субота, 30. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: Пресуда Караџићу прилично арогантна и цинична; Соња Караџић Јовичевић: Резултат политичког притиска који нема никакве везе са правом и правдом
Хроника

Милорад Додик: Пресуда Караџићу прилично арогантна и цинична; Соња Караџић Јовичевић: Резултат политичког притиска који нема никакве везе са правом и правдом

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 20. март 2019.

Председавајући Председништва БиХ Милорад Додик изјавио је да је пресуда првом председнику Републике Српске Радовану Караџићу "прилично арогантна и цинична".

Он је оценио да је пресуда Караџићу и "део равнања рачуна медју ранијим пресудама Хашког трибунала".

Наводећи да је Хашки трибунал требао да има мисију да обезбеди помирење медју народима, Додик је оценио да је помирење сада "још неизвесније и готово немогуће".

Према његовим речима, РС одавно нема поверење у Хашки трибунал, што је потврдила и казна доживотног затвора Караџићу.

Додик је даље казао да већина људи у Републици Српској није очекивала ништа другачије од првостепене пресуде, већ само још већу казну.

"Боли неправда, јер је немогуће да о Караџићу и његовом наводном злочину прича Насер Орић (ратни командант муслиманских снага у Сребреници), који је починио убиства и злочине", казао је Додик, пренела је РТРС.

Он је навео да Караџићу "нико није доказао да је наредио, учествовао у убиствима и био присутан за време убистава", али му је судјено за ратне злочине, док за страдања Срба у Хрватској и од муслиманских снага нико од њихових функционера није одговарао.

"Створена је прича о наводној жртви и злочинцу, а за Србе је била предвидјена ова друга страна. За убиства почињена над Србима, а било их је много, па и у Сребреници, није било пресуда", истако је Додик.

Председавајући Председништва БиХ одбацио је сваку везу пресуде Караџићу са статусом РС, додавши да је недопустива изјава хрватског члана Председништва БиХ Жељка Комшића, који покушава то довести у везу.

"Његова изјава ће отежати наше разговоре на политичком нивоу. Не може да буде геноцидна Република Српска, а да не буде геноцидна БиХ", оценио је Додик.

Према његовим речима, Република Српска је легитиман део политичког система у БиХ и наставиће да живи.

"Позивам све људе на мирно понашање и да се боримо за наша права. Јачање Републике Српске је задатак свих нас и морамо показати да није онако како је пресудјивано", закључио је Додик.

Механизам за медјународне кривичне судове (МИЦТ), наследник Хашког трибунала, осудио је данас Караџића на доживотни затвор за геноцид у Сребреници и злочине против човечности у БиХ, оценивши да је 40 година, колико је добио у првостепеном поступку, неодговарајућа казна.

Соња Караџић Јовичевић: Пресуда резултат политичког притиска

Посланица СДС-а и потпредседница Скупштине Републике Српске Соња Караџић-Јовичевић изјавила је да је данашња пресуда њеном оцу Радовану Караџићу који је био први председник РС, резултат политичког притиска.

Караџић-Јовићвић оценила је за РТРС да "пресуда нема никакве везе са правом и правдом, ни са чињеницама и доказима".

"Јасно је о чему се овде ради. Морам, мећутим, да истакнем велики успех тима одбране. Нема геноцида у седам општина, тако да више нико нема право да Републику Српску проглашава геноцидном", нагласила је она.

Механизам за мећународне кривичне судове (МИЦТ), наследник Хашког трибунала, осудио је данас Караџића на доживотни затвор за геноцид у Сребреници и злочине против човечности у БиХ, оценивши да је 40 година, колико је добио у провостепеном поступку, неодговарајућа казна.

Жељка Цвијановић: Политичка матрица којом се се покушава правосудним одлукама или пресудама попунити политички простор

Председник Републике Српске Жељка Цвијановић изјавила је да је јасно да је постојала политичка матрица и да се покушава правосудним одлукама или пресудама попунити политички простор да би се све запаковало у причу која се уклапа у политичку причу црно-белог контекста у којој су једни криви и агресори, а други жртве.

"Изузетак је пресуда која се односила на Хрватску где су проглашени агресором и да су деловали на страној територији. Можда и реакције које се могу чути из Хрватске имају за циљ да се заборави на такав претходни догађај и квалификацију која је дата", оценила је Цвијановићева.

"Поучени оним што се дешавало у претходном периоду и на основу искуства које смо имали, пратећи читав след догађаја када је реч о судовању Хашког трибунала, могли смо да изведемо закључак да ће се десити нешто попут овакве пресуде какву смо данас имали прилику да чујемо", каже Цвијановићева.

У Републици Српској разочарани пресудом Караџићу

Званичници и странке у Републици Српској незадовољни су правоснажном пресудом Хашког трибунала бившем лидеру Срба у БиХ Радовану Караџићу, којом је осуђен на доживоту робију.

Председник Народне скупштине Републике Српске Недељко Чубриловић оценио је да је данашњом пресудом "потврђено уверење народа РС да је Хашки трибунал пристрасан, селективан и да је основан са циљем да Србе и њихове лидере прогласи искључивим кривцима за грађански рат у БиХ".

"Хашки трибунал је кроз своју праксу измислио категорије 'командна одговорност' и 'удружени злочиначки подухват' које су, готово ексклузивно, резервисане само за српске официре и политичке представнике, при чему је некима чак пресуђено и за вербални деликт, без обзира што српски политички лидери нису починили ратне злочине за које су осуђени", наведено је у Чубриловићевом саопштењу за јавност.

Он је оценио да Хашки суд није допринео помирењу у Босни и Херцеговини, због чега је, наводно, био основан, већ да је продубио раздор између народа у региону.

Портпарол владајућег Савеза независних социјалдемократа (СНСД) Радован Ковачевић изјавио је да ће о Хашком трибуналу судити историја и да ће "све који су учествовали у његовом раду бити срамота што су били део политичког фалсификата“.

Кометаришући доживотну казну затвора изречену Караџићу, Ковачевић је агенцији Срна изјавио да су Срби "највеће жртве распада Југославије, од Словеније до Космета, а да за то нису добили никад правну сатисфакцију".

"Сигуран сам да ће се за некога ко је потпуно необјективан и апсолутно пристрасан у будућности у српском народу говорити да је објективан као Хашки трибунал", казао је Ковачевић.

Председник Српске демократске странке Вукота Говедарица изјавио је да је пресуда Караџићу политичка, неутемељена и скандалозно неправедна.

Говедарица је навео да он и СДС и даље сматрају да је Хашки трибунал "првенствено политичка институција".

"Његов формални циљ је да процесуира одговорне за тешке ратне злочине, а суштински циљ Трибунала је наставак сатанизације српског народа. Оваквим казнама настоји се ударити трајни печат одговорности Срба за грађански рат у БиХ“, казао је лидер СДС-а са портал Српка.инфо.

Председник Партије демократског прогреса (ПДП) Бранислав Бореновић изјавио је да је пресуда првом председнику РС изузетно жестока и тешка и да ће бити тешко прихватљива за највећи део српског народа.

Бореновић је оценио да пресуда изазива различите емоције међу народима у БиХ, али да треба "мудро и хладне главе" видети како даље у будућности градити позицију у којој ће сви народи у БиХ бити једнаки.

"Требамо градити неку врсту нормалне будућности. Међутим, свестан сам да ће бити изузетно тешко за највећи део српског народа прихватити овакву врсту пресуде", рекао је он за Српска.инфо.

Према његовим речима, не треба занемарити чињеницу да је данашњом пресудом коначно стављена тачка на покушај да се геноцидом обухвати већи део територије РС. "Видели смо да то није успело", истакао је Бореновић.

 Некадашњи председник Народне скупштине РС Момчило Крајишник оценио је да ће пресуда много више штете него користи.

"Пресуда је страшна, не само због казне, већ и зато што она никоме неће донети користи, већ много штете", рекао је Крајишник за Спутњик.

Некадашњи близак сарадник бившег председника РС изјавио је како не разуме зашто ниједан Караџићев захтев није уважен.

"Био сам судионик свих активности које је Караџић обављао и знам да никада није заговарао злочине, никада их није подржавао и никада их није вршио", рекао је Крајишник.

(Бета, Танјуг)

Видети још: Жалбено веће Хашкoг трибуналa одбило жалбу Радована Караџића и првостепену пресуду од 40 година затвора преиначило у доживотну?!

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер