недеља, 24. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Додик: Свет више није као што је био пре десет година јер је на сцени нова прерасподела моћи, РС у томе мора тражити своје место. Будимир: Осмислити стратегију у време нестабилних геополитичких односа
Хроника

Додик: Свет више није као што је био пре десет година јер је на сцени нова прерасподела моћи, РС у томе мора тражити своје место. Будимир: Осмислити стратегију у време нестабилних геополитичких односа

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 04. април 2023.

 БАЊАЛУКА - У Бањалуци се данас одржава трибина на тему "Геополитичке трансформације и Република Српска", а председник Републике Српске Милорад Додик је уочи скупа поручио да свет више није као што је био пре десет година јер је на сцени нова прерасподела моћи и Српска у томе мора тражити своје место.

"Привилегија је добити мишљење стручњака. Данас знамо да свет не изгледа као пре десет година. Изазов је промишљати где ће се кретати Република Српска", казао је Додик.

Нагласио је да је Република Српска трајно незадовољна чињеницом да се мењао Дејтонски споразум који је урушен од САД, Велике Британије и ЕУ.

Богдана Кољевић Грифит: Све ово потврђује исправност спољне политике Републике Српске која чува најбоље односе са Русијом и Кином и не пристаје на политику уцјена

"Дејтонски споразум је предвидео да само стране, Република Српска и ФБиХ, могу мењати политички систем, а то су радили други са судијама Уставног суда", казао је председник Републике Српске, пренела је РТРС.

Нагласио је да да је у овом времену логично постављати питања како и где се кретати и додао да није воља Српске да остане тамо где се намеће беспоговорна воља и понашање како други прижељкују.

На трибини која се одржава у Академији наука и уметности Републике Српске, између осталих, говориће професор из области геополитике из Француске Пјер Емануел Томан, професор из области медија, етике и технологије у Јапану Петер Мантело, професор филозофије у Санк Петербургу у Русији Александер Лвов, професор енглеског језика и превођења у Италији Даглас Марк Понтон, као и професор Богдана Кољевић Грифит.

Будимир: Осмислити стратегију у вријеме нестабилних геополитичких односа

Министар за научнотехнолошки развој, високо образовање и информационо друштво Републике Српске Жељко Будимир изјавио је да је трибина "Геополитичке трансформације и Република Српска" важан скуп јер се одржава у вријеме великих промјена.

"Ово је вријеме када треба препознати промјене, које су велике. Република Српска је на геополитички нестабилном простору. Радујем се излагању професора који треба да помогну да и ми осмислимо своју стратегију у времену које долази", навео је Будимир пред почетак ове трибине.

Модератор данашњег скупа професор Богдана Кољевић Грифит рекла је да је у овом тренутку примјетна велика промјена односа на свјетској сцени и да је због тога потребно тражити одговор на надолазеће изазове.

"Све ово потврђује исправност спољне политике Републике Српске која чува најбоље односе са Русијом и Кином и не пристаје на политику уцјена", закључила је Кољевић Грифит.

На данашњој трибини говориће и професор из области геополитике из Француске Пјер Емануел Томан, професор из области медија, етике и технологије у Јапану Петер Мантело, професор филозофије у Санк Петербургу у Русији Александер Лвов и професор енглеског језика и превођења у Италији Даглас Марк Понтон.

Скуп, на којем присуствују бројни учесници и гости из земље, региона и свијета, одржава се у Академији наука и умјетности Републике Српске.

Организатор трибине "Геополитичке трансформације и Република Српска" је ЈУ Центар за друштвено-политичка истраживања Републике Српске. 

(Танјуг-Срна)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер