субота, 04. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: Уставни суд БиХ је незаконита институција, желим да се БиХ мирно разиђе
Хроника

Милорад Додик: Уставни суд БиХ је незаконита институција, желим да се БиХ мирно разиђе

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 08. децембар 2016.

 БЕОГРАД - Председник Републике Српске Милорад Додик изјавио је данас у интервјуу Радио-телевизији Војводине да је имао срдачан разговор са председником Владе Србије Александром Вучић на тему инвентуре већ договорених заједничких пројеката и договора о будућим, а да тему шумова у комуникацији два лидера, углавном намећу, они који би желели да их буде. Говорећи о ситуацији у Републици Српској, Додик је рекао да нема никакве постреферендумске кризе због тога што резултати референдума нису објављени у Службеном гласнику, већ да се ради о поштовању процедуре, која се одужила због тога што су Бошњаци у РС покренули уставну процедуру заштите виталног интереса. Он напомиње да у Уставном суду Босне и Херцеговине (БиХ) стално долази до прегласавања од стране петорке коју чине три странца и два Бошњака, и истиче да што је више наметања странаца, то је мање БиХ.

Додик је данас, гостујући у емисији Прави угао, рекао да су Вучић и он показали како су неке почетне претпоставке за могући анимозитет превазиђене, те да грађани Републике Српске поштују изборну вољу народа и институције Републике Србије.

Коментаришући изостанак подршке референдуму власти из Србије, његову наклоњеност опозицији на протеклим изборима у Црној Гори, као и истраживање по којем је популарнији од Вучића, Додик објашњава да је медијима увек интересантније оно што може да привуче читаоца, али да су он и Вучић имали срдачан разговор, као и да су разговарали и о стварима о којима нити један од њих не може да говори.

"Атмосфера на Западу, која је створена уочи избора у САД, била је потпуно поларизована и враћао се негативан стереотип о Србима. Само је фалило да Србија уђе у драматичну подршку референдуму, јер су многи Клинтонови људи, који су 20 година на власти у САД, направили каријеру на негативном односу према Србима у Републици Српској и Србији. Било би политички непромишљено да је Србија ушла у драматичну подршку референдуму", објаснио је он и додао да је Вучић поступао веома "осетљиво и суптилно".

Председник Републике Српске је демантовао тврдње да је Вучић покушао да га одврати од референдума, нити да ико покушава да "дисциплинује Додика".

"Било је у Бањалуци политичара ломљиве кичме, али када се појавио Додик, који је почео да брани интересе Републике Српске, онда су почели да очекују од Београда да ту нешто уради", навео је он и додао да се то само један пут десило, када је тадашњи државни секретар Министарства спољних послова Србије, Борко Стефановић, "дрско тражио да нешто урадимо" и да је добио 40 минута да напусти Српску.

Говорећи о подршци кандидатури Томислава Николића за председника Србије следеће године, Додик истиче да Николић и Вучић веома добро сарађују са институцијама РС, а да Николић увек износи став о РС на начин који кореспондира са оним што се говори у Српској и да они то цене.

Он додаје да је то што је подржао Бориса Тадића, а не Николића на председничким изборима пре четири године, само доказ континуитета да подржава људе који имају национални и народни легитимитет, а не доказ промене мишљења, али да нема потврду да ли ће Николић бити кандидат СНС на изборима идуће године.

"Ми видимо да је Србија побољшала свој међународни положај и то је урадила ова власт. Нама таква Србија треба, јер онда на међународним форумима може да говори и у име Републике Српске. У глобалном проблему сурване економије делује да се Србија стабилизује. Мене интересује јака Србија, а не испразно политизирање и свађе, после којих нема напретка и развоја", указује он.

Он одлучно одбацује тврдње да је због тога што резултат референдума који је одржан 25. септембра још није објављен у Службеном гласнику дошло до постреферендумске кризе у РС.

"Свака одлука парламента мора да прође верификацију Вијећа народа, о којем седи клуб посланика Бошњака, а који се нису усагласили са руководством Народне скупштине, и то све траје 10, 20, 30 дана. Онда су на крају тог пута усаглашавања Бошњаци покренули уставну процедуру заштите виталног интереса. Док се та процедура не заврши, ништа не можемо да објавимо", објашњава он.

Председник Српске каже да је тиме што је генерални секретар Скупштине саопштио резултате референдума, пре него што је о њој расправљало Вијеће народа, направљена "процедурална грешка".

Он тврди да се не ради ни о каквој тактици, да се без правне верификације референдума (у Службеном гласнику) направи компромис и избегне сукоб са странцима у Уставном суду, а да се и задовољи народ у РС.

"Ради се о техничкој грешци особља, одлука о референдуму биће верификована у току овог месеца од стране Уставног суда РС, а тражићу одговорност оних коју су пропуст направили", изричит је Додик и одбацује тврдње политичких противника да је гласање на референдуму било у функцији предизборне кампање јер нема легалне последице.

"Баш су они наивни и блесави, па су насели на то. Па они су гласали за одлуку о референдуму, а сада се склањају иза одлуке странаца да је референдум неуставан. Нека, године референдума тек долазе", опомиње он.

Председник РС, са друге стране, каже да је Уставни суд БиХ шпекулативно место, да "они не поштују никога", па се тако и мандат страних судија са првобитних пет година, неуставно проширио на 20 година.

Он демантује тврдње да подрива БиХ јер неће да оде у Сарајево да га саслуша Тужилаштво БиХ, истичући да Тужилаштва нема у Уставу БиХ, него да га је наметнуо високи представник Волфганг Петрич кроз закон о Суду и Тужилаштву БиХ.

"Тамо је интерним правилима прописано да од девет судија три чине странци, два Бошњака, два Србија и два Хрвата. Тако већина од странца и два Бошњака нама намећу решења. Тражимо да се донесе закон о Уставном суду и да га странци напусте", каже он.

Он понавља да неће отићи у Сарајево, да буде саслушан , јер не жели да испадне глуп и наиван, па да га тамо задрже.

"Ако неко против кога се води поступак у Сарајеву може да да изјаву у суду у Бањалуци, зашто то не може Додик", пита се он и истиче да подривању БиХ највише доприносе странци и њихово наметање.

"Што је више наметања странаца, Босне је све мање", сматра он.

На питање како са таквим ставом мисли да иде према Европској унији, Додик каже да се "не зноји превише због ЕУ", јер она није више што је била.

"Мени је најважније да решим питање Уставног суда, па онда кренем у процес враћања 83 надлежности Републици Српској које произилазе из Дејтона", каже он.

Говорећи о његовим путовањима у Русију и Кину, Додик каже да је захвалан принципијелном ставу Русије која је спрчила резолуцију Велике Британије у Савету безбедности УН, којом би "српски народ био проглашен за геноцидан", као и да не стоји теза о инаћењу Русије са Западом "преко леђа Републике Српске".

Додик каже и да је недавно имао "пријатан" састанак са хрватском председницом Колиндом Грабар Китаровић, те да његова подршка хрватском народу у БиХ и њиховој опцији који брани Дејтон представља доследност у одбрани позиција које важе и за српски народ у БиХ

"Хрвати у БиХ су били жртве независности Републике Хрватске, а поткосуривани су у два кључна момента, када су користили Стјепана Кљућа да седи у Сарајеву и буде добар са Алијом Изетбеговићем, а у Широком бријегу су ставили Бобана да буде добар са Радованом Караџићем. Друго, када су заратили муслимани и Хрвати, Хрватска је прекинула сукоб и натерала Хрвате да уђу у Федерацију, укинула је Херцег Босну. Хрватска до уласка у ЕУ није смела да стане на страну Хрвата у БиХ, а сада јој се отвара простор да изнесе свој став", објашњава он.

Коментаришући суђење генералу Ратку Младићу и то што је тужилаштво затражило доживотну робију, Додик је рекао да га никаква одлука Хашког суда не би изненадила јер је одавно схватио да то "више није суд међународне правде, него средство да се покрију међународне шпекулације"

(РТВ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер