субота, 09. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мило Ђукановић: СПЦ не уважава реалност, Црногорска православна црква је била уставна категорија 1905.
Хроника

Мило Ђукановић: СПЦ не уважава реалност, Црногорска православна црква је била уставна категорија 1905.

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 24. септембар 2015.

Премијер Црне Горе Мило Ђукановић казао је да постоје одређене структуре које никако да разумију нову реалност у држави, као што је случај са Српском православном црквом(СПЦ).

Савршено могу разумјети да је СПЦ имала свој став о политичким питањима и да их има и данас, али не разумијем када се то агресивно намеће и злоупотребљава, а поготово када се тиме манипулише у вршењу вјерске службе”, казао је Ђукановић на трибини у Никшићу на којој је говорио о сусрету НАТО интеграцијама.

Он је рекао да вјерује да би вјерску службу требало обављати онако како је то канонски предвиђено, а да сваки грађанин, укључујући и онога који носи мантију има право на политички став.

“Но, врло често имамо манипулацију и како сам схватио добар дио СПЦ има неповјерење према независности Црне Горе. Не разумијем како један дио њих и даље схвата да је то питање ад акта. Црна Гора је независна и то је непромјенљиво Држава не жели да се мијеша у вјерска питања, али начин на који то поједини људи из врха СПЦ тумаче је нешто на што не можемо пристати”, рекао је Ђукановић.

Према његовим ријечима, држава би по њима морала остати на дистанци и да не чини што је пракса сваког демократског друшта, да се бави уређењем односа са црквом.

"Ту слободу вјеросиповијести и одвојеност цркве и дрзаве СПЦ тумачи тако да држава нема никаква права у односу на цркву, а да црква има сва права да уређује државна питања”, рекао је Ђукановић.

Он је истакао да не може бити прихватљиво тумачење да је СПЦ једини могући избор православних вјерника у Црној Гори, јер то “према нашем доживљају није слобода вјероисповијести”.

"Имате само један избор да идете само у ову цркву. То је као и у политици да вам неко каже можете имати своје опредјељење, али морате бити члан Савеза комуниста. Држава и црква треба да остану одвојени, али да држава мора створити услове да сваки вјерник може бити у цркви сходно опредјељењу”, рекао је Ђукановић.

Он је указао да је Црногорска православна црква “била уставна категорија 1905” и истакао да сада савремена Црна Гора” не мисли да треба да оснива цркве и утврђује да ли имају канонско право, али да нијесу у праву челници СПЦ када у одбрани свог монопиола покуашавју кривицу да пребаце на државу”.

"Само желимо да поштујемо начело слободе вјеросиповијести и спречавамо покушаје да неко сам у име државе уређеује односе у друштву. Закон по коме је све ово данас уређено је закон из 1975.године, па хоће ли неко рећи да није вријеме за нови, а ја мислим да смо одавно одоцнили...

Нијесмо кренули пречицом, већ смо понудили јавне расправе, али њих обично избјегавају они који немају аргумент”, рекао је Ђукановић.

Он је оцијенио да је врло индикативно ко покушава да онемогући јавне расправе, али да ће држава, без обзира на опструкције дозволити онима који су били онемогућени да кажу шта мисле, да нам предложе и све ће бити у складу са европском праксом.

“И ниједан закон се више не доноси, а да се претходно не добије мишљење из Савјета Европе, јер желимо хармонизацију са највисим европским стандардима”, рекао је Ђукановић.

Говорећи о власништву над црквеном имовином, он је казао да нацрт Закона о слободи вјероисповијести третира питање власништва и “отуда нервоза, јер желе да се то питање затвори”.

"Све што је ваше морате имати за та документа и нико вам неће одузимати. Ми не желимо да отимамо храмове било коме. Храмови су врло често подизани добровољним приходима мјештана и не може им их нико отимати, већ они њима припадају, а поготово ова власт која је вратила имовину, девизну штедњу неће никоме ништа одузимати”, рекао је Ђукановић.

(Аналитика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер