понедељак, 25. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Министри спољних послова Г7: Србија да усклади спољну политику са ЕУ и да са Косовом нормализује односе кроз свеобухватан и обавезујући споразум. Нећемо толерисати "сецесионистичке политике Републике Српске"
Хроника

Министри спољних послова Г7: Србија да усклади спољну политику са ЕУ и да са Косовом нормализује односе кроз свеобухватан и обавезујући споразум. Нећемо толерисати "сецесионистичке политике Републике Српске"

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 15. мај 2022.

 Земље чланице Групе седам индустријски најразвијенијих земаља похвалиле су Албанију, Косово, Црну Гору и Северну Македонију због пуног усклађивања спољних политика са ЕУ, укључујући санкције и њихову примену и позвали Србију да учини исто.

Министри спољних послова Г7 позвали су Косово и Србију да се конструктивно ангажују у дијалогу уз посредовање ЕУ, да у потпуности спроведу све претходне споразуме без одлагања и да нормализују односе кроз свеобухватан и обавезујући споразум, објављено је на сајту немачког Министарства спољних послова после састанка.

Како је наведено, тиме би се „дозволило остварење њихових европских стремљења, допринело регионалној стабилности и било би добробит за све људе у региону“.

Поздравили су напредак у инклузивној регионалној сарадњи и енергетској транзицији, посебно кроз Заједничко регионално тржиште и Зелену агенду за Западни Балкан у оквиру Берлинског процеса. Министри Г7 поново су потврдили посвећеност европској перспективи западнобалканске шесторке да се, како се наводи, осигура безбедност, стабилност и просперитет у региону.

Поздравили су што је Западни Балкан уједињен у осуђивању руске агресије против Украјине, посебно у Генералној скупштини УН. Поздравили су усклађивање Босне и Херцеговине са рестриктивним мерама ЕУ према Русији и једнострано усклађивање Косова са тим мерама.

"Похваљујемо Албанију, Косово, Црну Гору и Северну Македонију због пуног усклађивања спољне политике са ЕУ, укључујући санкције и њихову примену. Позивамо Србију да учини исто", наводи се у саопштењу.

Додаје се да земље Г7 морају да наставе да "помажу Западном Балкану да смањи зависност од руских енергената и осетљивост на економску присилу", наводи се у саопштењу.

Снажно се подржава брзо отварање преговора Северне Македоније и Албаније.

Позив да се унапреди владавина права, побољша клима за независне медије...

Позивају се земље региона да унапреде унутрашње реформе, посебно владавину права, да прошире домаћи политички простор, побољшају климу за цивилно друштво и независне медије и наставе напоре у спречавању радикализације насиља, да подрже помирење, борбу против дезинформација о геноциду, као и глорификацију ратних злочина и осуђених ратних злочинаца.

У саопштењу се изражава забринутост због продубљене политичке кризе у БиХ и осуђује сваки покушај подривања јединства, суверенитета и територијалног интегритета земље.

"Нећемо толерисати сецесионистичке политике Републике Српске који угрожавају будућност Босне и Херцеговине и стабилност региона" наводи се у саопштењу.

Позива се на враћање влада на свим нивоима на пуну функционалност да могу да наставе у пуној мери рад, стављајући по страни запаљиву реторику која изазива поделе и избегавајући свако деловање које би могло да дестабилизује БиХ. Позвали су све стране у земљи да осигурају да општи избори буду одржани како је предвиђено у октобру. Подржали су у потпуности мандате високог представника Кристијана Шмита, и извршни мандат Еуфор Алтеа операције за одржање безбедног окружења у земљи.

Групу Г7 чине Сједињене Америчке Државе, Велика Британија, Канада, Француска, Немачка, Италија и Јапан.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер