четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мирко Цветковић отворио Нафтни форум у Београду
Хроника

Мирко Цветковић отворио Нафтни форум у Београду

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 25. септембар 2009.

Успостављање Енергетске заједнице није само стратешки важно питање за нашу земљу, већ и питање од регионалног значаја, изјавио премијер Мирко Цветковић отварајући први Нафтни форум у Београду. За Србију од изузетне важности приступање Уговору о енергетској повељи, поручио премијер.

Премијер Мирко Цветковић оценио је да је за Србију од изузетне важности приступање Уговору о енергетској повељи, јер ће то охрабрујуће деловати за стране инвеститоре у енергетски сектор у земљи.

Отварајући Први нафтни форум у Београду, на коме учествују представници енергетских компанија југоисточне Европе, Цветковић је указао да успостављање Енергетске заједнице није само стратешки важно питање за нашу земљу, већ и питање од регионалног значаја.

Цветковић је истакао да повезивање држава западног Балкана у заједничку енергетску мрежу доприноси јачању регионалне конкурентности, стабилности и заједничкој европској будућности тих држава.

Подсећајући да је Србија, као и друге државе југоисточне Европе, високо енергетски зависна јер увози око 90 одсто гаса и 80 одсто нафте, премијер је указао да је наша земља започела три значајна инфраструктурна пројекта из области енергетике.

Први је изградња подземног складишта гаса "Банатски Двор", други изградња магистралног гасовода "Јужни ток", који ће повећати сигурност и стабилност испоруке гаса у земље ЕУ, а при томе Србија активно учествује у пројекту Паневропског нафтовода Констанца - Панчево - Трст, навео је премијер.

Цветковић је посебно истакао значај који приватизација НИС-а има са становишта поузданости снабдевања енергентима и унапређења енергетског сектора у Србији.

Додао је да ће реконструкција и модернизација те компаније утицати на промену структуре производње, достизање европских стандарда квалитета деривата и подизање капацитета рафинерија на седам милиона тона годишње.

Државе југоисточне Европе имају изузетан геостратешки значај с обзиром на то да се налазе на транзитном правцу између централне Европе, Каспијског басена и Блиског истока, и представљају кључно подручје за изградњу европске енергетске инфраструктуре, навео је премијер Цветковић.

Према његовој оцени, регион југосточне Европе због свог значајног геостратешког положаја представља подручје кључно за успостављање енергетске стабилности, не само за регион, већ за целу Европу.

У раду Нафтног форума учествује и директор Директората ИЕН за енергетска тржишта и обезбеђење снадбевања енергијом Дидије Усен и заменик генералног директора у Главном директорату за енергетику у Европској Комисији Фабрицио Барбасо.

Енергетска заједница има за циљ креирање регионалног енергетског тржишта у југоисточној Европи, који претходи његовој интеграцији у тржиште Европске Уније.

У децембру прошле године Савет министара Енергетске заједнице донео је одлуку да нафту укључи као саставни део у дефиницију "мрежне енергије" и да оснује Нафтни форум, као нову, панрегионалну консултативну платформу.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер