петак, 29. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: У случају укидања Дејтонског споразума Републици Српској следи државност
Хроника

Милорад Додик: У случају укидања Дејтонског споразума Републици Српској следи државност

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 31. јул 2015.

БИЈЕЉИНА - Хвала америчком амбасадору што је признала оно што ми сви знамо - да је намјера унитаризација БиХ и укидање Дејтонског споразума. У том случају, Српска враћа оно што је унијела у садашњу БиХ, а свакако је од ње у том смислу и старија, истиче предсједник Републике Српске Милорад Додик.

Предсједник Републике Српске се захвалио америчком амбасадору у БиХ Морин Кормак што је отворено саопштила да свих протеклих година није било искрене намјере да се очува изворни Дејтонски мировни споразум, него да се иде на његово укидање и унитаризацију БиХ, те поручио да у том случају Српска има право да врати своју државност коју је унијела у тај међународни уговор.

Додик је напоменуо да је Република Српска у Дејтонски споразум унијела своју државност, територију, институције, вољу народа, да се жртвовала да би успоставила мир.

"Српска је постојала прије овакве БиХ и старија је од ње овакве. Српска, ако неко тврди да Дејтон треба укинути, има право на све оно што је прије тога имала - своју територију и границу, своју граничну полицију, своју војску, своје порезе...", истакао је Додик у интервјуу Срни, поновивши да Српска није за укидање Дејтонског споразума, него за његово очување и досљедну примјену.

Говорећи о ставовима које је амерички амбасадор у БиХ Морин Кормак изнијела у својој најновијој колумни - да је због чланства у ЕУ потребна уставна реформа у БиХ, те да је остварен првобитни циљ Дејтона - да оконча рат и да се сада поставља питање његове улоге данас, Додик је рекао да је неуобичајено да амбасадор САД на овај начин показује свој однос према међународном уговору и да је видљиво да госпођа Кормак или они који су у њено име писали ту колумну показују потпуно непознавање ствари "које сеже далеко у политички и правни дилетантизам".

"Њој вјероватно није познато да постоји конвенција о међународним споразумима потписана у Бечу, која говори о томе да се међународни споразуми морају поштовати и примјењивати и да у том погледу нема никакве дилеме", каже Додик.

Он је напоменуо да потписивање Дејтонског споразума није било само у функцији мира, што наравно јесте једна од ствари која је била веома важна, него је на тај начин успостављен и политички систем у БиХ који је прецизиран Уставом.

"Говорећи о томе да они који су тај међународни мировни споразум писали у САД нису очекивали да ће он успјети у смислу одрживости, амерички амбасадор нам саопштава да је то од почетка с америчке стране била превара, а да смо једини проблем ми Срби, који смо упорни да бранимо своју аутономију и Српску", сматра Додик.

Додик је оцијенио да Кормакова очигледно жели да потпуно разгради изворни Дејтон, да нестане Републике Српске, да нестану њена права, а да направи унитарну БиХ, те упозорио да БиХ неће преживјети овакве амбасадоре који не поштују међународне уговоре.

"Она нема појма гдје је дошла... Коначно би нешто требало да прочита од свега тога да би могла да разумије, ако уопште може да схвати, и да се понаша у складу са праксом и документима ове земље као што је Устав, а не да се на овакав начин покушава уплести у унутрашње ствари једне земље", истиче Додик.

Предсједник Српске напомиње да је Кормакова од почетка прихватила концепт унитаризације и да све што се може чути од лидера СДА Бакира Изетбеговића може се чути и од ње - ту нема никакве разлике.

"Она коначно мора да постане амбасадор САД, а не да буде амбасадор Бошњака у БиХ. Ако успије то да уради, можда ће нешто и научити и неће отићи одавде не схватујући ни зашто је дошла, нити гдје је била", наводи Додик у инервјуу Срни.

Према његовим ријечима, Кормакова ће отићи из БиХ и постати прошлост као и многи други амбасадори, а ми ћемо остати суочени са потребом да очувамо Дејтонски споразум по сваку цијену управо због таквих дипломата попут Кормакове.

"Ипак, хвала јој за саопштење да су њени претходници у Америци сматрали да је Дејтонски споразум привремен и да га треба рушити. Ми смо увијек мислили да је то највећи успјех америчке администрације, не само у том времену него и данас, али очигледно постоје неке скривене намјере које нам је она саопштила на један веома отворен начин. И поред разочарања њеним ставовима, морам јој бити захвалан што је отворила очи многима који не вјерују да је управо оно што је она написала једна стратешка политика коју смо гледали код многих амбасадора", навео је Додик.

Предсједник Српске је подсјетио да су свих ових година након Дејтона амерички званичници говорили да је Дејтонски споразум дефинитивни међународни уговор који се мора поштовати, изразивши увјерење да ставови Кормакове ипак нису званични ставови САД.

"Нечувено је да амбасадор на овај начин излази у јавност у једној земљи. Да је БиХ било каква држава она сигурно и не би била амбасадор овдје, али пошто БиХ и није држава, могу свакакви амбасадори да буду у њој...", каже Додик, подсјећајући да је Дејтонски споразум креација америчке администрације и да су основа за креирање Устава БиХ била уставна рјешења у САД, због чега чуди што амбасадор овако, на посредан начин, "побија" и свој - Устав САД.

Говорећи о противљењу Кормакове референдуму о Суду и Тужилаштву БиХ, те њеним наводима да је Уставни суд БиХ потврдио одлуку о Суду и Тужилаштву БиХ, Додик је рекао да је то тачно, али да је Кормакова пропустила да каже да су четири од шест домаћих судија били против те одлуке, а да су за њу гласала два Бошњака и три странца који су, као судије, "придодати" у Уставни суд.

"Онда наравно да је одлука била пет према четири. То је политичка одлука, а не правна, која није заснована на Уставу БиХ и Дејтону", напомиње Додик.

Он истиче да суштина референдума о Суду и Тужилаштву БиХ и јесте управо у томе да се заустави превара и пракса да странци намећу рјешења у БиХ. "Ваљда о БиХ и треба да се питамо ми који живимо у њој, а не авантуристи попут овог амбасадора", каже Додик.

Када је ријеч о наводима Кормакове да је успостављање Суда и Тужилаштва БиХ добило подршку већине делегата у Парламентарној скупштини БиХ, укључујући и оне из Републике Српске, Додик је истакао да та одлука није валидна јер је донесена уз велики притисак високог представника.

"Још важније - ту недостаје споразум страна у БиХ - Српске и Федерације БиХ - што је неопходан уставни услов да би се могло нешто промовисати у парламенту БиХ. Устав каже да кад се стране договоре онда се могу одређене надлежности пренијети на ниво БиХ, а тог споразума страна у овом случају нема", каже предсједник Српске.

Он је поновио да је Република Српска у БиХ ушла као организована држава са територијом и ефективном Владом, народом који је волио ту државу која је имала своје надлежности.

"Ми смо одређене жртве поднијели потписујући Дејтонски мировни споразум и нећемо дозволити да нас сад неко превари. У том смислу молим сваког Србина и сваког коме је стало до Дејтонског мировног споразума да прочита ове поруке које нам је амбасадор упутио", рекао је предсједник Републике Српске Милорад Додик у интервјуу Срни.

(Срна) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер