Početna strana > Hronika > Milorad Dodik: Za srpske žrtve niko ne odgovara
Hronika

Milorad Dodik: Za srpske žrtve niko ne odgovara

PDF Štampa El. pošta
utorak, 12. jul 2011.

Bratunac – Krajnje je vreme da se procesiraju zločini koji su počinjeni nad Srbima u BiH, poručio je predsednik RS Milorad Dodik na parastosu u Bratuncu.

Dodik je dodao da se ne može prihvatiti selektivna pravda kako je bilo do sada, da je srpska strana za sve kriva, a da za srpske žrtve niko ne odgovara.

"U nama nema mržnje i osvete, ali je krajnje vreme za procesiranje monstruoznih zločina počinjenih nad Srbima" rekao je Dodik na parastosu žrtvama iz Podrinja i Briča, na kojem se okupilo oko 2.000 ljudi.

Po rečima predsednika RS, selektivna pravda i jednostrano prikazivanje rata u BiH ne vodi toleranciji i poverenju: "Svi koji su počinili neopravdani veliki zločin nad srebreničkim Bošnjacima treba da odgovaraju, ali zahtevamo da odgovaraju i počinioci zločina nad Srbima."

Dodik je ispričao da je prošle godine u Bratuncu pitao jednog starca „da li mu je neko poginuo“, a on je odgovorio: „Ovde svako ima nekog koga nema.“ 

"Nažalost, ta svedočenja i brojke o nastradalim potvrđuju da je ovo dolina puna bola, ali i oprosta", rekao je Dodik, dodajući da je hrišćanski praštati, ali i boriti se za svoja prava i poštovanje odredbi Dejtonskog sporazuma, koji je potvrdio postojanje RS.
"Mi volimo našu Republiku Srpsku, ona je trajna i spremni smo se žrtvovati za njene interese", poručio je. 

Osim Dodika, poštu stradalima su polaganjem venaca i paljenjem sveća odali i premijer RS Aleksandar DŽombić, ambasadori Srbije i Rusije Ninoslav Stojadinović i Aleksandar Bocan Harčenko, niže rangirani predstavnici međunarodne zajednice, među kojima i predstavnik OHR iz Banjaluke Kris Benet, predstavnici boračkih organizacija, kao i delegacije SRS i SNS iz Srbije.

Tokom troipogodišnjeg rata na području opština Srebrenica, Zvornik, Milići, Bratunac, Vlasenica i Osmaci, ubijeno je najmanje 1.300 lica srpske nacionalnosti, dok je na širem području srednjeg Podrinja i Birča ubijeno ukupno 3.267 Srba, među kojima je bilo najviše civila, žena i dece. Za zločine počinjene nad Srbima na području Podrinja i Birča još niko nije odgovarao. 

Obeležavanje stradanja Srba započelo je jutros obilaskom stratišta u Biljači i Sasama, kao i i groblja na Zalazju kod Srebrenice, gde je pre tačno 19 godina, na Petrovdan 1992. godine pobijeno 69 Srba, više od 70 ranjeno, a 22 se vode kao nestali. 

Od ukupno 22 nestalih Srba iz tih sela, posmrtne ostatke njih 10 polovinom prošle godine je - kako prenose lokalni mediji - slučajno ekshumirao tim Instituta za traženje nestalih BiH. 

Oni su, naime, tragali za bošnjačkim posmrtnim ostacima, a našli masovnu srpsku grobnicu, koju su prepoznali po obeležjima na uniformama. 

Ti posmrtni ostaci ni za godinu dana nisu identifikovani u laboratoriji u Tuzli, iako su porodice želele da ih sahrane danas, 19 godina nakon nestanka. 

Predsednik srebreničke Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Mladen Grujičić kaže da su još u martu imali obećanje u laboratoriji u Tuzli da će za dva meseca ekshumirani biti identifikovani, ali do toga još nije došlo.

U tužilaštvu BiH nedavno su potvrdili da se istraga vodi protiv više lica za zločine nad Srbima u Podrinju, među kojima je i Naser Orić, kome je suđeno i u Haškom tribunalu, ali je presudom tog suda on prvo osuđen na dve godine zbog nesprečavanja zločina počinjenih 1992. godine na tom području, a zatim oslobođen svake odgovornosti.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner