четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мирсад Токача: Током рата у БиХ страдало 99.000 људи
Хроника

Мирсад Токача: Током рата у БиХ страдало 99.000 људи

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 14. октобар 2009.

У Сарајеву ће 4. новембра бити објављена имена и презимена свих жртава протеклог рата у Босни и Херцеговини (1992-1995), а било их је 99.000, рекао је "Гласу Српске" директор Истраживачко-документационог центра (ИДЦ) Мирсад Токача.

Токача је прецизирао да ће 4. новембра бити представљени резултати пројекта "Босански атлас злочина", у оквиру којег ће бити објављени и прегледи догађаја и локације на којима су жртве страдале, било од директних последица или као индиректне жртве ратних сукоба. Токача је рекао да тренутно располаже подацима о 99.000 погинулих у последњем рату, од чега је 97.000 погинуло услед директних узрока рата у БиХ, а 2.000 су регистроване као индиректне жртве рата.

"Илустрације ради, индиректна жртва рата је 'случај 12 беба', које су умрле у Бања Луци током рата због недостатка кисеоника, јер да није било рата те би бебе имале кисеоник и не би умрле", појашњава Токача.

Он истиче да се овим пројектом ставља тачка на број жртава протеклог рата и да евентуална одступања у броју од 99.000 могу бити плус или минус један или два одсто. Представљањем пројекта "Босански атлас злочина", који је резултат петогодишњег рада Истраживачко- документационог центра биће стављена тачка на многобројне манипулације бројем жртава, рекао је Токача, који додаје да рад на овом пројекту није помогла ниједна институција у БиХ, сем неких међународних. Према његовим речима, ови подаци у БиХ се чувају као тајна, а од тога користи имају само они који су склони манипулацијама.

Токача је подсетио да се током рата, и после њега, манипулисало са бројем жртава који се према тим подацима кретао од 70.000 до 350.000.

Токача најављује да ће пројекат "Босански атлас злочина" после промоције у Сарајеву бити представљен и у Бањалуци, Мостару и свим већим градовима широм БиХ. Он је оценио да процес откривања истине о броју страдалих у БиХ предуго траје и да се до правих резултата није дошло због "уплитања политике" у тај процес. Према његовим речима, Институт за нестале лица БиХ не даје жељене резултате и садашње руководство тог Института треба сменити јер у тој институцији раде људи који су дубоко политички инволвирани.

"Индикативно је да се пред свако обележавање догађаја у Сребреници нађе нека нова гробница. Не спорећи да можда гробнице и постоје поставља се питање зашто се чека 11. јул да би била отворена или откривена", каже Токача.

Он је рекао да професионализам, а не етничка контрола могу дати резултате и да рад Института за нестала лица БиХ мора да буде ослобођен дискриминације жртава по етничком принципу по којем се ископавају само Бошњаци, а заборављају Срби или обрнуто.

"Тај Институт крије податке о томе ко је, када и где ексхумиран и идентификован. Институт мора у сваком тренутку јавно дати на увид податке о свим ексхумираним и идентификованим лицима у БиХ и објавити њихова имена", констатује Токача и додаје да ће Истраживачко документациони центар наставити да истражује и уноси податке о ратним разарањима, уништавањима културних добара, националних споменика и свега онога што је рат разорио.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер