среда, 17. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мирослав Лајчак: У садашњим околностима није у реду да Косово буде под негативним мерама ЕУ. Подржао бих санкције Србији као једну од могућности
Хроника

Мирослав Лајчак: У садашњим околностима није у реду да Косово буде под негативним мерама ЕУ. Подржао бих санкције Србији као једну од могућности

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 07. октобар 2023.

Регион Западног Балкана не изгледа добро и сви се плаше да могу оживети духови прошлости, оценио је јуче у Будви специјални представник Европске уније за дијалог Србије и Косова Мирослав Лајчак и додао да се ситуација између Србије и Косова погоршала након сукоба 24. септембра, што је "изазов за цео регион а не само за те две државе".

Лајчак је на 13. безбедносном 2БС Форуму, у организацији Атлантског савеза Црне Горе, рекао да је након сукоба на северу Косова 24. септембра ситуација ужасна, пренео је Радио Слободна Европа.

„Сада је најважније утврдити чињенице и извући закључке и последице. С једне стране треба да радимо на нормализацији и дијалогу, а с друге стране имамо ескалацију“, рекао је Лајчак и додао да догађај од 24. септембра није био несрећан случај него озбиљна, намерна ствар коју треба добро истражити.

На питање што би се могло променити, Лајчак је казао да у садашњим околностима није у реду да Косово буде под негативним мерама ЕУ, те да су једна од могућности везане и за санкције (Србији), које би он подржао.

Коментаришући оптужбу косовског премијера Аљбина Куртија да је пристрасан и да стаје на страну Србије у дијалогу, Лајчак је рекао да „када се некоме не свиђа нека порука онда нападате онога ко је поруку донео“.

„Дијалог се води од 2011. У међувремену су промењене владе и на Косову и Србији, промениле су се и европске структуре. Али дијалог јесте једини пут. Европске будућности нема без добрих односа Косова и Србије и нема нормализације без дијалога“, казао је Лајчак.

То је, нагласио је, изазов за цели регион, а не само за Србију и Косово.

„Током посете Америци састао сам се са свих шест председника са Западног Балкана и сви су забринути због ситуације на северу Косова. То чини да регион уопште не изгледа добро. То је лоше и за проширење“, указао је Лајчак.

На опаску да се не види могућност постизања договора, Лајчак је одговорио „видећете“.

Како преноси РТЦГ, Лајчак је говорећи о проширењу истакао да први пут види да је ЕУ спремнија за Западни Балкан него што је Западни Балкан спреман за Унију.

Он је казао да је протеклих година ЕУ запустила политички део и проширење свела на технички процес, што је за последицу имало ретроградне тенденције у региону и пад степена поверења у Унију.

„Одсуство ЕУ у региону протеклих неколико година је створило простор који су други искористили, али ЕУ је сада озбиљна, воде се разговори и у току су процеси припрема за нове чланице“, истакао је Лајчак.

Он је казао да је изјава председника Европског савета Шарл Мишела на Бледу, да се постарају и ЕУ и државе чланице да до 2030. буду спремни за чланство, важна индикација.

„Ово није први рок који смо чули, али моја порука вама и региону јесте да овај тренутак узмете озбиљно, тај замајац постоји. Можемо се наћи у ситуацији да Украјина и Молдавија искористе ту прилику, а да то не учини и Балкан“, рекао је Лајчак.

Како је навео, ЕУ жели да покаже да се не окреће ка истоку и да окреће леђа Балкану.

„ЕУ жели да покаже да смо једнако посвећени Балкану, али потребни су нам добри примери и позитивне, успешне приче са Балкана“, поручио је Лајчак.

(Нова.рс)


 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер