субота, 20. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: Предложићемо закон да се Република Српска и српски народ не могу називати геноцидним. To ће бити први тест за повратак српских представника у институције БиХ
Хроника

Милорад Додик: Предложићемо закон да се Република Српска и српски народ не могу називати геноцидним. To ће бити први тест за повратак српских представника у институције БиХ

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 29. јануар 2022.

Српски члан Председништва БиХ Милорад Додик изјавио је да је први тест за враћање српских представника у заједничке институција то што ће бити предложен закон да се Република Српска и српски народ не могу називати геноцидним.

„Ми ћемо предложити закон да се Република Српска и српски народ не могу називати погрдним именима, отићи ћемо тамо и видећемо даље. Ако буде воље да се ради, радићемо“, рекао је Додик новинарима у Прњавору.

Подсетио је на закључке Народне скупштине РС из јула прошле године, који су усвојени после одлуке бившег Високог представника Валентина Инцка да наметне закон о забрани негирања геноцида, према којима ће српски представници у заједничким институцијама БиХ радити у складу са оним шта је процена и интерес Републике Српске.

„У тим закључцима неће бити потребно ништа мењати, само да се то правилно протумачи“, рекао је Додик.

Говорећи о посебној седници парламента РС, заказаној за 1. фебруар, на којој ће се разматрати актуелна политичка и економска ситуација у БиХ, он је оценио да је „пристојно, пошто је прошло шест месеци од доношења одлуке о томе да се не учествује у ради институција на ниову БиХ, да се поново седне“.

„Нису нестали разлози због којих смо донели одлуку због чега се не појављујемо у одлучивању, већ су ту, има неких идеја“, рекао српски члан Председништва БиХ.

Према његовим речима, једна од идеја је да се предложи закон, према којем ће се казнити затвором било какво називање Републике Српске и српског народа геноцидним.

„Сада видим неки из опозиције поново галаме, пре месец дана су говорили да нису заинтересовани, да не желе, неће ништа, а сада када се покушава нешто урадити ништа им не ваља“, рекао је Додик.

Додао је да се „на те неозбиљне политичке ставове не треба обзирати“, наводећи да је опозиција добродошла на посебну седницу парламента, да се чује шта они мисле.

„Хипотезе о распаду БиХ неки узимају здраво за готово“

Српски члан Председништва БиХ Милорад Додик изјавио је данас да поједини политички кругови узимају „здраво за готово“ изнете хипотезе о распаду БиХ.

Коментаришући јучерашњу изјаву председавајућег Председништва БиХ Жељка Комшића „да скретање политичког фокуса на разговоре о Изборном закону у Неуму показује да то није ништа друго него покривач за Додикове сепаратистичке активности“, он је рекао да је „смешно да се та врста приче поставља на тај начин!.

„Разумем политичку борбу која иде за тим да нам се припише оно што не стоји. Неке хипотетичке раније тврдње које смо истицали да, ако БиХ не реши свој проблем, не преостаје ништа друго него да се распадне, а ми преферирамо миран разлаз, они узимају `здраво за готово`“, рекао је Додик новинарима у Прњавору.

Додао је да званичници РС „упорно говоре и намећу као одговорну политику да желе уставни поредак у БиХ, који подразумева да Република Српска има своја овлаштења предвидјена Уставом, а у вези са правосуђем, финансијама, војском и неким другим надлежностима“.

„Ми смо димензионирали наше активности тако што смо донели закључке, повукли нашу сагласност за Оружане снаге БиХ, индиректне порезе, Високи судски и тужилачки савет БиХ, једноставно се понашамо одговорно, по Уставу“, рекао је Додик.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер