петак, 19. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: Против сам увођења санкција Русији, јер она штити међународно право и Дејтон. Русија нас штити у СБ УН, ставила је вето на предлог резолуције Велике Британије о геноциду у Сребреници
Хроника

Милорад Додик: Против сам увођења санкција Русији, јер она штити међународно право и Дејтон. Русија нас штити у СБ УН, ставила је вето на предлог резолуције Велике Британије о геноциду у Сребреници

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 06. јун 2022.

Српски члан Председништва БиХ Милорад Додик затражио је од Народне скупштине Републике Српске да се јасно изјасни да ли је за увођење било какве врсте санцкија Русији.

„Против сам увођења било каквих санкција Русији. Треба да останемо у позицији неутралности, да РС остане изван процеса и глобалних дешавања“, рекао је Додик, обраћајући се посланицима у Народној скупштини РС.

Он је рекао да се не могу увести санкције Русији, која, како је казао, штити међународно право и Дејтонски споразум.

„Русија нас штити у Савет безбедности УН-а, заједно са Кином ставила је вето на предлог резолуције Велике Британије о геноцоду у Сребреници“, казао је Додик.

Српски члан Председништва БиХ оценио је да Велика Британија води "покварену политику" у међународним оквирима, да би се на глобалном нивоу вратила као велика сила, додавши да да му је због тога "жао Европе".

"БиХ није успешан концепт, поготово онај концепт, који гура Запад. Питање је да ли је могуће да РС буде изван токова, који су неповољни по нас", казао је Додик.

Према његовим речима, РС има односе са Србијом, а тај бх. ентитет успео је, како је казао, да постигне да Хрватска нема непријатељски став према Републици Српској.

"Са Хрватском имамо заједнички став у вези са структуром БиХ, два ентитета и три равноправна конститутивна народа", казао је Додик.

Он је најавио да се може очекивати јачи ангажман међународне заједнице према РС, због, како је навео, односа представника овог бх. ентитета према Русији и политике недодворавања Западу.

"Спољна политика БиХ пропала, потребна стратегија спољнополитичког положаја РС"

Српски члан Председништва БиХ Милорад Додик изјавио је да је затражио данашњу посебну седницу Народне скупштине Републике Српске, да би то законодавно тело утврдило стратегију спољнополитичког положаја и утицаја РС, у ситуацију нових глобалних геополитичких односа.

Додик је навео да је вођење спољне политике БиХ искључиво у надлежности Председништва БиХ, али да се показало да је спољна политика БиХ "пропала", као и да бошњачки представници покушавају да наметну нови облик и нове механизме одлучивања у спољној политици.

"Намера ми је да питам парламент РС и да добијем одговоре на многа питања, да афирмишем парламент као крајње место одлуке у погледу спољне политике. То се може постићи активирањем механизма заштите виталног националног интереса", казао је Додик, обраћајући се посланицима у парламенту РС.

Он је навео да је покренуо кривичне поступке против министарке спољних послова БиХ Бисере Турковић, као и амбасадора БиХ у Вашингтону и Бриселу, који су се самостално и мимо одлуке у Председништву БиХ придружили санкцијама које су у УН-у и Савету Европе уведене Русији. Према његовим речима, БиХ од Русије није имала никакве притиске у вези са политиком према украјинско-руском сукобу, док са запада свакодневно стижу изричити ставови да БиХ подржи санкције уведене Русији.

"Исправна политика је остати неутралан, развијати односе и са једнима и са другима", оценио је српски члан Председништва БиХ, додавши да је Русија јако важна земља за БиХ, јер је једна од земаља гараната Дејтонског мировног споразума.

Додик је поздравио руског амбасадора у БиХ Игора Калабухова, који присуствује седници парламента РС и обратиће се посланицима.

Српски члан Председништва БиХ рекао је да одржавање посебне седнице Народне скупштине није тражио Калабхов, већ он, додавши да је спреман да удовољи "било ком другом амбасадору да се обрати Народној скупштини".

У Бањалуци је почела посебна седница парламента РС на којој ће се разматрати информација о "Међународној, политичко и безбедносној ситуацији – место и улога Републике Српске". Седници од 82 народна посланика присуствује њих 67.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер