субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мирко Цветковић: Влада неће напустити политику и ЕУ и КиМ
Хроника

Мирко Цветковић: Влада неће напустити политику и ЕУ и КиМ

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 01. јануар 2012.

БЕОГРАД - Мирко Цветковић, премијер Србије, у новогодишњем интервјуу за Курир поручује да је Влада добила мандат да се бори и за Европу и за Косово, и да ту политику не може да напусти.

- На томе ова влада ради од почетка мандата, и једноставно не може променити ставове, чак и кад би хтела, јер би то била превара бирача. Мислим да водимо добру политику, и нема разлога да је мењамо.

Да ли ћемо икад решити питање Косова и да је ли је то могуће без јединства политичких партија?

- Да је био лак, тај проблем би био решен много пре нас. Грешка је што се у претходним деценијама није озбиљно приступило суштинском решавању проблема, што би обезбедило дугорочну стабилност. То је оно што смо покушали да урадимо. Кроз дијалог смо отворили тај процес, који неће бити брз. Очекујем да ће се то решити пре него што Србија уђе у ЕУ.

Какве су шансе да добијемо статус кандидата у марту?

- То не зависи од нас. Пре заседања Европског савета добили смо ставове Европске комисије, која је потпуно подржала све оно што је Србија урадила, и предложила ју  је за статус кандидата, као и наставак дијалога и имплементацију онога што је договорено. Све смо то урадили. Не видим ниједан разлог зашто нам не би био одобрен статус кандидата.

Како ћемо убедити Европу да је одустајање од Резолуције 1244 за нас немогућа мисија? Или ипак није?

- Поставили смо то као наш став и тога ћемо се држати до краја. Не могу да верујем да је за другу страну неприхватљива резолуција коју је донела Генерална скупштина УН. Тражили смо да Резолуција 1244 и даље буде основ за тражење дугорочног решења. Убеђен сам да ће наш став добити потврду.

Председници четири општине на КиМ најављују референдум након празника.

- Тај референдум би био грешка јер не би имао значаја. Требало би имати у виду да на КиМ Срби живе и јужно од Ибра. Не би требало ићи на лака решења, која могу произвести негативне последице. Једноставно, мислим да би референдум био лош потез.

Кад ће бити расписани избори и какав резултат очекујете? Још један мандат?

- Последњи рок је 6. мај. То значи да би отприлике у марту требало да буду расписани избори. Сигуран сам да ће ова коалиција на власти добити могућност да формира нову владу. Лично, не размишљам о новом премијерском мандату као циљу. Сачекајте, о том - потом.

Чиме ћете се бавити у будућности уколико не победите?

- Имам своју струку. Мада, имам право и да се мало одморим. Немам намеру да се пензионишем, јер осећам да имам много енергије.

Вашу владу су дочекали бројни проблеми - Косово, ЕУ, реконструкција, економска криза. Кајете ли се што сте прихватили кормило Србије?

- Прихватио сам ову функцију зато што сам мислио да својим искуством могу да помогнем Србији. Мислим да баш нисам имао среће. Не толико због проблема у коалицији колико због економске кризе, која је већ два или три месеца након формирања Владе била видљива. Много смо урадили, чак и више него што се мисли у јавности. Главна тешкоћа је била то што смо морали да спроводимо реформе паралелно с кризом. С друге стране, коалиције десетак странака неповољан су амбијент за руковођење, јер стално морате да мерите. Ипак, врло често се заборавља да је главна мера политичке стабилности пун мандат владе.

Да ли ће наредна влада имати мањи број ресора?

- Не мислим да је ова влада гломазна. Ако би и наредна имала сличан број чланова, ресора, мислим да би то било сасвим у реду.

Очекује се нови талас кризе следеће године, а грађани већ тешко живе. Како планирате да им помогнете?

- Економска криза већ је почела. Ако се буде решио проблем у еврозони, створиће се солидне основе за развој. Србија је мала земља, с малим тржиштем, које не може да буде основ за развој производње и мора да рачуна на извоз. Упркос тешкоћама, привукли смо скоро две милијарде долара инвестиција, а планира се још улагања у привреду. Уколико криза еврозоне буде трајала, наш извоз ће наилазити на тешкоће. Мислим да је раст од 1,5 одсто БДП врло скроман и да се неко нарочито побољшање не може очекивати, али исто тако не верујем да ће бити погоршања. Мислим да би с одређеним оптимизмом требало гледати на наредну годину.

Да ли смо задужили и будућа поколења?

- Преузели смо значајне обавезе које су створене у претходном периоду - обавезу исплате старе девизне штедње, обавезе за развој Србије, али и за реституцију. У свом мандату смо се задуживали, али гледали смо да то задужење не иде у текућу потрошњу, већ у нешто што ће остати будућим генерацијама. Направили смо неколико грандиозних мостова, завршили северни део Коридора, а што је још важније, одредили смо средства за јужни и источни крак. На наредној влади је да затвори конструкцију за западни део.

Да ли је буџет за 2012. годину развојни или технички, како неки тврде, до наредне владе?

- Буџет је развојни јер садржи све кључне инвестиције. Да смо хтели да направимо технички буџет, једноставно бисмо ишли на привремено финансирање.

Шта бисте пожелели...

Томиславу Николићу?

- Здравље и личну срећу.

Ивици Дачићу?

- Желим му здравље и личну срећу, и додатно бих му пожелео успех на изборима (смех).

Имате ли времена да играте стони тенис?

- Не стижем, али вероватно ћу морати у јануару. Последњи пут сам рекет узео у руке кад сам играо с Дејаном Шошкићем.

Ко је победио?

- Срамота ме је да кажем, питајте њега.

Значи, разбили сте га?

- (смех) Недавно ме је Радован Јелашић питао да одиграмо партију. За разлику од људи с којима сам играо, рекреативаца, Радован ми је рекао да је био трећи у Мађарској. Заказао ми је за крај јануара, па ћу морати да тренирам неколико дана да побољшам форму.

Недавно сте удали ћерку, очекујете ли ове године унука или унуку?

- Нису ми јавили да би требало да очекујем (смех).

Да ли вас је функција променила?

- Мислим да јесте, али у смислу неког животног искуства. У свакодневном животу навикли сте на неке норме, а у политичком је тога све мање. Сматрам да сада имам много више искуства.

(Курир)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер