петак, 22. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милош Вучевић: Избора неће бити до 2027 године. Литијум је историјска шанса Србије
Хроника

Милош Вучевић: Избора неће бити до 2027 године. Литијум је историјска шанса Србије

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 12. јун 2024.

Премијер Србије Милош Вучевић изразио је уверење да до 2027. године неће бити избора, те да, упркос томе, треба наставити процес међустраначког дијалога.

Вучевић, који је и лидер владајуће Српске напредне странке је за РТС казао и да је најбоље место за то парламент, односно скупштина Србије.

„Мора да се настави међустраначки процес дијалога, и кроз извештај ОДХИР-а (мисије Канцеларије ОЕБС за демократске институције и људска права о изборима) и кроз унутрашњи дијалог“, казао је он.

Говорећи о експлоатацији литијума, Вучевић је рекао да верује да је могуће да истовремено користимо природне ресурсе и чувамо природно богатство и људе и истакао да мисли да је то историјска шанса.

„Ја верујем у одрживи развој као победничку формулу. Остављам простор за разговор и пре свега чекам одговор струке. Ако струка каже не, онда је не, али струка мора бити свесна своје одговорности“, рекао је Вучевић.

Истакао је да нема коцкања са екологијом и без јасних пројеката који указују да је могуће да се користе природни ресурси и да се чува животна средина, а пре свега људи, неће се ићи ни у један пројекат, па ни у тај.

„Али ако је то могуће, хајде да искористимо шансу и хајде да искористимо ту шансу и геополитички“, рекао је Вучевић.

На питање којој је опцији ближи, премијер је казао да је увек за опцију развоја Србије, да искористимо све потенцијале које имамо и да не пропустимо још једну шансу.

О критикама поводом Свесрпског сабора

Вучевић је рекао да верује у договор и разговор у Босни и Херцеговини, која мора да чува Дејтонски споразум, јер је он, уз све врлине и мане, донео 29 година мира и додао да су све тачке Декларације са Свесрпског сабора у сагласју и духу Дејтона.

Упитан о реакцији америчке амбасаде у Сарајеву на декларацију, Вучевић је рекао да је изненађен елементарним непознавањем Дејтонског споразума и Устава Босне и Херцеговине, пре свега у домену имовине, која припада ентитетима.

Неопходно је да се разговара, то је у интересу БИХ, али ми видимо да се жели ићи у процес дезинтеграције, удаљавања и неразумевања. Уместо да причамо како да се увеже регион, да изградимо аутопут до Сарајева, ми се враћамо 29 и 30 година уназад да видимо ко је више крив, чија суза је тежа, рекао је Вучевић.

Према његовој оцени, то што неко не дозвољава да се односи унапређују не долази од балканских народа, него од оних који „тобож добром вољом долазе да нам помогну“.

Када се прича о политици председника Републике Српске Милорада Додика и реакцијама народа у РС, Вучевић сматра да треба ући „у њихове ципеле“ и разумети шта доживљавају сваког дана.

Сигуран сам да када бисмо ми причали – Срби, Хрвати, Бошњаци и Албанци – много лакше бисмо се договорили, него са онима који долазе са примерима добре праксе да посредују, оценио је Вучевић.

Амбасада САД у Сарајеву оценила је да закључци усвојени на „Свесрпском сабору“ у Београду представљају напад на Дејтонски споразум и државне институције Босне и Херцеговине.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер