четвртак, 25. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милош Јовановић: Није озбиљно да опозиција бојкотује консултације са Вучићем, термин "диктатура" не одговара реалности у којој се Србија налази
Хроника

Милош Јовановић: Није озбиљно да опозиција бојкотује консултације са Вучићем, термин "диктатура" не одговара реалности у којој се Србија налази

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 10. јун 2017.

 Демократска странка Србије никако неће подржати нову Владу Србије, без обзира на то ко буде на њеном челу.

Очигледно је да ће то бити влада континуитета, а ДСС је против политике која се у Србији годинама спроводи. Не слажемо се по питању економске политике која се води јер је реч о концепту који се заснива на страним инвестицијама, али ни по питању спољнополитичке оријентације будући да је стратешки циљ Србије чланство у ЕУ. Нови ДСС ће бити оштар критичар владе, каже у разговору за Данас Милош Јовановић, новоизабрани председник Демократске странке Србије .

*Поред радикала и ЛДП, и ДСС се одазвала на позив Вучића и отишла на консултације о новој влади. Због чега ви нисте, као остатак опозиције, бојкотовали тај разговор ако већ знате да нећете подржати нову владу?

- Зато што поштујемо институције и зато што смо хтели да чујемо разјашњења одређених ставова које је председник Републике износио протеклих дана. Иначе, не мислим да је бојкот консултација представљао у било ком смислу озбиљан начин опозиционог деловања.

* Да ли је током разговора било речи да можда и ви на неки начин подржите нову владу, или и даље остајете опозиција владајућој коалицији Вучићу?

- Наравно да није било речи о нашој подршци влади јер имамо суштинска неслагања у вези са политиком коју ће она водити. Остајемо оно што смо и били - истинска опозиција владајућем режиму.

 * Опозиција која себе назива демократском и проевропском тврди да је Вучићева власт недемократска, аутократска и да залази у диктатуру. Делите ли њихово мишљење?

- Тачно је да постоје тенденције заобилажења институционалних механизама. Пример рушења у Савамали представља свакако најбољу илустрацију једног таквог манира. Да ли се може говорити о диктатури, то је већ озбиљније питање и захтева отклон од политиканства и политикантских оптужби. Мени се чини да наведени термин не одговара реалности која тренутно влада у земљи.

* Да ли вам је Вучић објаснио шта ће подразумевати унутрашњи дијалог о Косову и Метохији и може ли се десити да епилог тог дијалога можда буде признање Косова?

- Чуо сам нешто више и остао сам подједнако забринут као и пре одласка. За нови ДСС не може бити дијалога у вези с тим да ли ћемо или не бранити државну територију већ само како ћемо то чинити.

 * Најављује се и промена Устава, наводно због потребе придруживања ЕУ, али да ли ће она по вама значити и брисање преамбуле. Ако неће, шта би се онда мењало у Уставу?

- За нас је апсолутно неприхватљиво брисање или мењање преамбуле и тај став смо пренели председник. С друге стране, чули смо спремност да се принцип војне неутралности подигне на виши нормативни ниво и усвоји Закон о војној неутралности. Ми смо током јануара такав предлог закона већ поднели и надамо се да це бити подржан како од власти, тако и од дела опозиције.

* Кажете да ће се нови ДСС разликовати од странке Војислава Коштунице. У чему?

- У томе што је спреман да направи биланс протеклих седамнаест година и понуди нова решења. У свему осталом, а нарочито у државотворности, остајемо апсолутно верни својој прошлости.

 * У свом говору на изборној скупштини упадљиво сте критиковали "петооктобарску републику" чији су ефекти били катастрофални. Због чега тој републици не дајете прелазну оцену?

- Осврните се око себе па реците ви мени да ли бисте јој дали прелазну оцену? Није овде реч о емоцијама или оправдањима. Не можемо више себи да приуштимо такав луксуз. Реч је о хладној и објективној констатацији која је неопходна да бисмо видели како даље.

* Спремате ли се за београдске изборе и да ли ћете имати кандидата за градоначелника?

- Први циљ нам је да подигнемо градски одбор у Београду, који ће такође имати новог првог човека. Упоредо радимо на платформи коју ћемо понудити Београђанима. Све остало ћемо видети након тога.

* Смета ли вама у ДСС када вас остатак опозиције изопштава, уз опаску да нисте права опозиција. Да ли је ДСС опозиција?

- Не смета ми апсолутно ништа и не окрећем се сходно правцу ветра. Једино што ме чуди је да оптужбе, које су иначе без икаквог основа, долазе неретко од делова опозиције који се са Вучићем политички заправо слажу. Разлика је што они нису на власти а он јесте, али су им циљеви заједнички. Један од њих се тиче "безалтернативног" европског пута наше земље.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер