среда, 25. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мирко Цветковић: Ко се уморио, може слободно да иде из Владе!
Хроника

Мирко Цветковић: Ко се уморио, може слободно да иде из Владе!

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 11. фебруар 2011.

Не планирам да поднесем оставку! Имам пуно енергије и нисам се уморио. Циљ ми је да до краја мандата остваримо велике државне циљеве. Ко се на овом тешком путу уморио, или се плаши да ће грађани да виде да није постигао резултате у свом ресору, може слободно да иде из Владе!

То је поручио за ”Новости” Мирко Цветковић, премијер Србије, који тврди да талас штрајкова, митинзи опозиције, па ни несугласице унутар владајуће коалиције - неће угрозити стабилност Владе Србије.

Који је ауторитет Владе, када и ваш потпредседник Млађан Динкић тврди да га је изгубила?

- Од самог формирања, Влада није имала ауторитет из угла опозиције, и то ми није било проблематично. Међутим, ако је тај ауторитет споран за једну чланицу владајуће коалиције, онда то јесте јасан политички сигнал који та странка жели да пошаље. По мом мишљењу, Влада није изгубила ни ауторитет ни кредибилитет.

Пошто је Динкић критиковао и начин вођења Владе, да ли сте се и лично препознали у његовим замеркама?

- Влада има пирамидалну структуру, а сваки потпредседник има ресор за који је задужен. Ако је у неким ресорима дошло до одређених проблема, наравно да одговорност сносе сви који се вертикално налазе на тој линији. Па и ја.

Хоће ли у оквиру разговора о реконструкцији Владе бити на тапету и ваша функција?

- Уколико ДС, који ме је именовао, сматра да не спроводим адекватно зацртану политику Владе, наравно да ћу да одем.

Када сте се последњи пут видели са председником Тадићем?

- У среду увече.

Јесте ли му нудили оставку?

- Апсолутно не! Разговарали смо о значајним темама, пре свега, о реформама које треба да спроведемо у процесу ЕУ интеграција.

Да ли бисте ви, као капитен тима, заменили неког министра како би Влада боље функционисала?

- Није добро спекулисати у јавности са именима. Поготово сада, кад још нису постигнути никакви договори између партнера.

Када ће се коначно ставити тачка на причу о реконструкцији?

- О томе ћемо разговарати на нивоу свих коалиционих партнера. Подржаћу идеју за реконструкцију ако заједнички дођемо до закључка да ће од тих промена бити добити за Србију. Треба нам функционална Влада јер су пред нама важни задаци и послови.

Слажете ли се са Динкићем да је потребан преокрет у самом функционисању Владе и да се мора појачати и координација између странака?

- Ту се поставља питање у којој мери ће странке убудуће моћи да уграде свој суверенитет у рад Владе. Од тога зависи и опстанак и функционисање Владе. Сигурно нећу грчевито да се залажем за опстанак Владе, ако она не буде функционална. Све зависи од странака које чине коалицију.

Пошто нисте ”партијски војник”, колико ће вам у последњој години мандата сметати то што странке крећу у кампању?

- Што се мене тиче, прво морају да обаве послове у Влади, па нека иду у кампању.

Подиже се незадовољство, много је штрајкова, опозиција митингује...

- Мој утисак је да су грађани незадовољни стандардом и ту у значајној мери делим њихово мишљење. С друге стране, задатак опозиције је да критикује.

Напредњаци најављују и блокаду Београда ако до 1. априла не добију термин за ванредне изборе?

- У овом тренутку, избори би били веома лоши за Србију, поготово што је Влада у последњој години мандата. Изгубили бисмо драгоцено време и тиме бисмо прекинули велики залет ка ЕУ. Изгубили бисмо добру прилику која је пред нама. Чини ми се да је главна амбиција појединих опозиционих странака само да дођу на власт. При том, не нуде никаква нова решења. Очекујем и да опозиција покаже одговорност према држави.

По чему ће бити запамћена ова влада?

- Уверен сам да ће бити запамћена по четири ствари: прва је да је ова влада функционисала у време највеће економске кризе. Друга је ”бели шенген”. Трећа - учињен је кључни корак ка ЕУ интеграцијама. Пре ове владе нисмо имали потписан ни ССП, а ако не уђемо у изборе у овој години, а мислим да нећемо, добићемо статус кандидата. И четврта - укинули смо обавезно служење војног рока.

Хоће ли власт разговарати са опозицијом о важним питањима?

- Немам никаквих проблема да разговарам са опозицијом.

Како ће Влада ускладати обавезе према ММФ и одговоре на захтеве за повећање плата у просвети, здравству, полицији...

- Поручујем свима: Влада неће угрозити економску стабилност државе! Без обзира на захтеве и притиске. Изнели смо платформу коју је највећи број синдиката прихватио као рационалну. Ми смо спремни, разумевајући да људи лоше живе, да учинимо све што траже, изузев једне ствари, а то је да угрозимо економску стабилност.

Хоћете ли испунити и у којој мери све оно што траже радници у штрајковима широм Србије?

- Када бисмо изашли у сусрет свим захтевима, курс и инфлација би се отргли контроли. Ако бисмо кренули да исплаћујемо новац који немамо, да излазимо изван оквира које смо поставили - држава не би могла више да функционише.

Министарка финансија помиње да би могло да се за плате и пензије расподели 10 милијарди динара вишка...

- Уколико резултати буду бољи од планираних и буџет се буде боље пунио, запосленима у јавном сектору можемо да дамо додатна средства. Колика, у овом тренутку не могу прецизно да кажем. Последњих месеци имамо боље пуњење буџета.

Подржавате ли кандидатуру Зорана Станковића за новог министра здравља?

- Коалициони партнер ми није дао име новог министра.

И то говори о координацији у Влади...

- То сте ви рекли. Према коалиционом споразуму, Г 17 треба да предложи кандидата за министра здравља. То није спорно.

Економисти већ критикују и поручују да би тај новац, уместо у зараде, требало улити у смањење дефицита...

- И то је једна од опција. Сад је питање да ли да кажемо људима који тешко живе - смањићемо дефицит, или да им дамо та додатна средства.

Најављивало се повећање стандарда ове године, које грађани никако да осете?

- Прошли смо кроз две тешке године, а чека нас још једна, која, можда, исто неће бити лака, али ће бар бити пут ка нечему што је боље. Предвидели смо повећање плата, које, истина, није велико, али то је оно што можемо да урадимо. Знам да се од статистике не живи, али она, ипак, показује да стандард није пао.

Када ћете одговорити на питање министра Динкића, у коме тражи смену Слободана Илића, државног секретара Министарства финансија?

- Проблем је кад интерна дописивања излазе у медије. Ја у томе нећу учествовати. Нећу јавно одговарати министру Динкићу.

Али, може ли се толерисати кад државни секретар из једног ресора оптужује неког министра?

- Свакако да не подржавам такав начин комуникације, и то важи за све странке.

Како се осећате као премијер у земљи где штрајкачи закуцавају ексере у шаке, а 250.000 људи остало је без посла?

- Наравно да ми није лако. Наш главни проблем је незапосленост и у том правцу усмерићемо све расположиве мере економске политике. Очекујем да ће ресорна министарства у наредном периоду уложити максимум енергије.

Земље ЕУ које су признале Косово, позвале су на дијалог Београда и Приштине, као две суверене државе. Да ли је то за Србију прихватљиво?

- Наша политика остаје иста - ни имплицитно ни експлицитно нећемо признати независност Косова, али смо спремни за дијалог. Логично је да земље које су признале Косово заступају и такву политику.

Када ће преговори почети?

- Разговарао сам ових дана са страним дипломатама и рекао сам им: ”Ако нам кажете: почињемо сутра у осам ујутру, ми смо спремни!” Имамо тим, спремне теме, платформу. Сада је све на Бриселу и Приштини.

Можемо ли ускоро очекивати почетак међународне истраге поводом извештаја Дика Мартија о трговини органима?

- Стално смо у контакту са Европом по овом питању. Ми тражимо темељну, независну истрагу до краја. У том контексту се сад поставља питање капацитета и кредибилитета Еулекса.

Хоћете ли успети да изгурате мандат?

- Ствари нису тако црне и компликоване како то изгледа у јавности. Није лако, али сам оптимиста.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер