субота, 21. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мирко Цветковић: Влада има огромне резултате, упркос кризи
Хроника

Мирко Цветковић: Влада има огромне резултате, упркос кризи

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 05. јул 2009.

Председник Владе Србије Мирко Цветковић оценио је да је његов кабинет у протеклих годину дана учинио позитивне помаке у свим програмским сегментима на којима је влада формирана, али да је због светске економске кризе морао да одложи реализацију неких од постављених развојних планова.

"Мислим да идемо у добром правцу. Неком ће се чинити да брзина којом постижемо резултате није адекватна. Мислим да је она примерена околностима у којима се налазимо. Ефикасност владе је на нивоу онога што је могуће остварити у датим околностима", рекао је премијер Цветковић у интервјуу Танјугу, поводом годину дана рада Владе Србије.

Премијер је оценио да, када је реч о животном стандарду, не би требало очекивати да ће доћи до даљег значајнијег пада.

"Сада треба да покажемо солидарност и да сачекамо тренутак, који, надамо се, није далеко у коме ћемо кренути путем опоравка", поручио је премијер Цветковић.

Србија је за годину дана, према његовим речима, начинила значајан напредак по питању два приоритетна циља садашње владе, а то су евроинтеграције и борба за очување територијалног интегритета земље.

"Када се ради о ЕУ, позитивни помаци се, пре свега, огледају у чињеници да смо на добром путу да се нађемо на белој шенген листи, што ће бити, ја очекујем, убрзо и објављено. Друго, Влада је усвојила око 250 закона, од којих су трећина закони неопходни за европске интеграције. Такође, са оптимизмом гледамо у наредним месецима на могућност одмрзавања Споразума о стабилизацији и придруживању", рекао је премијер.

На пољу борбе за Косово и Метохију, Цветковић је издвојио значај пребацивања питања статуса те српске покрајине из сфере политике у оквире међународног права, покретањем поступка пред Међународним судом правде.

Значајне успехе владе, премијер види и на плану бескомпромисне и неселективне борбе против организованог криминала и декриминализације друштва.

"И, коначно, када се ради о бољем животу грађана, имамо огромне резултате, упркос кризи. Стабилизовали смо финансијски систем, вратили поверење у банке, обезбеђено је да немамо масовна банкротства".

"Интензивно радимо на социјалном аспекту решавања кризе из разлога што бринемо о најсиромашнијима", рекао је Цветковић.

Влада је, према његовим речима, доследно у првој години мандата спроводила декларисане програмске циљеве, али је, због удара светске економске и финансијске кризе, била принуђена да неке од њих редефинише.

Тако је, уместо брзог развоја и пораста животног стандарда, влада била принуђена да се определи за одржавање постојећег стандарда грађана и спречавање његовог урушавање, као и да стави већи акценат на социјалну компоненту свог програма.

"Наравно, било би идеално да привреда расте 200 одсто сваке године, да имамо пара колико год желите, наравно да би било боље. Али, ви имате тренутну ситуацију у којом смо и онда се према њој прилагођавамо", рекао је Цветковић.

Премијер је, међутим, скренуо пажњу да пред Владом Србије и даље стоји задатак смањивања јавне потрошње, која ће значити и смањење броја запослених у државној управи.

"Рационализација ће сигурно морати да се изврши. Међутим, то је мало дужи процес. Није то нешто што можете урадити за месец дана или за два", нагласио је премијер, указујући да рационализација државне управе прво подразумева одговарајућа законска решења, затим процену где имамо вишак запослених и на крају обезбеђење средстава за отпремнине и друге трошкове.

Цветковић је рекао да Србија тренутно има већи дефицит него што је планирано, али не зато што су већи трошкови и издаци, већ због смањених прилива средстава у буџет.

Према његовим речима, повећање дефицита буџета позитивно делује на економију једне земље у тренуцима кризе, али, с друге стране, то значи да Србија мора више да се задужи да би то финансирала.

Један од разлога смањеног прилива буџета је и тај што још није почело повлачење добити јавних предузећа, што ће се остварити у наредних шест месеци и то у целокупном износу за целу годину, што ће натпросечно повећати приходе државне касе, наговестио је премијер.

У одговору на питање колико се директних страних инвестиција ове године слило у Србију, Цветковић је навео да је за прва четири месеца уложено око 750 милиона евра, од чега је око 400 милиона евра уплатио "Гаспром" за капитал НИС-а, и напоменуо да је то компаративно више у односу на исти перод у претходне две године.

Цветковић очекује да ће до краја године бити још директних страних инвестиција, али је за владу у овом моменту, како је рекао, важније да подстакне домаћу производњу, с једне стране, а да, с друге, побољша амбијент за страна улагања, "да неки нови дођу, а ови који су ту да интензивирају своје пословање".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер