недеља, 12. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик поводом 30 година Републике Српске: Будућност Српске аутономија, БиХ без перспективе
Хроника

Милорад Додик поводом 30 година Републике Српске: Будућност Српске аутономија, БиХ без перспективе

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 07. јануар 2022.

Дан Републике Српске је важан датум јер смо тог 9. јануара 1992. године раскинули са илузијама да ће неко други да нам да слободу, изјавио је члан Предсједништва БиХ Милорад Додик за Радио Београд, уочи обиљежавања 30 година од оснивања Републике Српске.

Додик је нагласио да „пошто је српски народ вјечито слободу бранио и освајао, тако смо ми тог 9. јануара кренули у освајање наше слободе".

БиХ егзистира на сили међународне заједнице, а та сила није довијека, она ће нестати и ја вјерујем да ће се БиХ на миран начин разићи

- Напредак који је Република Српска остварила резултат борбе за право и достојанство, прије свега отпором међународној интервенцији која је увијек била снажна, а снажна је и сад - рекао је Додик.

Додик Републику Српску у будућности види прије свега кроз јачање њене аутономије и афирмацију њених права.

- Уколико се то не деси, вјерујем да ће генерације које долазе афирмисати наше право на самоопредјељење и да ћемо на тај начин моћи да одлучујемо о нашој политичкој будућности - рекао је Додик

На питање како види политичку реалност БиХ данас, Додик је одговорио да је „БиХ једна озбиљна невоља за нас овдје и ретроградна структура".

- БиХ је неуспјешна, неостварена и недовршена земља која нема никакву перспективу. Немамо разлог да своје животе употребљавамо за такву БиХ. Она се не може објаснити другачије осим Андрићевим речима да кад уђеш у БиХ, ту престаје логика. Имате парауставне одлуке, а имате Устав; имате појединца који се представља као високи представник, а није именован на ту функцију; имате власт странаца, а нигдје не пише да су они власт. Нема земље на свијету у којој је судија Уставног суда странац - рекао је Додик.

Додик је нагласио да „БиХ нема ниједан унутрашњи консензус о свом постојању, ниједан заједнички празник, осим Нове године, БиХ нема будућност".

Повећава се број оних који су спремни да Републици Српској дају подршку

- Она егзистира на сили међународне заједнице, а та сила није довијека, она ће нестати и ја вјерујем да ће се БиХ на миран начин разићи - казао је Додик.

Он мисли да Бошњаци гријеше што се противе изворном Дејтону.

- Уколико не успијемо да се вратимо на Дејтонски споразум, Република Српска ће кренути ка излазу - изјавио је српски члан Предсједништва Бих.

Коментаришући процес враћања надлежности Српској, Додик је подсјетио да су оне током времена Српској одузимане, а не добровољно препуштане, „иако су претходне власти дале сагласност за три области – војску, индиректне порезе и прасосудје".

- Све остале надлежности као што су судови и тужилаштво је наметнуто грубим насиљем високих представника. Исто важи и за друге области, 83 надлежности кроз 140 закона су наметнули високи представници. Оно што је важно је да није промењен Устав БиХ и да тај Устав представља гаранцију да поново можемо да овладамо одузетим надлежностима. Тај процес је сада на почетку и нама предстоје године борбе за поштовање Устава ако је БиХ уставна, а не парауставна држава - поручио је Додик.

Одговарајући на посљедње притиске са Запада, Додик је оцијенио да они постоји од почетка.

- Мислим да је постојао тајни или прећутни договор Бошњака и Америке, да они потпишу Дејтонски споразум, а да ће Американци у годинама које дођу направити унитарну и централизовану земљу. Они то и раде. То међутим још није близу краја. Зато Вашингтон промовише политику враћања у БиХ, да би тај посао завршили - рекао је Додик.

Додик је истакао да је „у САД на власти демократска структура политичара која је каријере направила на причи и стереотипима о лошим Србима и Србима као злочинцима".

- Они сада раде исто што су радили и некада, када су Алији Изетбеговићу и Харису Силајџићу обећали да ће им изградити Босну какву желе - казао је Додик.

Додик, међутим, рачуна на „слово Дејтонског споразума и међународно право".

- То није нимало лако и нисам наиван да вјерујем да ће велики и моћни поштовати законе међународног права, али свакако најприје на то рачунам. Друго је воља народа овдје. Овај народ жели Републику Српску. И треће, рачунам на пријатеље, на оне којима је стало до међународних споразума, реда у свијету, договора, а не наметања. Повећава се број оних који су спремни да Републици Српској дају подршку - закључио је Додик.

(РТРС) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер