субота, 29. јун 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милош Вучевић нови градоначелник Новог Сада
Хроника

Милош Вучевић нови градоначелник Новог Сада

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 13. септембар 2012.

Нови Сад - Милош Вучевић, председник Градског одбора Српске напредне странке (СНС), изабран је рано јутрос за новог градоначелника Новог Сада.

За избор Вучевића за градоначелника гласало је 42 од 78 одборника.

Одборници Демократске странке и ЛСВ нису желели да учествују у гласању док је пет одборника СРС напустило седницу на њеном почетку.

За председника Скупштине града Новог Сада изабран је Синиша Севић (СПС), а за његовог заменика Мирослав Илић (Двери).

За заменика градоначелника изабран је Борко Илић из Демократске странке Србије (ДСС).

Након што је са функције градоначелника смењен Игор Павличић, на ту функцију именован је шеф новосадског одбора СНС-а Милош Вучевић, а за његовог заменика Борко Илић из ДСС.

Вучевић је након именовања рекао да "није време за градоначелника који није надлежан, него за градоначелника који решава проблеме". Он је нови састав Градског већа назвао "спојем младости и искуства".

"Мислим да је свима било јасно још у поподневним сатима да постоји нова скупштинска већина. Изабрали смо нове органе скупштине града, новог градоначелника, заменика градоначелника. Оно што је најважније је да је престала ова прича која је трајала месец и по дана. Надам се да Нови Сад више неће бити интересантан само због догађаја у Скупштини града и да ћемо се посветити граду и решавању бројних проблема", казао је Вучевић.

Александра Јерков из ЛСВ смењена је са места председнице Скупштине града. За председника новосадског парламента изабран је председник Градског одбора СПС Синиша Севић, а за његовог заменика Мирослав Илић који је избачен из покрета "Двери". Скупштина је, такође, изабрала и нове чланове Градског већа.

"Мислим да треба дати неко време свима који су данас изабрани, да се види како ће радити и како ће обављати функције на које су изабрани. У наредном периоду биће простора и за критике и за похвале и очекујем да сви дају свој максимум", поручио је нови председник Скупштине Новог Сада.

Павличић је после смене рекао новинарима да је овим гласањем разрешена политичка криза која траје од формирања сада већ бивше градске власти.

"Добро је да се прекинуло са кризом и све ово што је лоше треба да остане из нас", казао је Павличић, истичући да новим властима жели пуно успеха.

Он је казао да на рачуну Града оставља близу шест милијарди динара и да су обезбеђена средства за завршетак изградње Моста Слободе, Булевара Европе, реновирање Стадиона "Карађорђе" и завршетак канализационе мреже у приградским насељима.

Одборници су изабрали и 11 чланова Градског већа, а нове директоре добило је 16 јавних и јавно-комуналних предузећа у граду.

Ново Градско веће сада чине Дејан Мандић из СНС задужен за буџет и финансије, Немања Вукчевић из СПС за саобраћај, за спорт и омладину Предраг Свилар из ДСС-а, за социјалну заштиту и бригу о деци Бела Курина из Ромске демократске странке (РДС), за комуналне делатности Никола Ћировић из исте партије.

Нови члан Градског већа за урбанизам и заштиту животне средине је Немања Старовић из Српског покрета обнове (СПО), за здравство Петар Новаковић (СНС), за образовање Радомир Дабетић (СПС), за управу и прописе Милан Ђурић (СНС).

Горан Сечујски и Миланка Бркић, који су на изборима наступали на изборној листи "Двери" па потом искључени из странке, именовани су за чланове Градског већа за привреду, односно за културу.

Читав дан у Скупштини града Новог Сада трајала је агонија око одржавања седнице на којој је новоформирана већина предвођена СНС-ом трађила смену досадашњег градоначелника Игора Павличића.

Нову градску владајућу већину чини: СНС са 15 одборника, СПС седам, ДСС пет, девет одборника групе "Сви за Нови Сад" (у којој су шест из Ромске демократске странке и три СПО), и шест одборника групе "Нови Сад одмах", у којој су пет одборника "Двери Нови Сад" и један из НОПО који је у међувремену искључен из тог покрета. У опозицији, од укупно 78 одборника, остало је 18 одборника ДС, 12 ЛСВ, један из СВМ и пет одборника СРС.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер