четвртак, 16. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Минск: Више од 100.000 грађана на новим демонстрацијама непосредно уочи истека ултиматума Лукашенку да поднесе оставку, хапшења, шок бомбе и сузавац
Хроника

Минск: Више од 100.000 грађана на новим демонстрацијама непосредно уочи истека ултиматума Лукашенку да поднесе оставку, хапшења, шок бомбе и сузавац

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 25. октобар 2020.

Више од 100.000 Белоруса изашло је данас на нове демонстрације против дугогодишњег ауторитарног председника Александра Лукашенка, непосредно уочи истека рока који му је опозиција дала да поднесе оставку. Полиција је употребила шок бомбе и сузавац како би растерала окупљене, док је на десетине демонстраната приведено.

Демонстранти су се сукобили с полицијом у Минску, која је бацила најмање десет шок бомби да растера окупљене, пренео је Ројтерс наводе руских агенција.

Експлозије и бели дим испунили су улице главног града Белорусије, након чега су уследила масовна хапшења.

Демонстранти су почели да беже од полиције, а неки су се скривали иза возила. На десетине је приведено, а снаге безбедности употребиле су и сузавац.

Касније је потврђено да је коришћено оружје како би се спречили напади на припаднике полиције, као и да је било привођења, пренеле су новинске агенције ТАСС и РИА Новости.

Власти су затвориле 12 метро станица и ограничиле приступ интернету преко мобилних телефона у покушају да спрече окупљања људи, наводи Дојче веле.

Према наводима локалног удружења новинара, двоје новинара који су покривали данашњи протест је приведено.

У месту Лида на западу Белорусије полиција је ухапсила неолико демонстраната, пренела је руска агенција РИА Новости наводе белоруске полиције.

Министарство унутрашњих послова унапред је упозорило грађане да не иду на демонстрације које нису одобрене.

Опозиција у Белорусији објавила генерални штрајк

Лидерка опозиције у Белорусији Светлана Тихановска објавила је почетак „општенационалног штрајка“ у републици.

„Режим је и данас опет показао Белорусима да је насиље једино на шта је он способан. Међутим, детонирање шок-бомби у гомили људи и испод прозора породилишта није снага. Режим није спреман да каже истину, да одговара за своје речи и испуњава захтеве људи. Значи, тај режим није достојан белоруског народа. Значи, тај режим губи власт. Зато сутра, 26. октобра, почеће општенационални штрајк“, написала је Тихановска на свом налогу на Истаграму.

Подсетимо, данас истиче рок "народног ултиматума" који је бивша председничка кандидаткиња Светлана Тихановска раније поставила властима земље. Она је навела да ће, уколико се захтеви опозиције не испуне до 26. октобра, сва предузећа у земљи ступити у генерални штрајк.

Иначе, данас и данас су у Минску одржане масовне демонстрације опозиције које су завршене испаљивањем шок бомби и масовним хапшењима.

“Данас је посебан дан”

“Данас у 23:59 истиче рок Народног ултиматума, а ако захтеви не буду испуњени, Белоруси ц́е започети национални штрајк”, изјавила је опозициона лидерка Светлана Тихановска у директном преносу из Литваније, где је побегла након спорних председничких избора у августу како би избегла хапшење. Додала је и да је данас посебан дан.

Подсетимо, опозиција је Лукашенку упутила ултиматум – поднеси оставку до 25. октобра или ћеш се суочити са генералним штрајком.

“Прошла су два месеца политичке кризе, насиља и безакоња – и доста нам је. Дана 25. октобра објављујемо народни ултиматум. Режим има 13 дана да испуни три обавезна захтева: Лукашенко мора да објави о својој оставци, насиље на улицама мора у потпуности да престане и морају се ослободити сви политички затвореници“, навела је тада.

Ипак, Лукашенко није показао никакве намере да ће испунити захтеве опозиције и одступити.

Сједињене Државе, Европска унија, Велика Британија и Канада увеле су санкције белоруским званичницима који су уплетени у кршење људских права током демонстрација у Минску и градовима широм земље.

Балтичке земље Литванија, Латвија и Естонија већ су наметнуле санкције крајем августа.

Лукашенко је оптужио западне земље да се мешају у унутрашње ствари Белорусије, те да покушавају да подстакну насилни устанак против њега.

Упркос настојању власти да угуше демонстрације хапшењима и репресијом над демонстрантима и активистима, масовни протести не јењавају ни после два и по месеца.

Најмасовнији протести одржавају се недељом када на улице излазе десетине хиљада демонстраната. Једне недеље је било и 200.000 људи.

Преко 13.000 демонстраната ухапшено је до сада, а неколико стотина је претучено у сукобима са полицијом.

Пре две недеље, вођа белоруске опозиције Светлана Тихановска дала је председнику Александру Лукашенку ултиматим - има 14 дана да поднесе оставку или ризикује огромне протесте и штрајкове.

“Знам да саобраћајни радници, запослени у белоруској железници, учитељи и студенти планирају штрајкове и кампању грађанске непослушности. Знам да ће их и приватни бизниси подржати”, поручила је Тихановска. “Спортисти, уметници, лекари, верске заједнице, сви ће их подржати. Почеће прва недеља националног штрајка”, додала је она.

Иако му рок истиче данас, Лукашенко, кога опозиција оптужује да је покрао председничке изборе, не показује ни најмању намеру да оде. “Већ смо рекли да им нећемо препустити земљу”, рекао је Лукашенко који и даље има подршку војске и полиције.

Руски медији преносе да је полиција у Минску блокирала прилазе центру града у припреми пред најављени протест, а водени топови су распоређени како би се блокирали демонстранти.

Притисак на Лукашенка ипак расте. Белоруски лидер и његови саветници нашли су се на удару санкција, а протести који су кренули после избора 9. августа не престају. Сваког викенда огроман број људи шета центром Минска упркос повременим жестоким сукобима са полицијом.

Ти протести представљају велики проблем за Лукашенка који је на челу Белорусије од 1994. године јер представљају јасан знак да више није владар свих грађана.

Опозиција је поставила три захтева – Лукашенкову оставку, прекид насиља и ослобађање политичких затвореника. Уколико ти захтеви не буду испуњени, а до данас нису, “сва предузеча” ће почети да штрајкују, “сви путеви ће бити блокирани” и “све државне продавнице видеће како им продаја престаје” због бојкота, поручила је Тихановска.

Наредни дани, процењују аналитичари, биће тест за Тихановску и показаће колики је заправо њен утицај и ауторитет у Белорусији. У иностранству њу доживљавају као изабрану председницу, али је она одмах после избора побегла из земље у Литванију и њен имиџ и ауторитет су сада на коцки. Ако штрајк пропадне, то ће значајно ојачати Лукашенков положај.

(Нова.рс, Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер