понедељак, 25. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Миорад Додик: Ништа се не добија статусом кандидата БиХ за пријем у ЕУ, за Српску је то само наставак приче о повећању притисака. Није нам корисно да се одрекнемо Русије јер је она гарант Дејтонског споразума
Хроника

Миорад Додик: Ништа се не добија статусом кандидата БиХ за пријем у ЕУ, за Српску је то само наставак приче о повећању притисака. Није нам корисно да се одрекнемо Русије јер је она гарант Дејтонског споразума

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 17. децембар 2022.

Без обзира на све притиске српски народ је јединствен, изјавио је предсједник Републике Српске Милорад Додик, гостујући на телевизији Прва.

Додик је нагласио да је јединство српског народа и српске политике заједнички одговор Републике Српске и Србије на све притиске.

- Увијек сам говорио да је српски народ често страдао, али и да сада показује јединство ма гдје да живи, и код нас у Српској и на Косову и Метохији - рекао је Додик.

Додик сматра да је крајње вријеме да "ми кажемо овом свијету шта су наши циљеви будућих десетљећа и да кажемо да је то свакако српско уједињење у правом смислу"

- Нисам човјек који одустаје од те приче - рекао је Додик.

Додик је истакао да је тежња српског народа када би данас био референдум у Српској о присаједињењу Србији таква да би имали масован излазак и масовну подршку свему томе.

- То је оно што је воља, а невоља је то што међународни фактор ту вољу не уважава, нити је вијековима уназад уважавао, сматрајући да српско национално биће треба да буде разједињено и разбијено у неколико државно правних облика како се не би концентрисало и постало оно што заиста јесте - најмоћнији израз на Балкану - казао је Додик.

Додик је нагласио да је његова идеја да српски народ поручи свијету да има неке опције које су јасне.

- Воља народа је апсолутно јасна и политичари који га представљају, као и они западни, морају да слиједе вољу народа - рекао је предсједник Српске.

Коментаришући ситуацију на Космету, Додик је рекао да је то игра великих, који покушавају да понизе Србе и Србију.

Упитао је и по којој логици Приштина подноси кандидатуру за чланство у Европској унији, а то не може да учини Република Српска?

Српска никад неће пристати на централизацију БиХ

Предсједник Републике Српске Милорад Додик рекао је да се ништа не добија статусом кандидата БиХ за пријем у ЕУ и да ће то за Српску бити само наставак приче о повећању притисака, али да она никада неће пристати на централизацију БиХ.

Додик је навео да мало ко рачуна на озбиљности које долазе од кандидатског статуса за БиХ, те подсјетио да су из ЕУ стално говорили да ће, када дође до кандидатског статуса, бити ријешена питања високог представника, страних судија у Уставном суду БиХ, али да се сада види да све то остаје као механизам притиска.

- Тиме се руше сви европски стандарди, јер ЕУ не прихвата земље које су у протекторату, па и земље кандидате. Међутим, ево то сад све остаје. Они опет нешто глуме, покушавају да нам кажу да је то добро за нас, а нису нас уопште питали да ли је добро за нас - рекао је Додик за ТВ Прва.

Он је подсјетио да је Европа пружила подршку земљама са знатним пакетом финасијске помоћи и да је тражио за БиХ 20 милијарди евра, јер је хтио да укаже на који начин треба БиХ да поступа.

- Они желе да овладају суверенитетом на том простору, а то хоће кроз неке стандарде и ја сада треба да одустанем од свог идентитета и да се прилагодим на неку вриједност коју они форсирају - каже Додик.

Додик је рекао да постоје тачке на којима БиХ никако неће моћи да се прилагоди на те стандарде, као што је централизације, гдје се тражи да се тачно прецизирају неке нове надлежности на ниво БиХ, што је за Српску неприхватљиво.

- Рецимо да ниво БиХ, ако нема консензуса, одлучује о европским питањима БиХ, што је за Републику Српску неприхватљиво и то ова генерација политичара у Српској нема шансе да прихвати - додао је Додик.

Одговарајући на питање како види то што је ЕУ сада одлучила да даје кандидатски статус БиХ и да ли је то начин да се истисне утицај Русије са ових простора, да се Српска држи ван руске орбите и одвоји од утицаја Београд, Додик је рекао да то стално раде.

Додик је додао да су стално притискали и Београд да се не бави тим питањима, али да је и Русија гарант Дејтонског споразума који у војном анексу не одваја посебно САД, Британију...

- Русија је земља гарант Дејтонског споразума и нама није корисно да се одрекнемо једног важног гаранта тог споразума, јер је очигледно да је то што имамо с друге стране антидејтонски настројено и против Републике Српске и српског народа - рекао је Додик.

Он је истакао да Српска остаје у добрим односима са Русијом и да ће их и даље јачати.

Додик је одбацио наводе да је руски човјек, истичући да је човјек српског народа, те запитао како није речено да је, када је разговарао са европским званичницима Жозепом Борељом и Шарлом Мишелом, да је њихов човјек.

- Са њима сам разговарао, можда и више него са Путином. Они су у сукобу са Русијом, све је то њихов интерес, доносе девет пакета мјера против Русије у настојању да покоре Русију, да дођу до њених ресурса - рекао је Додик.

Он је навео да Српска не зна како ће то ићи, али да мора да остане у контактима и са једнима и са другима.

- Али, ако је то јерес, да кажемо да ћемо ми наставити контакте са Русијом и да ћу ја настојати и у идућој години да се видим са Путином кад год будем могао. Апсолутно ме не занима како ће они то посматрати. На крају крајева, сви они комуницирају са Русијом и Путином, па зашто ми то не можемо - рекао је Додик.

Он је поновио да Запад увијек тражи интервенцију Београда када је у Српској јака екипа, да нешто смири, а када је лоша, онда кажу да ће сами, без Београда то ријешити, што говори о лицемјерју.

- Они /Запад/ имају проблем сад са јаком структуром у Српској - рекао је Додик.

(РТРС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер