Početna strana > Hronika > Milorad Dodik: Protiv sam uvođenja sankcija Rusiji, jer ona štiti međunarodno pravo i Dejton. Rusija nas štiti u SB UN, stavila je veto na predlog rezolucije Velike Britanije o genocidu u Srebrenici
Hronika

Milorad Dodik: Protiv sam uvođenja sankcija Rusiji, jer ona štiti međunarodno pravo i Dejton. Rusija nas štiti u SB UN, stavila je veto na predlog rezolucije Velike Britanije o genocidu u Srebrenici

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 06. jun 2022.

Srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik zatražio je od Narodne skupštine Republike Srpske da se jasno izjasni da li je za uvođenje bilo kakve vrste sanckija Rusiji.

„Protiv sam uvođenja bilo kakvih sankcija Rusiji. Treba da ostanemo u poziciji neutralnosti, da RS ostane izvan procesa i globalnih dešavanja“, rekao je Dodik, obraćajući se poslanicima u Narodnoj skupštini RS.

On je rekao da se ne mogu uvesti sankcije Rusiji, koja, kako je kazao, štiti međunarodno pravo i Dejtonski sporazum.

„Rusija nas štiti u Savet bezbednosti UN-a, zajedno sa Kinom stavila je veto na predlog rezolucije Velike Britanije o genocodu u Srebrenici“, kazao je Dodik.

Srpski član Predsedništva BiH ocenio je da Velika Britanija vodi "pokvarenu politiku" u međunarodnim okvirima, da bi se na globalnom nivou vratila kao velika sila, dodavši da da mu je zbog toga "žao Evrope".

"BiH nije uspešan koncept, pogotovo onaj koncept, koji gura Zapad. Pitanje je da li je moguće da RS bude izvan tokova, koji su nepovoljni po nas", kazao je Dodik.

Prema njegovim rečima, RS ima odnose sa Srbijom, a taj bh. entitet uspeo je, kako je kazao, da postigne da Hrvatska nema neprijateljski stav prema Republici Srpskoj.

"Sa Hrvatskom imamo zajednički stav u vezi sa strukturom BiH, dva entiteta i tri ravnopravna konstitutivna naroda", kazao je Dodik.

On je najavio da se može očekivati jači angažman međunarodne zajednice prema RS, zbog, kako je naveo, odnosa predstavnika ovog bh. entiteta prema Rusiji i politike nedodvoravanja Zapadu.

"Spoljna politika BiH propala, potrebna strategija spoljnopolitičkog položaja RS"

Srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik izjavio je da je zatražio današnju posebnu sednicu Narodne skupštine Republike Srpske, da bi to zakonodavno telo utvrdilo strategiju spoljnopolitičkog položaja i uticaja RS, u situaciju novih globalnih geopolitičkih odnosa.

Dodik je naveo da je vođenje spoljne politike BiH isključivo u nadležnosti Predsedništva BiH, ali da se pokazalo da je spoljna politika BiH "propala", kao i da bošnjački predstavnici pokušavaju da nametnu novi oblik i nove mehanizme odlučivanja u spoljnoj politici.

"Namera mi je da pitam parlament RS i da dobijem odgovore na mnoga pitanja, da afirmišem parlament kao krajnje mesto odluke u pogledu spoljne politike. To se može postići aktiviranjem mehanizma zaštite vitalnog nacionalnog interesa", kazao je Dodik, obraćajući se poslanicima u parlamentu RS.

On je naveo da je pokrenuo krivične postupke protiv ministarke spoljnih poslova BiH Bisere Turković, kao i ambasadora BiH u Vašingtonu i Briselu, koji su se samostalno i mimo odluke u Predsedništvu BiH pridružili sankcijama koje su u UN-u i Savetu Evrope uvedene Rusiji. Prema njegovim rečima, BiH od Rusije nije imala nikakve pritiske u vezi sa politikom prema ukrajinsko-ruskom sukobu, dok sa zapada svakodnevno stižu izričiti stavovi da BiH podrži sankcije uvedene Rusiji.

"Ispravna politika je ostati neutralan, razvijati odnose i sa jednima i sa drugima", ocenio je srpski član Predsedništva BiH, dodavši da je Rusija jako važna zemlja za BiH, jer je jedna od zemalja garanata Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Dodik je pozdravio ruskog ambasadora u BiH Igora Kalabuhova, koji prisustvuje sednici parlamenta RS i obratiće se poslanicima.

Srpski član Predsedništva BiH rekao je da održavanje posebne sednice Narodne skupštine nije tražio Kalabhov, već on, dodavši da je spreman da udovolji "bilo kom drugom ambasadoru da se obrati Narodnoj skupštini".

U Banjaluci je počela posebna sednica parlamenta RS na kojoj će se razmatrati informacija o "Međunarodnoj, političko i bezbednosnoj situaciji – mesto i uloga Republike Srpske". Sednici od 82 narodna poslanika prisustvuje njih 67.

(Beta)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner