субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Министар одбране Аустрије: Немачка погрешила око кандидатуре Србије за ЕУ
Хроника

Министар одбране Аустрије: Немачка погрешила око кандидатуре Србије за ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 31. децембар 2011.

БЕЧ - Министар одбране Аустрије Норберт Дарабош сматра да је погрешно што Србија у децембру није добила статус кандидата за чланство ЕУ и оцењује да Немачка лоше процењује ситуацију.

"Нисам задовољан европским ставом у вези Србије из безбедносно-политичких разлога, јер питање доделе статуса кандидата Србији превазилази само Србију и тиче се у ширем смислу и наших војника на Косову. Упозорио бих ЕУ да Србији не затвори врата јер би то ојачало оне снаге у Србији, које не иду у правцу Европе, и то би угрозило стабилност у региону, и националистичке снаге би спутавале актуелну владу. То би био фаталан сигнал за цео западни Балкан", нагласио је Дарабош у интервјуу бечком дневнику "Стандард".

Он је рекао, упитан да ли је покушао пре Самита у децембру да утиче на одлуку у вези Србије, да је хвалио став шеф аустријске дипломатије Михаела Шпинделегера који се залагао за одлагање одлуке о статусу кандидата за два до три месеца, али да су Немци пошли сасвим другим смером.

"Не желим да нападам Немачку, али вето на Самиту у вези статуса кандидата је дошао из Немачке. Мислим да Немци погрешно процењују ситуацију. Српска влада је заинтересована за решење, али је њен утицај ограничен. Постоје очигледни напори да се нестабилност, која је настала на Косову, свали на владу у Београду", истакао је Дарабош.

Он је, у вези са захтевом немачке канцеларке Ангеле Меркел, које је изнела током посете Београду, у вези укидања паралелних структура, оценио да је "летва" за српску владу била веома висока.

Дарабош је нагласио да види "поштене напоре српске владе за решење питања на северу Косова", који би били такви, како је додао, "да би српска страна признала независно Косово".

"Према Србима са севера Косова се влада јасно изјаснила. Не може бити да се српској влади из тога плете омча зато што Срби на Косову нису испунили услове", поручио је аустријски министар из редова Социјалдемократске партије (СПО).

Дарабош је оценио да је решење спречено од стране Срба на Косову, који се, уз изузетак једног градоначелника, не придржавају добронамерних савета владе из Београда.

Према његовим речима мировни процес на западном Балкану је угрожен ако националистичке снаге на следећим парламентарним изборима на пролеће победе, јер би онда Срби на северу Косова добили сигнал да могу радити шта желе.

Упитан да ли верује да ће Србија на следећем Самиту ЕУ у марту добити статус кандидата Дарабош је одговорио да је, иако то није тако популарно, за безбедносно-политичку стабилност битно да Србија добије статус кандидата и то пре избора.

"У Србији је већина за приступање ЕУ, и једној већини је то важније од питања Косова. Био би фаталан сигнал ако се не би Србији дао статус кандидата, и Немачке остала на својој позицији. Србија је испунила своје безбедносно-политичке задатке, и сада се мора Србија третирати слично као Хрватска", рекао је Дарабош који је, иначе, припадник градишћанско-хрватске мањине.

Он је изразио наду да не постоје други мотиви у европским владама, као што су питања мањина, додајући да ЕУ не може да приушти да се Србији не да статус кандидата.

"Не ради се о мешању у унутрашње ствари Србије, али морамо ојачати демократски развој, који још није окончан", поручио је Дарабош.

Упитан да ли је другачија политика могла спречити насиље током лета и на јесен на северу Косова услед којег су повређени и војници из Аустрије он је одговорио да то није било могуће, и да је насиље било "руковођено" од стране националистичких снага.

"Било је и плаћеника из Србије. Ради се пре свега и о интересима шверцера српске и албанске стране", уверен је аустријски министар.

Он је подсетио да је Аустрија признала независност Косова и да косовска влада има власт над границама, те да "царинска питања" морају да се регулишу из Приштине.

"Српска влада је учинила све што је могла. Више није могуће и казнити је због тога што улаже напоре, али више нема моћ над захтевима Срба на северу Косова, није фер. Аустријанци, који су повређени, иначе желе поново да се врате на Косово", закључио је Дарабош.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер