среда, 08. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мирослав Алексић у „Утиску недеље“: Кандидоваћу се за председника НС, ако одбори из Србије то буду тражили. Уверен сам да ће све протећи у демократској атмосфери
Хроника

Мирослав Алексић у „Утиску недеље“: Кандидоваћу се за председника НС, ако одбори из Србије то буду тражили. Уверен сам да ће све протећи у демократској атмосфери

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 02. јул 2023.

Сутра се навршава тачно два месеца од трагедије у Рибникару и два дана касније у Дубони. О томе шта смо разумели два месеца након трагедија и након девет недеља протеста "Србија против насиља", у емисији "Утисак недеље" говорили су потпредседник Народне странке Мирослав Алексић, Радомир Лазовић из Зелено-левог фронта и студент Факултета политичких наука Павле Цицварић.

„Власт игнорише трагедије које су се догодиле и схватамо колико је игносирање грађана Србије са идејом – па проћи ће. Не да нема речи одговорности, већ понижења, игнорисања… Игнорисање јесте један вид насиља и управо су то поруке којима власт комуницира и са посланицима у Скупштини и са грађанима Србије и у јавним наступима, апсолутно несвесни онога што носи политичка функција“, навео је Алексић.

Потпредседник Народне странке каже и да немамо институције које нас штите, већ да то морамо сами и да се то после ових трагедија и дешава, јер власт ради све исто.

„Ове две трагедије нису пробудиле власт, али су пробудиле грађане Србије. Пробудиле су студенте, мајке, очеве, рударе, све жртве овог режима. Пукао је балон незадовољства који се једанаест година пунио у Србији. Људи су устали и то је оно што је најважније у овом тренутку. Устала је та тиха већина када су схватили да свачије дете може бити у опасности сутрадан“, објашњава Алексић.

Он је навео да му је јасно да власт захтеве протеста неће испунити, али да се морамо заједно борити на улици уз сваки начин грађанске непослушности.

„Ови захтеви заиста нису били – Вучићу одлази. Иако желе то тако да представе ‘они желе да смене мене, желе моју главу’. Не, неће нико твоју главу, ти си најбезбеднији у овој земљи, ми који живимо у овој земљи смо небезбедни. Ајмо да елиминишемо насиље тако што ћемо да уведемо ред у телевизије са националном фреквенцијом, да сменимо оне који сносе објективну одговорност. Али не, они кажу – идемо даље“, рекао је Алексић.

Алексић: Кандидоваћу се за председника НС ако одбори из Србије то буду тражили

Потпредседник Народне странке Мирослав Алексић најавио је да ће се кандидовати за председника ове партије уколико одбори из Србије буду то од њега тражили.

„Видећемо, имамо редовну скупштину 22. октобра. Кандидоваћу се за председника Народне странке уколико одбори из Србије буду то од мене тражили“, рекао је Алексићу емисији „Утисак недеље“

Како је раније сазнала Нова.рс, претходних месеци известан број одбора Народне странке тражио је ванредну седницу Скупштине, на којој би се гласало о председнику, а ово је потврдио и Алексић.

„Одређени број одбора из Србије је изразио захтев да то урадимо раније због надолазећих избора. Направили смо договор да нешто раније буде редовна изборна скупштина. И биће и сигуран сам да ће протећи у демократској атмосфери“, истакао је Алексић.

Упитан да ли је био погрешан тренутак деобе у странци и подршке Боре Новаковића њему, и то у време када његове страначке колеге наводе да је „ово на Видовдан пуцањ у леђа Вука Јеремића“, Алексић је одговорио:

„Имам проблем што неке колеге чешће се са својим ставовима подударају са влашћу него са опозицијом. Господин Новаковић је рекао и има право на своје мишљење и ја немам проблем са тим. Залажем се за плурализам мишљења, дебату, демократију. Не видим како је то толики грех да би се то представљало као пуцањ у леђа… Јесмо ли ми демократска организација или желимо да имамо цара, краља, неког као што имамо у држави, Александра Вучића“, навео је Алексић.

Он је закључио да се он бори за промене у земљи, а да су све остало „њихове унутарстраначке приче“.

Радомир Лазовић: Власт не игнорише само опозицију, већ да игнорише и реалност

Лазовић каже да власт не игнорише само опозицију, већ да игнорише и реалност.

„Што се њих тиче, не брину се они о нашем друштву, они само чекају да ово прође да наставе своје дилове, да зарађују на туђој несрећи као Пинк и Хепи, да исисавају новац за своје пројекте којима отимају природу, јавна добра“, истакао је Лазовић.

Он наводи да су неки захтеви протеста ипак испуњени јер се мислило да нико неће поднети оставку, па је поднео Ружић (Бранко), те да је и РТС почео како-тако да извештава о протестима, а да „ћемо их уколико не буде даљег испуњења захтева почистити са политичке сцене“.

Алексић каже да је седница Скупштине Србије оголила много тога, те да само премијерки није јасно где је то систем заказао.

„Пре свега је било пропуста у Младеновцу и Смедереву, јер је тај убица био потпуно познат органима, хапшен, привођен, потпуно проблематична особа. Гашић је рекао директно да је тужилаштво одговорно што тај човек није био процесуиран, ухапшен и затворен и што је побио те људе. Па ко је одговоран? Па премијерка прва је требала да каже – подносим оставку“, навео је Алексић и рекао да ће они који су имали пропусте морати да одговарају.

Павле Цицварић: Притисци на гласаче, или терање људи да иду на скупове на које не желе да иду - такође су насиље

Цицварић је навео да су трагедије у Рибникару и Младеновцу врхунац насиља, али да се често заборавља на чинове микронасиља као што су притисци на гласаче или терање људи на скупове на које не желе да иду.

„Заиста бих волео да опозиција задржи овај ниво озбиљности што се тиче организације протеста и да наставе са оваквом комуникацијом са грађанима, јер ово може водити нечему добром. Нисам члан ниједне политичке партије, али сматрам да имам легитимитет да причам о томе. Постоји и једна одговорност грађана који треба да пруже подршку одређеним политичким партијама. Нисмо више у античкој Грчкој где можемо да излазимо на тргове и причамо шта није у реду, морамо да наше незадовољство каналишемо кроз политичке партије. Не постоји представничка модерна демократија без политичких странака. То је још једна од атмосфера коју власт покушава да наметне да нам се огаде партије и мислим да се против тога треба борити“, истакао је Цицварић.

Не постоји ништа горе и теже у овом друштву што може да се догоди од трагедија у којима су страдала деца, истакао је Алексић.

„Грађани Србије морају да буду свесни тога да уколико свако од нас сада не поднесе одређене жртве, па доћи ћемо можда у ситуацију да ће они наставити да се понашају како се понашају, да се насиље шири у јавном простору као што се ширило и ето, чекамо да неко други страда“, навео је Алексић и испричао да се нико од људи на блокадама ауто-пута протеклог петка није бунио и да су били свесни да је то неопходно.

Алексић је истакао да је више од петнаест пута у Скупштини упитао премијерку Брнабић да ли се уписала у књигу жалости у Рибникару и да је то кључно зато што се поставља питање одговорности.

„Ми смо доживели да се три дана жалости нико од представника власти није појавио и отишао у школу, упише у књигу жалост, упали свећу, положи цвеће. Где су били? Сакрили се, побегли у мишје рупе. Зато што знају да имају одговорност и бојали су се да ће родитељи и грађани Србије да их извижде или крену на њих. Брнабић је отишла у Лондон да се упише у књигу жалости, а није могла да оде на Врачар… Они само гледају како ће да се извуку од тога, а ми им то не смемо дозволити“, каже Алексић.

Цицварић сматра да није добра идеја одлагати протесте за септембар, јер ће незадовољство грађана и даље бити ту.

„Потребно је држати ту енергију, било локално или у Београду. Студенти ће преко лета ићи кућама и биће их мање, али то не треба да обесхрабри. Треба да сачувамо енергију за септембар или октобар када се вратимо у Београд и да тада то покажемо“, каже студент.

И Лазовић сматра да одлагање протеста због расипања људи није добро, и да то неће заступати.

„Ми смо масовност показали. Неки од највећих протеста су се десили у последњих девет недеља. Било је прича да ли је већи од оног Петог октобра, толика је масовност овог проблема. Овакве борбе трају, као што се некад деси да има мањи број људи, тако ће некад бити већи. Али тридесет градова протестује, цела Србија је на ногама“, истиче Лазовић.

Снага ових протеста је у томе што људи сами долазе већ девет недеља, својим аутомобилима, троше своје време, нико их не тера, ни на чијем списку нису и, како наводи Алексић, то је једна снага која ће да сруши све пред собом.

„Грађани Србије ће успети. Доћи ће моменат када ће ове ствари морати да се реше и свугде у свету су трајали протести док се нешто није догодило. Власт још увек мисли да ће моћи нешто да изигнорише јер им је то манир, али ја верујем у грађане Србије и што се тиче нас из опозиције спремни смо да дамо све од себе у овој борби“, истакао је он и закључио да су се грађаним пробудили и ослободили страха.

(Н1, Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер