Početna strana > Hronika > Milorad Dodik na suđenju Ratku Mladiću kao svedok odbrane: Alija Izetbegović je srušio princip konsitutivnosti naroda i time izazvao rat
Hronika

Milorad Dodik na suđenju Ratku Mladiću kao svedok odbrane: Alija Izetbegović je srušio princip konsitutivnosti naroda i time izazvao rat

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 07. decembar 2015.

Dodik je u svjedočenju naglasio da je Alija Izetbegović srušio, prije rata princip konstitutivnosti naroda, i da vjeruje, da se to nije desilo , da do rata ne bi ni došlo. Nakon Dejtona Izetbegović je tražio od Ustavnog suda BiH da se proglasi konstitutivnost naroda na cijelom prostoru BiH s ciljem da Bošnjaci kao najbrojni narod imaju dominaciju. Da je to bio cilj pokazuje i današnja majorizacija Hrvata u Federaciji, i pokušaji da se majoriziraju i Srbi, rekao je Dodik.

Predsjednik Srpske je istakao da je Izetbegović zloupotrebljavao parlament BiH, te da je kao predsjedavajući Predsjedništva BiH izašao za govornicu i rekao da on predlaže da parlament prizna Sloveniju i Hrvatsku kao nezavisne zemlje.

"Pitao sam na osnovu čega on iznosi taj stav, da li je to stav Predsjedništva BiH ili njegove partije i njega lično. On je rekao da to nije usaglašen stav Predsjedništva, nego da je to stav njegove partije i njega lično", obrazložio je Dodik.

On je naveo da je tada upozorio Izetbegovića da je zloupotrijebio govornicu i da nije mogao da iznosi te stavove ako nije bilo usaglašenog stava Predsjedništa.

"Ali te zloupotrebe su se stalno dešavale, pa nije ni čudo što je Alija Izetbegović zloupotrijebio govornicu parlamenta BiH da promoviše svoje lične ideje", naveo je Dodik.

Prema njegovim riječima, SDS je bila za ostanak Jugoslavije i BiH u Jugoslaviji, a kada je bilo vidljivo da je to gotovo nemoguće, onda su tražili poštivanje Ustava u vezi sa statusnim pitanjima u samoj BiH.

Tadašnji Ustav BiH, rekao je Dodik, predviđao je dvotrećinsku većinu za bilo kakvu statusnu promjenu u okviru BiH.

"Prema Ustavu SFRJ suverenitet je pripadao narodu, a republike su bile teritorijalne organizacije naroda. BiH je imala u svom sastavu tri vodeća naroda Srbe, muslimane i Hrvate, i u tom pogledu SDS je tražila da se ispoštuju procedure predviđene Ustavom", naveo je Dodik.

Republika Srpska se nikada nije zalagala za politiku etničkog čišćenja

Dodik je govorio o zločinu nad srpskim civilima u selu Sijekovac, koji su počinili pripadnici „Patriotske lige BiH“, što je, uz ubistvo srpskog svata na Baščaršiji, bio prvi ratni zločin, koji je izazvao širenje sukoba.

„ Nikada nisam naišao na plan, ni pismeni ni usmeni da se muslimani i Hrvati isele sa područja pod kontrolom srpske strane.“, izjavio je Dodik.

„Termin etničko čišćenje tek sam kasnije čuo. Politika tog vremena nije bila politika etničkog čišćenja.“

Ubijen je srpski poslanik koji se vraćao sa zasedanja u Srebrenici. Naravno da je to izazvalo emocije.

Na pitanje kako komentariše to što je među šest strategijskih ciljeva srpskog naroda 1992, jedan podrazumevao razdvajanje od druga dva naroda, Dodik je odgovorio da se radi o institucionalnom razdvajanju, a ne fizičkom.  

„To razdvajanje se već desilo, pošto su se Hrvati i muslimani institucionalno već odvojili. Ni u jednom dokumentu ne stoji da srpski narod ne želi konsenzus i dogovor sa drugima, pa ne stoji ni u tom dokumentu“, rekao je on.

„ Politička odluka predstavnika Republike Srpske tog vremena apsolutno nije bila motivisana fizičkim razdvajanjem naroda.“, rekao je Dodik.

BiH nikada nije bila suverena država

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da BiH nikada nije bila suverena država, a da istorijski gledano, gotovo nikada nije bilo moguće usaglasiti stavove tri konstitutivna naroda u BiH. 
Dodik je, kao svjedok odbrane na suđenju generalu Ratku Mladiću pred Haškim tribunalom, rekao da je istorijski razvoj na području BiH dominantno oblikuje mišljenje Bošnjaka, Hrvata i Srba koji žive u BiH.

"To je je zemlja u kojoj se veoma teško, ikada, dolazilo do konsenzusa. Ta tri naroda nikada u istorijski važnim trenucima nisu bila na jednoj strani, nego su uvijek bila na podijeljenim istorijskim ulogama, u pravilu suprotstavljenim i neprijateljskim", naveo je Dodik.

Kao ilustraciju stanja u BiH, Dodik je naveo činjenicu da BiH ima samo dva usaglašena praznika - Novu godinu i Dan pobjede nad fašizmom, a nijedan zajednički obilježen istorijski događaj.

Govoreći o periodu pred početak rata u BiH, Dodik je rekao da se 15. oktobra 1991. godine dogodio akt unilateralne nepravne secesije, koja nije uvažavala procedure predviđene za statusne promjene u BiH, niti je predviđena međunarodnim deklaracijama.

On je naglasio da su suverenitet i nezavisnost BiH, traženi deklaracijom SDA, bili potpuna laž.

Na pitanje kako je počeo rat u BiH, Dodik je rekao da je SDA formirala "patriotsku ligu" - oružano krilo te partije, čija se uloga kasnije vidjela u mnogim događajima.

Dodik je naglasio da je i prva žrtva rata bila u Sarajevu, kada je ubijen otac mladoženje na srpskoj svadbi, a što je uznemirilo cijelu srpsku zajednicu.

"Nakon toga, desile su se i aktivnosti `patriotske lige` na području Bosanskog Broda i na drugim mjestima gotovo u seriji", rekao je Dodik.

Bespravna odluka o referenduma bez učešća Srba bila uvertira za rat

12.30 Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik naglasio je da je odluka o referendumu o nezavisnosti BiH potpuno usložnila odnose u BiH. 
"U januaru 1992. godine donesena je odluka o raspisivanju referenduma bez učešća Srba, ne samo iz SDS-a, nego i nas, nezavisnih poslanika. U novembru kada je formirana Skupština srpskog naroda BiH, osnovi cilj te skupštine bio je borba za ravnopravnost u okviru BiH, što je, naravno, ignorisano", rekao je Dodik kao svjedok odbrane na suđenju generalu Ratku Mladiću pred Haškim tribunalom.

"Danas mnogi Hrvati kažu da su tada išli na referendum zato što su smatrali da time podržavaju nezavisnost Hrvatske i da sa ovog stanovništa nikad ne bi išli na taj referendum, jer je on bio o unilateralnoj secesiji koja se kasnije desila, te početak preglasavanja i majorizacije Hrvata od muslimana", objasnio je Dodik.

Prema njegovim riječima, taj "referendum" organizovan je na bazi krnje i nevažeće odluke parlamenta BiH.

"Taj referendum održan je posljednjeg dana feruara i 1. marta i na njega su izašli isključivo Bošnjaci i Hrvati i statistički ih je bilo 64 odsto. Velika većina glasala je za odluku o proglašenju samostalne države. Ta odluka nije uvažila ustavni princip o potrebi da se za statusne promjene obezbijedi dvotrećinska većina", naglasio je Dodik.

Dodik daje iskaz kao svedok odbrane na suđenju Ratku Mladiću

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik u ponedeljak će dati iskaz kao svedok odbrane na suđenju generalu Ratku Mladiću pred Haškim tribunalom.

Dodik je za "Večernje novosti" potvrdio da će svedočiti o razvoju političke situacije u vezi sa raspadom bivše Jugoslavije.

"Bio sam poslanik u Skupštini Socijalističke Republike BiH na prvim višestranačkim izborima, a kasnije poslanik u Narodnoj skupštini i moje svedočenje će se odnositi isključivo na političke okolnosti u vezi sa početkom rata", rekao je Dodik.

(RTRS, NSPM) 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner