уторак, 26. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милорад Додик: БиХ није политички и историјски интерес српског народа
Хроника

Милорад Додик: БиХ није политички и историјски интерес српског народа

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 08. јануар 2013.

БАЊАЛУКА – Председник Републике Српске Милорад Додик сматра да Босна и Херцеговина не представља политички и историјски интерес српског народа и да је могуће да за 10 или 15 година неће ни постојати, јер за то не постоји воља два од три конститутивна народа.

„Међународна заједница је све више уморна од очувања нечега што многи не желе. Ми смо изгубили и своју малу илузију о томе да је Босна могућа у смислу реализација дејтонских вредности јер су оне стално биле извргнуте променама и наметане овде. Ми немамо посебну жељу да Босна успе. Ми ћемо урадити оно што морамо, а не што хоћемо, међутим државе не успевају ако их нећете”, рекао је Додик у интервјуу Танјугу поводом обележавања Дана РС.

Према његовим речима, једини разлог што БиХ није доживела судбину бивше Југославије јесте то што међународни фактор и даље истрајава на ирационалној тези да је могуће очувати нешто што су раније звали Југославијом у малом, а да, при том, нису могли да очувају велику Југославију.

„Наравно да треба да буде помирење и да не треба да улазимо у сукобе. Треба да живимо на овом простору, не може нико никога да елиминише, ни Бошњаци Србе, нити ми њих, а за тим нема ни потребе. Они морају да имају своје, а ми имамо своје, и само је то начин да живимо нормално једни поред других”, казао је Додик.

Бошњаци, према његовим речима, праве грешку јер промовишући политику да су највеће жртве сматрају да имају право на све, па и право на глупост и, уместо да Хрватима и Србима понуде концесије и тако покушају да створе базични консензус за постојање БиХ, они спроводе политику мајоризације и доминације.

„Моја улога је да спречим да отпочну процеси који ће за 10, 20 или 50 година довести до тога да Срби овде буду маргинална мањина која је мајоризирана од стране друге националне групе”, рекао је Додик.

БиХ је, према његовом мишљењу, регион замрзнутог сукоба где се мир одржава под снажним притиском међународне заједнице, а једина ствар која Србе задржава у тој држави јесте Дејтонски споразум.

„Ја сматрам да је РС држава, она нема међународни капацитет, али она је држава по свему ономе што је дефиниција државе. Устав БиХ направљен је на бази устава САД, који третира Америку као државу састављену од држава. Оно што има било која америчка држава има и РС у оквиру савезне заједнице, само смо ми названи ентитет, а не држава да то другима не би парало уши”, казао је Додик.

Коментаришући критике које долазе из Федерације БиХ због чињенице да је за Дан РС изабран 9. јануар, датум када је она проглашена 1992. године, што се у Сарајеву доживљава као континуитет са политичким наслеђем Радована Караџића, Додик је рекао да је тај датум неприкосновен и да то уопште не може да буде тема за полемику.

Како је истакао, Караџић је стао на чело српског националног покрета у БиХ и припадају му заслуге за стварање РС, очување идентитета српског народа и спречавање злочина над њим, а о томе да ли је он вршећи дужност председника и врховног команданта учинио неке прекршаја закона и обичаја рата утврдиће суд.

„Треба да кажемо јасно и гласно да је Караџић са својим сарадницима одлучујуће утицао да се створи РС и то је чињеница коју не треба и не мора да побијамо и прећуткујемо”, поручио је Додик.

„Приговори из Федерације се догађају у континуитету и они су ове године отишли и даље тврдећи да они треба да тај дан славе као дан некаквог наводног геноцида. То је њихов проблем. Нека они тај дан прогласе. Што се тиче РС она је чиста, стабилна, поштена и цивилизована, добро место за живот свих, па и оних који нису Срби”, казао је Додик.

Према његовим речима, РС, иако је национални пројекат, није уперена ни против кога, а националне мањине и групе се у њој осећају веома слободно, јер нема ниједног законског и уставног ограничења за њихове слободе.

Додик је подсетио да су неки од оних који сада причају против РС сматрали својевремено да имају право да разбију Југославију и да су то чак сматрали врхунским чином свог патриотизма.

„Као сепаратисти сада покушавају да своје младалачке грехе у политичком смислу припишу неком другом и стално показују на РС као сепаратистичку творевину или нешто што ће једног дана, сигурни су, учинити корак ка независности. Ја им желим да им се жеље остваре, али ми нисмо авантуристи и људи који би учинили било шта што би било угрожавање мира”, рекао је Додик.

РС је, како је објаснио, у политичком смислу данас веома стабилна, њене институције беспрекорно функционишу, а јавни живот одликује плурализам идеја и слобода медија.

„Ми желимо да се крећемо ка евроинтеграцијама, али не мислимо да европске интеграције овде треба да буду спроведене ако оне значе укидање наше аутономије. Ми желимо да кроз евроинтеграције ојачамо нашу аутономију и статус и да РС доведемо до што већег степена самосталности”, рекао је Додик.

Додик је констатовао да у последњих шест година није било покушаја преноса надлежности са РС на БиХ, и да је највећи губитак била одлука владе Младена Иванића да омогући фискални суверенитет БиХ, иако он Дејтонским споразумом није предвиђен.

„То је један од најтежих удараца који смо преживели и сада покушавамо да се снађемо у том стању фискалне подређености РС који је обезбедила та власт, желевши да на брз начин придобије међународне симпатије дајући наша права”, сматра Додик.

Неки кругови у међународној заједници, према његовом мишљењу, не одустају од намере да Бањалуку приволе да се одрекне још неких надлежности, али чекају да на власт дође нека нова политичка елита.

„РС више није самопослуга у коју могу да дођу надобудни странци и узму нешто, а да то не плате. Не могу ни по коју цену да добију више ниједну надлежност РС”, рекао је Додик, подсетивши да високи представник међународне заједнице у БиХ у прошлости понашао као краљ или цар.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер