понедељак, 13. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > „Утисак недеље“: Стефановић - Повукли смо се кад се дијалог претворио у фарсу; Алексић: Нећемо учествовати у раду РИК-а и телу за контролу рада медија; Обрадовић: Двери ће у наредним данима одлучити да ли ће учествовати, или не
Хроника

„Утисак недеље“: Стефановић - Повукли смо се кад се дијалог претворио у фарсу; Алексић: Нећемо учествовати у раду РИК-а и телу за контролу рада медија; Обрадовић: Двери ће у наредним данима одлучити да ли ће учествовати, или не

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 19. септембар 2021.

Потпредседник Народне странке Мирослав Алексић изјавио је данас су евопарламентарци на крају дводневног дијалога о изборним условима опозицији понудили „ултиматум узми или остави“ и да је њихов циљ био да опозицију по сваку цену натерају да изађе на изборе, а да власт „да што мање, односно да не да ништа“.

„Ми смо тај ултиматум одбили и нећемо учествовати ни у наџорном телу за контролу рада јавних сервиса нити у Републичкој изборној комисији, јер ће тамо власт имати апсолутну већину и нећемо моћи да учинимо ништа на побољшању изборних услова. Та понуда не служи ничему“, рекао је Алексић у емисији „Утисак недеље“ на телевизији Нова С.

Алексић је навео да ће разговори бити настављени, јер је стање у Србији неодрживо и да „још није крај“, и додао да се опозиција мора борити заједно против власти.

„Ово је велика срамота за европарламентарце. Они нису хтели да поштују оно што су сами имали у извештајима Европске уније о Србији за 2019. годину и 2020. годину. Људи који су овде дошли као посредници као да нису читали шта је ЕУ рекла о стању демократије, изборних слобода и слободе говора у Србији“, рекао је Алексић. 

Упитан о изласку Народне странке на изборе у Неготину 17. октобра, Алексић је одговорио да ће та странка ускоро предати листу за те изборе.

„Учествоваћемо на изборима и учинићемо све што можемо да се одупремо притисцима. Избори у Неготину ће бити веома важан елемент за доношење одлука о даљим корацима везаним за парламентарне, београдске и председничке изборе најављене за 3. април 2022. године“, рекао је Алексић.

„Избори у Неготину нису променили нашу одлуку о бојкоту, ово је тест и експеримент у којем ћемо видети шта се догађа у пракси, а видимо да су огромни притисци у Неготину“, додао је Алексић.

Алексић је навео да Народна странка изласком на изборе није никога преварила, слагала нити је прекршила договор.

„Ово је суверено право наше организације“, рекао је Алексић.

На питање у чему се разликује одлука Народне странке о изласку на изборе у Неготину од одлуке странке Заједно за Србију Небојше Зеленовића о изласку на изборе у Шапцу прошле године, Алексић је одговорио да да је разлика „много велика“.

„Они су то урадили када је постојао Савез за Србију у којем смо донели одлуку о бојкоту избора и годину дана пре тога смо обећавали грађанима да ћемо бојкотовати изборе и обавезали се Споразумом са народом да ћемо бојкотовати изборе. Они су прекршили шири договор који смо имали. Сада свако има своју платформу и имамо легитимно право да у овом тренутку тактички донесемо одлуку и да видимо шта ћемо да радимо“, рекао је Алексић.

Борко Стефановић: Повукли смо се из дијалога кад се претворио у фарсу

Потпредседник Странке слободе и правде Борко Стефановић казао је да се та политичка опција повукла из међустраначког дијалога када се он „претворио у фарсу“ и када су представници ЕУ прећутали то што је „власт одбила апсолутно све, и папир који (су европаламентарци) предложили“.

„(Посланик Српске напредне странке) Владимир Орлић је у име владајуће већине одбио све предлоге учесника, укључјући и предлоге европарламентараца. Чак и основу, иницјални папир који је пописао шта не ваља у Србији, у ком се признаје да постоје ;уцене бирача, признаје се да људи не бирају него да их принудно воде на биралишта… Након што смо добили једну дијагнозу без терапије, ми смо дали предлог споразума“, навео је Стефановић.

Он је рекао да су представници Европског парламента били изложени притисцима Европске народне странке, европарламентарне групације које окупља народњачке партије, а да нико из редова опозиције „није веровао да ће представници ЕП доћи и (понудити решење) у супротности са декларацијама саме Европске уније“.

Он је додао да ће Странка слободе и правде у предстојећим активностима сарађивати са људима који су до сада сарађивали против садашњих власти, не са онима који су се „сами исписивали (из опозиције)“.

„Онај ко мисли да може код тигра, код медведа да уђе, зато што очекује неку апанажу, то нас не интересује. Сешћемо и договорити се првенствено са странкама с којима имамо платформу ;око контроле изборе“, изјавио је Стефановић.

Он није могао да каже да ли ће Странка слободе и правде изаћи на изборе заказане за април, наводећи да опозиција не мора нужно да формира „једну колону“, односно да да нема ништа против странака које спроводе своју стратегију, докле год су „искрене у борби против владајућег режим“.

Бошко Обрадовић: Опозиција треба да има „дозу самокритике“

Лидер Двери Бошко Обрадовић оценио је да унутар опозиције није било помака у борби против владајуће већине, мимо дијагностике стања, а да ће се тек изјаснити да ли ће учествовати у наредном изборном процесу.

Обрадовић је нагласио да ће странка коју предводи у наредних десет дана, до краја септембра, донети ту одлуку, након чега ће кренути „кренути својим путем“.

Он сматра да опозиција треба да има „дозу самокритике“, односно да постави питање како би се ЕУ односила према међустраначком дијалогу „да је 50.000 људи на улици или да 30 лидера опозиције штрајкује глађу на степеништу Скупштине“.

„Неко је угасио Савез за Србију. Ко га је угасио? Овај дијалог је управо успех претходног бојкота избора… Ко је веровао да нема право да буде разочаран (учешћем) европаламентараца? Ако нема протеста, годину дана никаквог јединства опозиције – шта је алтернатива? Бојкот, па да дамо (председнику Србије Александру) Вучићу још четири године власти?“, навео је Обрадовић.

Он је рекао да ће Двери у наредним данима одлучити да ли ће учетвовати у телима који су производ међустраначког дијалога, али да ће за промену власти бити потребна или уједињена опозиција, или идеја како ће она издејствовати изборе.

„За мене је овде проблем што нас (дијалогом) замајавају док пролазе животне теме (које) нису на дневном реду јер ми месецима причамо о дијалогу. (Неспособна) опозиција годину дана не може ни једном смисленом акцијом да се супротстави режиму… Ја не могу више да чекам дијагностику, ни европарламентарца, ни опозиције“, рекао је Обрадовић.

(Народна странка, Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер