петак, 10. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: Једном изгубљена Република Српска никада се неће вратити
Хроника

Милорад Додик: Једном изгубљена Република Српска никада се неће вратити

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 24. мај 2013.

Оно што никада не требамо заборавити је, да се једном изгубљена Република Српска никада неће вратити, рекао је предсједник РС Милорад Додик, коментаришући данашње закључке ПИК-а (Савет за имплементацију мира) који је оцијенио да је стање у БиХ веома тешко и указао на реторику која долази из РС.

ПИК је данас изразио забринутост стањем у БиХ на путу европских интеграција, наводећи да је у дубокој политичкој и институционалној кризи.

Осврнуо се и на проблем увођења јединственог матичног броја који је Република Српска самостално ријешила због проблема на нивоу БиХ.

Предсједник РС је у емисији "Печат" навео да је ОХР стално нешто забринут стањем у БиХ, неко је сматрао да треба створити централизовану БиХ и сви који се о то огријеше, имају не само политичке, него и правне санкције.

"И тако упорно покушавају да од БиХ створе земљу која не може да функционише, а уопште нису покушали да проведу Дејтонски споразум. Дејтонски споразум су разграђивали давањем бонских овлашћења, злоупотребљавајући та овлашћења, ПИК је доносио законе на који није имао право. ПИК није дејтонска институција, они своју политичку моћ извлаче из земаља које их чине. На крају је то постало мјесто пресуде и стално се очекује шта ће се на том засједању одлучити.

Ја не знам шта пише у тој посљедњој Декларацији. Ми ћемо на крају легализовати своје право на статус.То није ни мало лако, то је деценијски процес. Сада се покушава злоупотријебити тешка економска ситуација, али то тешко стање ће проћи. Зато постоји код ПИК-а мишљење о негативностима које долазе из РС, иако оне реално не постоје. То се видјело и на овом засједању ПИК-а", навео је Додик.

"Руска Федерација на данашњем засједању ПИК-а није прихватила Коминике и ми то поштујемо", рекао је Инцко на конференцији за новинаре послије дводневног засједања ПИК-а у Сарајеву. На питање новинара који је разлог таквог става, Инцко је рекао да би најбоље било да то објасне представници Русије, али да се у принципу то односи на дио Коминикеа у којем се помиње црква у Будаку.

"Представници Руске Федерације сматрају из принципијелних разлога да у Коминикеу не треба бити ријечи о вјерским питањима, те су се зато дистанцирали од њега", рекао је Инцко.

Коментаришући овакав став Русије, предсједник РС је навео: "Када кажемо да нећемо да срушимо неку цркву, они нама кажу: Ти ниси добар момак и због тога мораш да сносиш одређене санкције. Тај Коминике је у основи карикатура, јер у правилима стоји да ПИК одлуке доноси консензусом, ако једног нема, онда нема ни одлуке".

Говорећи о државној имовини, Додик је истакао, да је то питање дефинисано Дејтонским споразумом и да она припада ентитетима. БиХ има девет надлежности, а све остало припада ентитетима. Педи Ешдаун је својевремено забранио располагање државном имовином у РС, чиме је фактички признао да она припада овом ентитету, каже Додик.

"Ми изван Дејтонског споразума и Устава БиХ нећемо излазити када је у питању и војна имовина. Ми смо предлагали да 21 локација уђе у ту причу, под условом да Министарство одбране БиХ не може с тим да располаже и ако им та имовина не треба, да се врати у надлежност РС.

Они су рекли да је војна имовина битна за НАТО, а државна имовина је проблем затварања ОХР-а.

Порука замјеника помоћника америчког државног секретара Филипа Рикера је да ријеши војну имовину, а државну имовину ће оставити као неријешену, јер је то важно да не би био затворен ОХР. Рикер се тиме арогантно умијешао у унутрашња питања БиХ, додаје предсједник РС.

Додик је поновио да се Срби још сјећају НАТО- бомбардовања у којем је бацан осиромашени уранијум, остављајући велике посљедице по здравље људи . Обољели су од најтежих неизљечивих болести, а међу њима има, нажалост, и дјеце.

Предсједник РС се осврнуо и на плате које су у БиХ имали високи представници, наводећи да и грађани знају да су њихова примања била око 20 хиљада евра, а да на та примања нису плаћали порез, јер наводно раде у ризичном подручју. И сада, додао је Додик, покушавају БиХ приказати као нестабилну, јер у БиХ је сада егзотично у односу на Авганистан гдје бих их послали у случају затварања ОХР-а.

(РТРС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер