четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: Босну тренутно подржавају само Бошњаци
Хроника

Милорад Додик: Босну тренутно подржавају само Бошњаци

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 26. фебруар 2009.

Премијер Српске Милорад Додик каже да његово демонстративно напуштање састанка „прудске тројке“, коју осим њега чине бошњачки и хрватски лидери Сулејман Тихић и Драган Човић, пре три дана у Мостару, не значи крај договарања у БиХ.

- Оно што смо договорили у Пруду и Бањалуци било је углавном оперативног карактера и везано за буџет, попис, коначан статус Брчког и поделу имовине. Ти процеси ће ићи даље и наставићемо разговоре. Што се тиче устава, договор је да ћемо тај документ мењати путем амандмана и без мешања странаца. Пренео сам три услова: да РС у садашњем облику мора бити прихваћена од осталих, да се очува ентитетско гласање и да се у новом уставу омогући право на самоопредељење до отцепљења. То је минимум испод којег РС неће да иде, а уставне промене и нису неопходне за европски пут БиХ.

Шта су вам тачно одговорили Тихић и Човић да сте морали да напустите састанак?

- Мени није проблем комуникација са њима двојицом. Они су отприлике знали шта ћу ја понудити, као што сам и ја знао шта ће понудити Тихић - четири регије без садашњих ентитета.

У Мостару сте изјавили и да више не верујете у Босну. Има ли БиХ, уопште будућност?

- Изјава је плод мог расположења. Више пута сам поновио да БиХ има међународно признање, али унутрашње прихватање је готово немогуће обезбедити. Ми у РС тренутно имамо само огромну штету у економском и политичком смислу. У бољем смо економском положају, а губимо јер нас идентификују са лошим простором. Босна тренутно има подршку само од Бошњака.

Шта је за вас Босна?

- За мене и за српски народ БиХ је ирелевантна. Срби имају поверење у РС. Хрвати, такође имају своје фрустрације, тако да је БиХ потпуно неприхваћена изнутра. И то је лош амбијент. Тим пре што Бошњаци желе да се представе као највеће жртве и на тај начин да уживају највећа права, као да овде нико други није страдао. Јасно је да је и Суд БиХ направљен као вештачка творевина, да би се судило Србима. Када су у питању ратни злочини суди се само Србима. Кога брига шта је са људима који су учествовали у масакрима против Срба у „тузланској колони“, у Добровољачкој улици и на многим другим местима где је погинуло 28.000 Срба. Зато поверење у такав систем правде не може да постоји. Тај суд је на силу наметнула Канцеларија високог представника у БиХ и он не може да има будућност.

Је ли пријава против вас подигнута намерно два дана пре мостарског састанка да би се ударило на ваш ауторитет?

- И без пријаве, у Мостару се не би десило ништа мимо овог што је било. Све партије из РС су биле код председника Републике Рајка Кузмановића. Тада сам рекао да ћу истаћи овакве ставове, односно захтеве Тихићу и Човићу.

Ко стоји иза пријаве против вас? Је ли то заменик високог представника Рафи Грегоријан са којим сте у отвореном вишемесечном сукобу?

- Ко год стоји, кретен је! Ја не знам да ли је реч о међународној завери. Могуће је да је у то упетљан Грегоријан, који је прошле године у Бањалуци окупио групу новинара и наводних представника невладиних организација, који су уз помоћ медија из ФБиХ направили медијску припрему. То је већ виђена ствар. Грегоријан је и школован за такве будалаштине. Што се мене тиче све је апсолутно јасно. Видећете да је и у ОХР било људи који су били против ове ујдурме, говорећи да то може довести у питање целу БиХ. Очито неки мисле да имају довољно снаге да се на силу и недемократским средствима обрачунавају. То је њихов избор. Видећемо. Многи наши људи више нису у стању да трпе те глупости.

Је ли вас неко унапред уцењивао овом тужбом?

- Није. Мене нико не може да уцењује. Зашто сада странци ћуте? Зашто не реагују када је заобиђена процедура и челни људи СИПА и Тужилаштва нису обавештени о пријави против мене, и то само зато што су из РС? То очито говори о њиховој умешаности.

Какав ће бити ваш одговор на ову ситуацију? Најављује се чак излазак из заједничких институција?

- Ми имамо план. Сигурно је да нећемо направити никакву авантуру, већ само оно што је најбоље за РС. Припремили смо низ краткорочних и дугорочних мера и јавност ће о томе бити упозната ускоро.

Откријте бар део плана...

- Покушаћемо са људима у заједничким институцијама да радимо на томе да се рад органа нормализује. Ако се не превазиђу паралелизми, онда не видим разлог зашто би неко ту остајао? Каква је сврха институција ако ће у њима неко само зато што је Србин бити заобиђен. Познато је да бивше бошњачке обавештајне структуре постоје у Агенцији за истраге и заштиту и у дипломатији. Знамо да Министарство спољних послова не функционише, а да у ресору безбедности нема Срба ни на једној важнијој позицији. Ми у заједничким институцијама нећемо седети само да бисмо им давали легитимитет. Ако не будемо могли то да решимо, сешћемо и одлучићемо како даље.

Наметнули сте се као један од ретких српских политичара који уме да се снажно одупре странцима. Поставља се питање, ко стоји иза вас?

- Иза мене стоји један веома снажан играч. То је бирачко тело РС које ми је дало више од половине поверења. Зато сам спреман да разочарам све белосветске моћнике, али нисам спреман да разочарам те људе, који су гласајући за мене и моју партију, имали веру у оно што радим. 

Американци вас оптужују да сте због прихватања руских инвестиција од РС направили „руску провинцију“. Да ли то значи да ви одбијате инвестиције са Запада?

- Руси су одлични партнери и веома сам задовољан због тога. Био сам изложен приговорима, када је била на дневном реду продаја рафинерије Русима. Чак и Американци су ми замерали због тога. Рекао сам им да су Руси платили Нафтну индустрију 126 милиона евра и да, ако је желе, донесу 127 милиона и ето им власништво. Међутим, нису ме послушали. Проблем је што би они најрадије да је купе за један евро.

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер