недеља, 24. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: Вучић питање КиМ вратио у фокус интересовања. Срби морају да буду јединствени. Ако одбијамо, одбићемо заједно, ако прихватимо, прихватамо заједно
Хроника

Милорад Додик: Вучић питање КиМ вратио у фокус интересовања. Срби морају да буду јединствени. Ако одбијамо, одбићемо заједно, ако прихватимо, прихватамо заједно

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 24. јануар 2023.

Председник Републике Српске Милорад Додик изјавио је данас да је председник Србије Александар Вучић успео да питање Косова и Метохије, из једне губитничке позиције, врати на дневни ред и фокус интересовања. Додик каже да Србија не треба никад да призна тзв. Косово и никада да попусти.

Додик је рекао да је позиција Вучића тешка, али да добро ради.

„Вучић покушава да окупи све и да води јавни дијалог. Кључни проблем губитка Косова и данашњег статуса јесте тренутак, када су претходне власти Србије пристале да аранжман из окриља Уједињених нација пребаце у оквире Европске уније. Већ тада је обезбеђена одлука да се мишљење међународног трибунала, а везано за статус Косова и проглашење независности, прогласи неважећим“, рекао је Додик за РТРС.

С друге стране, додао је, развој ситуације која се сада дешава јесте перцепција тих народа који, како истиче, прихватају да је Косово држава и да има суверена права на свом простору.

„Зато данас Србе третирају на северу КиМ као побуњеничку групу, а не као релевантан политички фактор. Све скупа се усложњава чињеницом да је дошло до сукоба између Русије и Украјине, да су западњаци нервозни. Деценијама не успевају неке ствари да реше, гурају испод тепиха. Сада су све одједном нешто хтели да заврше, с претњама, како они то једино знају“, напоменуо је председник РС.

Додао је да су појачане претње са Запада и да се види ојачана позиција Немачке.

„Немачке, која је антисрпска на том простору Балкана. Она је увек била антисрпска, није била рационална, реална и увек је била против Срба. Тако је и у овом случају у вези са Косовом“, рекао је Додик.

Додик наводи да је у сваком случају данас видљиво да се не држи до договора, до споразума.

„Оно што мора да се има у виду јесте да се сагледају последице које смо могли да чујемо због КиМ, а то је да ће се прекинути европски пут, да ће се зауставити инвестиције, увести визе поново. То су озбиљне последице“, оценио је Додик.

Додик је истакао да због тога Срби морају да буду јединствени.

„Важно је да се каже, 'ако одбијамо, одбићемо заједно, ако прихватимо, морамо да прихватимо заједно'. А то је важно само зато да Србија и Срби поново не би били подељени. Шта год да се уради, морамо да урадимо заједно“, поручио је он.

Истакао је да ако се одбија француско-немачки план, онда то мора, како каже, да одбију и власт и опозиција, али и друштво у целини, а ако се прихвата, онда сви треба да ураде.

„Србија не треба никад да призна Косово и никад не треба да попусти у било каквим настојањима. Можда ће Србија у неком историјском тренутку морати да изгуби, као што је у овом тренутку значајно изгубила суверенитет на овом простору, али само признање је дефинитивно“, указао је Додик.

Зато сада, објашњава Додик, западњаци неће да кажу „признајте Косово“, него кажу „немојте га оспоравати“.

Када се говори о Заједници српских општина, Додик напомиње да је добро што причају о Републици Српској, међутим Албанци често кажу да не желе Републику Српску на територији КиМ.

„То је баш добро што тако говоре, то ће једног дана и бити Република Српска. Мислим то у суштинском значењу. Ето зваће се ЗСО, имаће извршне функције власти као што има Српска, специјалне односе са Србијом као што има РС. То је њима проблем и сва прича је у томе“, навео је Додик.

(Спутњик)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер