субота, 20. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: У Савету безбедности УН неће бити усвојен извештај Кристијана Шмита о ситуацији у БиХ, ради се о пропагандном памфлету
Хроника

Милорад Додик: У Савету безбедности УН неће бити усвојен извештај Кристијана Шмита о ситуацији у БиХ, ради се о пропагандном памфлету

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 02. новембар 2021.

 Српски члан Председништва БиХ Милорад Додик изјавио је данас да у Савету безбедности УН неће бити усвојен извештај Високог представника Кристијана Шмита о ситуацији у БиХ, оценивши да се ради о "пропагандном памфлету".

Додик је навео да је Шмитов извештај „написан у корист муслимана, да врви од измишљотина, подметања кривице и недоречености“.

„Шмит је постао слуга бошњачког национализма који ври од мржење према другима. БиХ нема високог представника и он више није ни у покушају. Оно што је написао у извештају га апослутно дисфквалификује у било каквом разговору, па таман га сутра у Савету безбедности УН и именовали за Високог представника“, рекао је он новинарима у Бањалуци.

Према његовим речима, извештај су писали „муслимани (Бошњаци) који раде у Шмитовој канцеларији“, додавши да Шмит ништа не може урадити нити било кога сменити.

Када је реч о специјалном америчком изасланику за изборну реформу у БиХ Метјуу Палмеру, Додик је рекао да су Бошњаци „пузали пред њим“, али је постао „неомиљен чим је рекао нешто што се њима не свиђа“.

Рекао је да је био сведок да је лидер Странке демкратске акције (СДА) Бакир Изетбеговић тражио састанак са председником Србије Александром Вучићем.

„Када је Вучић рекао у реду, онда је Изетбеговић рекао – нећу. Тако нешто ми је рекао и председник Хрватске Зоран Милановић и о чему онда да причамо“, навео је Додик.

Додик, који је и лидер Савеза независних социјалдемократа (СНСД), рекао је после састанка странака владајуће коалиције у Републици Српској да постоји сагласност да се у парламенту РС повуку раније дате сагласности на Оружане снаге БиХ, Високи судски и тужилачки савет и Управи за индиректно опозрезивање (УИО).

Нагласио је да би у року од шест месеци те области требало да се нормативно регулишу у БиХ, тако што ће бити донесени нови закони, око 140, који неће бити против Устава БиХ и Републике Српске.

„Та решења нису против Анекса 1 Дејтонског споразума који регулише питање војске, нису против Дејтона, без обзира колико неки настојали да прикажу да јесу“, навео је он.

Додик је позвао опозицију у РС да подрже ставове владајуће коалције, наводећи да РС има снаге и јединства да заштити Устав БиХ, РС и Дејтонски споразум од судија Уставног суда БиХ.

Народна скупштина РС на којој би тај ентитет повукао своју сагласност на постојање Оружаних снага БиХ, ВСТС-а и УИО требало би, како је најављено, да буде одржана до 20. новембра.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер