недеља, 12. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: Нека БиХ буде на "црној листи" ЕУ, не дамо надлежности РС
Хроника

Милорад Додик: Нека БиХ буде на "црној листи" ЕУ, не дамо надлежности РС

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 04. јун 2014.

БАЊАЛУКА - Председник Републике Српске Милорад Додик изјавио је данас да ће пре изабрати да БиХ буде на "црној листи" Европске уније, него што ће пристати да буду пренете надлежности са ентитета на државни ниво.

"Нека буде Босна на 'црној листи', не дамо надлежности РС", казао је Додик новинарима у Бањалуци.

Према његовим речима, БиХ се неће наћи на "црној листи", ако буде усвојен Закон о спречавању прања новца на државном нивоу, без обзира да ли ће бити усвојене и измене и допуне Кривичног закона БиХ.

Усвајање ових закона услов је да Комитет експерата Савета Европе за борбу против прања новца и финансирања тероризма (MANIVAL) не стави БиХ на тзв. "црну листу".

Додик је рекао да је усаглашен Закон о спречавању прања новца и финансирању терористичких активности и да он може да буде изгласан, али да је против усвајања измена и допуна Кривичног закона БиХ.

Он тврди да се тачно зна који чланови у изменама и допунама Кривичног закона значе пренос надлежности са ентитета на државни ниво, додавши да међународна заједница уопште не тражи да овај закон буде усвојен у пакету са Законом о спречавању прања новца.

Председник РС је потврдио да је данас упутио писмо српским делегатима у Дому народа парламента БиХ, у којем од њих тражи да гласају против усвајања измена и допуна Кривичног закона БиХ и тако "заштите интересе РС и спрече пренос надлежности на ниво БиХ".

Према његовим речима, усвајање Кривичног закона БиХ је спорно, јер задире у кривичну праксу и процедуре у РС, а појачава их на нивоу државе.

Додик је, супротно јучерашњем свом ставу, данас поручио да српски делегати могу подржати Закон о спречавању прања новца и финансирању терористичких активности, јер је тај закон добио сагласност Владе РС.

Он је још казао да не зна зашто је један број посланика његове странке (Савеза независних социјалдемократа) подржао доношење измена и допуна Кривичног закона БиХ у Представничком дому парламента БиХ.

Четири посланика СНСД су 28. маја у Представничком дому парламента БиХ подржали усвајање оба закона, док су два посланика те странке била против.

Да би ови закони ступили на снагу, морају бити потврђени у Дому народа парламента БиХ.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер