субота, 16. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: Срби у републикама бивше СФРЈ имају катастрофалну позицију - сигуран сам да ће у овом веку постати део једне националне државе
Хроника

Милорад Додик: Срби у републикама бивше СФРЈ имају катастрофалну позицију - сигуран сам да ће у овом веку постати део једне националне државе

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 05. август 2017.

 Председник Републике Српске Милорад Додик упозорио је да српска национална заједница у свим републикама бивше СФРЈ, осим Србије, има готово катастрофалну позицију, те поручио да Срби, као народ који је тешко страдао у протеклом веку, имају право на пројекат националног уједињења, који је потпуно оправдан, логичан и фер у политичком смислу.

- Срби морају да се окупе око наше сада две државе и да постанемо једно у националном смислу, окупљени и мерени искључиво по томе шта дамо као допринос овим државама - Републици Српској и Србији - истакао је Додик у интервјуу Срни.

Он је напоменуо да је сасвим природна жеља Срба да буду део једне националне државе, за шта верује да ће се догодити у овом веку.

- Ако једна Немачка није могла претрпети подвојеност и постојање две државе једног народа онда је сигурно то знак и за Србе да у овом веку могу да раде на националном пројекту уједињења, који је оправдан, логичан и политички фер - рекао је Додик.

Истакавши да верује у данашњу националну и државну политику Републике Српске и Србије, две државе српског народа на Балкану у којима он једино може да се осети заиста слободним, Додик је напоменуо да је до готово катастрофалне позиције Срба у свим републикама на простору бивше Југославије довела и политика западних земаља, која је углавном била изразито антисрпска.

Он је у том погледу подсетио на страдање Срба у хрватској злочиначкој акцији "Олуја", које је очигледно део контитнуитета укупног страдања српског народа од разних хрватских режима у прошлости, али и на чињеницу да је та хрватска оружана акција подржана од америчких консултаната, што говори о њиховом мешању и "цртању граница" које покушавају сада да припишу Русима.

- Они су све време овде правили неку врсту нереда. Чињеница коју сада знамо говори о томе да је амерички Конгерс још 1990-1991. године донео одлуку да ће бити подржане само оне републике које се одвоје од Југославије, на тај начин се директно мешајући у унутрашње послове и унутрашње стање Југославије и продукујући тако један рат - напоменуо је Додик.

Он је додао да сада потпредседник САД Мајкл Пенс говори да то неко други чини, што је обична неистина која се покушава пласирати, јер су Руси на овим просторима били најмање присутни.

- Камо среће да су били јаки, српски народ би имао далеко бољу позицију него што је имао и то захваљујући тадашњој политици САД, која је бомбрадовала Српску, а касније и Југославију и отела Косово, игнорисала реалност у БиХ само да би се додворила или подржала муслимане, те очувала територијално јединствену БиХ, а која очигледно нема капацитет ни било шта друго да би могла да успе - оценио је председник Српске.

Он је нагласио да су све су то промашени покушаји америчке политике на овом простору који се у значајном обиму могу третирати као антисрпски и који су довели до тога да српска национална заједница у свим републикама на простору бивше Југославије има готово катастрофалну позицију.

Према његовим речима, Срби у Словенији чак немају ни статус националне мањине, док се на простору Хрватске види повампирено усташтво, па и кроз одлуке Владе која покушава да Србе који су бранили своја огњишта прогласи агресорима с циљем исељавања или застрашивања оног малог преосталог броја Срба.

Додик је напоменуо да је и у Црној Гори, очигледно, једна општа антисрпска хистерија према српској националној заједници, док су у Македонији нове власти обесмилиле и оне минималне помаке из прошлости који су урађени са ранијим властима када је реч о положају Срба.

- Наравно, Србима у Македонији није ни раније било добро, о чему говори и забрањивање и затварање владике Јована... Све то можемо посматрати као потпуно мешање Америке на овом простору и довођење Срба на простору бивше Југославије у готово неиздрживу ситуацију - упозорио је Додик.

Председник Српске је оценио да то показује и ситуацију у вези са Косовом и Метохијом и чињеница да су Срби бомбардовани, а да није било одлуке релевантних међународних и органа УН.

- Американци су бомбардовали Србе и креирали нешто што сада хоће да одрже, а то је наводна држава Косово - рекао је Додик у интервјуу Срни.

Додик је подсетио и да су све креације у БиХ, под управом старе америчке администрације, ишле на штету Срба, да је рушен и Дејтонски споразум, који је направљен у САД, а рушили су га високи представници које су у највећој мери подржавали званичници америчке администрације тог времена.

Председник Српске је оценио да је једино добро у последњим изјавама америчког потпредседника то што каже да се САД неће даље мешати у унутрашње ствари земаља. - То ћемо тек да видимо - рекао је Додик.

Председник Српске је додао да се, наравно, мора рећи да су САД овде имале и одређених заслуга за неке добре ствари, али да је - генерално гледано - та њихова политика, са другим политикама са Запада, у континуитету највећим делом била анисрпска.

Додик је оценио да све наведено говори о томе да се на овим просторима стално компликује укупна политичка ситуација и политички односи.

- Томе можемо додати да је на протеклом форуму у Подгорици учествовала и БиХ, а да ми не знамо ни шта се причало, ни ко је шта причао о томе, ни шта је /председавајући Савета министара Денис/ Звиздић покушао да каже о свему томе. Али, имајући у виду да је био сам и да је он могао само да промовише муслиманску политику у БиХ, можемо да знамо шта је то било на дневном реду. То све укупно не даје допринос стабилизацији него управо дестабилизацији - упозорио је Додик.

Додик се осврнуо и на недавне изјаве британског амбасадора у БиХ Едварда Фергусона, који тако што домаћим политичарима у БиХ "држи лекције" шта треба да раде показује и дање настојање за мешањем у унутрашње ствари земље.

- А чињеница је да дефинитивно ниједна земља није успела ако је била под различитим утицајем странаца, јер је њихово мешање и мешетарење само доводило до дестабилизације - рекао је Додик, наводећи да се на тај начин може објаснити садашња БиХ и њен положај неуспешне и пропале земље.

Председник Српске је поновио да БиХ не може да опстане без унутрашњег базичног договора и консензуса људи који у њој живе, а амбасадорима, посебно америчком Морин Кормак која је искључиво навијачки усмерена ка јачању централизације БиХ, поручио да то није политика Српске, нити ће икада бити.

- Морамо да јој кажемо да то није наша политика и да то никада није била наша политика. Наша политика јесте био Дејтон, јесте Дејтонски споразум, али слово, а не 'дух Дејтона', који се овде промовише - закључио је председник Српске.

(Срна)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер