петак, 19. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Миодраг Костић: Кад чујем Вучића, пожелим да уђем у СНС
Хроника

Миодраг Костић: Кад чујем Вучића, пожелим да уђем у СНС

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 09. јул 2013.

БЕОГРАД - Миодраг Костић, председник српског пословног клуба „Привредник“ и власник „МК групе“, препоручио се јуче првом потпредседнику Владе и председнику СНС Александру Вучићу. Он је на конференцији „Србија се окреће економији - одговорно заједно до изласка из кризе“ Вучићу понудио помоћ у управљању неким јавним предузећима како би их учинио профитабилним.

- Кад чујем Вучића како прича, размишљам да се учланим у СНС, да помогнем да изнесете непопуларне мере које сте планирали у реструктурирању 179 државних фирми - рекао је Костић. Он је затим додао да се ипак неће учланити у СНС, али да је спреман да помогне.

Помоћ држави

- Спремни смо да део времена одвојимо да помогнемо јавним предузећима, али не да их приватизујемо, него да их доведемо до профитабилности - рекао је Костић, на шта му је министар економије и привреде Млађан Динкић добацио да бира да ли ће узети ФАП из Прибоја или „14. октобар“ из Крушевца.

Александар Вучић је рекао да ће реформа јавног сектора и јавних предузећа започети политичким консензусом о избору челника тих предузећа.

- Јавна предузећа не смеју да буду краве музаре и да служе за социјално напајање, као што је било до сада - рекао је Вучић.

Он је додао да јавна предузећа морају да се понашају тржишно, а не да се закаче за „државни брод и из њега узимају много више него што дају“.

- Наше је да поправимо привредни амбијент кроз скраћење административних процедура, а смањивањем бирократских процедура смањићемо и корупцију. Борићемо се и да привучемо стране инвеститоре - рекао је Вучић.

Много рада

Он је истакао и да су владавина права, скраћење бирократских процедура, отварање канцеларије за брзе одговоре, реформа јавног сектора и јавних предузећа, измена Закона о раду и реформа пензионог система оно чиме ће се бавити Влада у наредних шест месеци.

Осврћући се на однос државе и привредника, Вучић је подсетио да су пословни људи у Србији увек прво питали шта држава може да учини за њих, не питајући се шта они заправо могу да учине за државу.

- Гледаћемо да уважимо захтеве људи из привреде, али не захтеве типа: дајте ми кредит из државне банке који нећу да вратим, а теби ево десет одсто - упозорио је Вучић.

Према његовим речима, најгласнији у критици државе се они који заправо ништа не раде.

- Не можете да седите у кафићу до два, три по подне и да вам је држава крива за све, то не може - поручио је Вучић.

Реформе

Шеф делегације Европске уније у Србији Венсан Дежер рекао је да морамо спровести два блока реформи, унапређење владавине права и борбу против корупције и привредну реформу, и да ће нам ЕУ помоћи у томе.

Без смањења плата и пензија

Александар Вучић изјавио је да је Међународни монетарни фонд (ММФ) потребан Србији, али да би волео да је Фонд био за нијансу мање строг. Он је рекао да такав захтев није због тога што Влада није спремна на тешке потезе, него зато што су „одједном дошли на наплату сви рачуни за последњих 25 година“.

Стални представник ММФ у нашој земљи Богдан Лисоволик рекао је да та финансијска институција није као услов за наставак сарадње са Србијом поставила смањење плата и пензија, јер постоје и други начини за уштеду.

Србија би могла бити богатија од Швајцарске

Коришћењем потенцијала пољопривреде и рудних богатстава Србија би могла постати богатија од Швајцарске, изјавио је јуче Миодраг Костић.

- Наша земља би релативно брзо могла да наводњава 500.000 хектара, уместо садашњих 50.000 - рекао је Костић и додао да Србија има 4,5 милиона хектара обрадивог земљишта и, уколико би наводњавала још 450.000 хектара, то би значило додатни годишњи приход од 1,2 милијарде долара.

Говорећи о рудном богатству, Костић је рекао да је вредност доказаних резерви Србије 266 милијарди долара, од чега се користи 3,7 милијарди.

Александар Вучић рекао је да му нису били познати ти подаци и да ће их боље размотрити и учинити све што је потребно како би се ти потенцијали више користили.

(Курир)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер