Početna strana > Hronika > Miraš Dedeić: U Srebrenici se desio stopostotni genocid, ali manji od genocida Srbije prema Crnoj Gori 1918. i 1920; Hrvatska ima pravo da formira Hrvatsku pravoslavnu crkvu
Hronika

Miraš Dedeić: U Srebrenici se desio stopostotni genocid, ali manji od genocida Srbije prema Crnoj Gori 1918. i 1920; Hrvatska ima pravo da formira Hrvatsku pravoslavnu crkvu

PDF Štampa El. pošta
subota, 18. januar 2020.

Miraš Dedeić poglavar takozvane „Crnogorske pravoslavne crkve“ rekao je da u Crnoj Gori lako može doći do građanskog rata, uz ocenu da su „Srbi remetilački faktor na Balkanu i da bi trebalo malo da se spuste na zemlju, jer više nema velike Srbije".

Gostujući na zagrebačkoj televiziji Z1, on je rekao da je „novac Srpske pravoslavne crkve, izvučen iz Crne Gore, korišćen za finansiranje bega srpskih ratnih zločinaca od Haškog suda. Prema njegovim rečima, neki od njih su se skrivali u manastirima pod upravom SPC u Crnoj Gori, pa čak i u Ostrogu“.

Komentarišući Zakon o slobodi veroispovesti, on je kazao da je crkvena imovina vlasništvo crnogorske države, kojoj se sada vraća.

Govoreći o dešavanjima u Srebrenici, Dedeić je rekao da je „to bio stopostoni genocid, ali manji od genocida koji je Srbija uradila u Crnoj Gori 1918. i 1920. godine“

"Da ne misle tu imovinu da daju na korišćenje Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi, ne bi je ni vraćali. Od 600 crkava i manastira mi nemamo nijednu, sve je okupirala srpska crkva, kojoj i nije stalo do crkava i manastira, već do rušenja vlasti u Crnoj Gori", ocenio je Dedeić.

Dodao je da bi u Crnoj Gori lako moglo doći do građanskog rata ako odredbe tog zakona ne bi bile primenjene.

"Za Srpsku pravoslavnu crkvu Crna Gora nije država, već srpska pokrajina, a Crnogorci su Srbi, ali tu su se prevarili" poručio je Dedeić.

On je osporio i nedavnu proslavu 800. godišnjice autokefalnosti Srpske pravoslavne crkve, rekavši da to nije istina.

"Srpska pravoslavna crkva postoji, postoje i verujući ljudi, ali bez tomosa, koga nema do Berlinskog kongresa. Kasnije je dobila drugi tomos i prisajedinila Crnu Goru i ostale pravoslavne crkve u jednu i za to je platila carigradskom patrijarhu milion i po zlatnih švajcarskih franaka", rekao je Dedeić.

Hrvatskoj je na kraju poručio da i ona ima pravo da formira Hrvatsku pravoslavnu crkvu. "To rešava država Hrvatska. Ona na to ima političko pravo", zaključio je Dedeić.

(Fonet)

Videti još: 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner