субота, 16. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милован Дрецун: Интерпол није укинуо потерницу за Харадинајем - учинио ју је невидљивом за све осим за Србију
Хроника

Милован Дрецун: Интерпол није укинуо потерницу за Харадинајем - учинио ју је невидљивом за све осим за Србију

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 03. децембар 2017.

 Председник Одбора Скупштине Србије за Косово и Метохију Милован Дрецун изјавио је да Интерпол није укинуо потерницу за Рамушем Харадинајем, већ ју је "учинио невидљивом за друге земље, осим за Србију".

"Потерница је учињена невидљивом, што значи да Харадинај може да оде у Француску или неку другу земљу, а да га нико не задржи, али ако додје на територију централне Србије, сигурно неће бити тако", казао је Дрецун за Прву и додао да се не може избећи закључак да је одлука Интерпола политичка.

Према његовим речима, одлука "страховито вуче уназад" дијалог Београда и Приштине који се води у Бриселу, јер се после ње не може говорити о помирењу, преноси Б92.нет.

"Ова одлука је штетна и погубна по реализацију правде, њом се дискриминишу жртве, али и држава Србија која је онемогућена да спроведе правду", казао је Дрецун.

Министар унутрашњих послова Небојша Стефановић рекао је претходно да ће, уколико Рамуш Харадинај буде доступан српским органима гоњења, он бити ухапшен, јер за њим постоји активна потерница српског суда.

Стефановић је додао да ће Србија тражити од Интерпола да ревидира своју одлуку и изразио уверење да ће Србија поново имати активну потерницу, која ће бити видљива у свакој држави света.

МУП је раније саопштио да ће Министарство унутрашњих послова Србије упутити иницијативу Министарству правде и Тужилаштву за ратне злочине како би заједно уложили жалбу на одлуку Интерпола да потернице за Рамушем Харадинајем и још 17 особа, које је за њима због ратних злочина расписала Србија, више не буду на снази.

Комисија за контролу медјународних потерница у Лиону усвојила је жалбу УНМИК-а и 1. децембра 2017. године одлучила да Интерпол више неће третирати ове потернице, односно да ће их избрисати из система.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер