петак, 08. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мило Ђукановић: Присуствовали смо изливу нетолеранције, агресије, примитивизма, покушаја обрачуна са људима који другачије мисле, Вучић се меша у унутрашњи политички живот других држава
Хроника

Мило Ђукановић: Присуствовали смо изливу нетолеранције, агресије, примитивизма, покушаја обрачуна са људима који другачије мисле, Вучић се меша у унутрашњи политички живот других држава

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 01. септембар 2020.

Председник Црне Горе и лидер ДПС Мило Ђукановић, у ексклузивном интервјуу за Њузмакс Адрија признао је пораз на изборима одржаним у недељу. Наиме, Ђукановић је говорећи о резултатима парламентарних избора на којима његова странка са својим дугогодишњим партнерима први пут није освојила већину у црногорској Скупштини, рекао да инциденти не изненађују као ни "нецивилизацијски моменти" са славља победе три до јуче опозиционе партије.

Он је у интервјуу за “Њузмакс Адрија”, који је радио новинар Жељко Вељковић рекао да су у Црној Гори као и у региону супротстављена два приступа – прозападни курс са једне и назадни националистички са друге стране који је сада пробуђен.

“Инциденти нису никог изненадили, славље још мање. Разлога за славље увек има, али то славље подразумева и цивилизован однос према другим грађанима и потреби очувања стабилности Црне Горе. Ми смо синоћ присуствовали једном изливу нетолеранције, агресије, примитивизма, покушаја обрачуна са људима који другачије мисле”, рекао је Ђукановић.

Он је оценио да је не само у Црној Гори већ у региону у целини још жива два погледа на будућност региона – један је онај којег персонификује досадашњи састав власти у Црној Гори, као мање-више у свим државама региона, који будућност види у европском систему вредности у европским и евроатлантским интеграцијама.

"Председник Вучић и актуелна политика Србије показали су две врло проблематичне интенције. Прва је да желе да се мешају у унутрашњи политички живот других држава, а други је да се мешају на начин да покушавају да ревитализују политику великосрпског национализма у региону. И једно и друго је веома погрешно и веома погубно"

Ђукановић је навео да је могуће да је његова партија изгубила "због незадовољства грађана неким политикама", што се није достигао ниво стандарда који очекују, али као могући разлог види и, како каже, манипулацију цркве и званичног Београда око Закона о слободи вероисповести, "које је (Београд) покренуо и води од децембра прошле године до данас".

“Насупрот томе је као што видимо још увек врло живахан онај национализам из 90-их година, који је у новим околностима, захваљујући новим подстицајима пробуђен и који сад покушава да окрене точак историје унатраг”, рекао је он.

На питање да ли је то могуће, Ђукановић је рекао:

 

“Мислим да не може. Мислим да ћемо још увек пролазити кроз овакве истуације које имамо у Црној Гори. Јер као што сам рекао, још је то оштар клинч између две политике, и далеко од тога да је само у Црбој Гори. Хоћу да кажем да дубоко верујем да је Црна Гора дубоко испред држава региона када је у питању опредељеност и одлучност за европске интеграције. У реду, догодила нам се опомена у недељу, видећемо како ће се то све одразити на унутрашњу политику, и на унтрашње друштвене односе у Црној Гори, али треба веровати да је у Црној Гори још увек жива и стабилна свет о предностима грађанске државе, мултиетничког друштва и европског система вредности којим желимо да припадамо”.

Он је оценио да је црногорско друштво још увек подељено, а упитан шта је он урадио по том питању да се та подељеност ублажи, каже да је то све "врло пажљиво третирано" и да се за 15 година не може ублажити оно што постоји вековима.

На питање, да ли је у недељу била опомена и шта даље, ако владу формира већина у којој није ДПС, Ђукановић је рекао:

“Сачекајмо да видимо како ће изгледати та влада, какав ће бити њена партијаска структура. Постоје различита мишљења о томе да ли ће бити експерртска влада или политичка. Као што знате, живимо у једном систему парламентарне демократије са великим овлашћењима владе и симболичним овлашћењима председника. Ја сам тренутно неко ко је на позицији председника, али ко је пуно времена пре тога провео у Влади, ко је користио та овлашћења и ко је из позиције председника показао поштовање ингеренција које Влада у нашем систему има. Тако ће бити и у наредном периоду, али сво своје знање политичко исуство и своју актуелну позицију у систему власти у Црној Гори, и даље ћу безрезервно користити да нагласим предности грађанске државе Црне Горе, мултиетничке демократије у њој и Црне Горе као чланице ЕУ и као чланице савремене европске цивилизације”.

На питање са ким ће прво разговарати по питању нове Владе, лидер ДПС је рекао:

“Као што знате то није нова конструкција. Читав политички живот у Црној Гори и уопште у региону је праћен конструкцијама тог типа. Имали смо конструкцију да ће ДПС свим средствима бранити своју власт. Као што видите то је једна најобичнија неутемељана денунцијација. ДПС је она политичка снага која је Црну Гору извела на пут европског развоја, која је заједно са том Црном Гором остварила значајне искораке на путу европског развоја, и она је и данас та снага која ће покушати да Црну Гору задржи на том путу. Јер, знате, и даље смо ми најјача политичка партија на црногорској политичкој сцени и верујем да ћемо у блоку за Европу, који ће бити конститиасан у црногорском парламенту, представљати врло респектабилну снагу, која ће се наравно и даље залагати за оно што је политичка тековина наше власти у Црној Гори. Када је у питању конституисање нове владе, поштоваћемо као и у свему, оно што су демократска правила савремене демократске цивилизације. Да онај ко има 41 мандат у Црногорском парламенту, добиће прилику да формира владу”.

Упитан да прокоментарише, које су грешке досадашње владе коју је водио Душко Марковић, као и да ли је то Закон о слободи веросиповести, Ђукановић је рекао:

“Што се тиче Закона о слободи веросиповести и даље сам апсолутно уверен да није грешка, и какав год буде однос нове владе према њему, ја сам за то да се та питања сада или у догледној будућности морају решити. Не може се превидети статус православне цркве у Црној Гори. Тај статус логично, жели да успостави континуитет са статусом који је поравославна црква имала у независној Црној Гори. Аутокефална православна црква Црне Горе и верујем да је потпуно легитинмна интенсија црногорске, верске, политичке јавности, да након обнове државе, обнови и оне вредности, које на неки начин представљају традицију Црбогорског друштва”.

На питање да ли ће нова влада наставити тим путем, Ђукановић је рекао:

“Владе долазе и мењају се. Свака влада зависно од своје од своје политичке, националне, идеолошке профилације, може у неком периоду своје власти ингорисати чињенице. Али пре или касније, те чињенице морају однети превагу. Просто, тешко је полемисати са нечим што је тако историјски неупитно и урезано у сећање Црне Горе и Црногораца. Што се тиче владавине права, ја мислим да је влада у континуитету, укључујући још увек актуелну владу премијера Марковића, апсолутно била посвећена том питању, и том питању је била посвећена као важном приоритету државне политике. Ви знате да је Црна Гора на том плану остварила озбиљне искораке. Дакле, не може бити чланица НАТО-а држава која нема задовољавајућу владавину права. Нисмо ми тамо доспели захваљујући пречицама или зато што нам је неко прогледао кроз прсте. Црна Гора је направила озбиљне искораке на плану економског развоја, владавине права. Ту свакако има још пуно посла, јер као што знамо, дефицит владавине права је карактеристика и историјска и актуелна на Балкану. То је последица околности, да смо овде тако конкретно имали нестабилности. Дакле, сада је је Црна Гора, рекао бих, на добром путу, а систематски из дана у дан, унапређује владавину права и ја верујем да ће то бити карактеристика државне политике и у наредном периоду”.

Зашто је онда ДПС изгубио у недељу?

“Тешко је дати на то егзактан одговор, посебно у кратком периоду. Знате, и у претходном периоду је црногорско друштво функционисало као подељено друштво. Сетићете се и тада када смо у континуитету побеђивали у Црној Гори, са идејом независне Црне Горе, и европског друштва у Црној Гори, и тада су постојали ови јаки отпори тог другог блока, који је нажалост превише традиционалан, који је оробљен неким агресивним национализмом, чије смо последице видели 90-их година на простору бивше Југославије и који просто жели да Црној Гори наметне не грађански, него национални, а то је националисточки профил.

Могуће и да је нездовољство, као што сте поменули, Законом о слободи вероисповести и манипулацијама које је црква и званични Београд покренуо тим поводом и водио врло интезивно од децембра прошле године до данас. Могуће да су ти разлози превагнули у овом тренутку, да се то клатно замало, из једне недовољно јасне већине, пресели на страну неке друге већине

У датом тренутку се учинило да из разних разлога, које је сада вероватно тешко укратко дефинисати, тај поглед однесе превагу. Могуће да је незадовољство људи неким политикама које смо водили. Могуће да је незадовољство тиме што се још увек није досегао ниво стандарда у друштву, који људи очекују. Могуће и да је нездовољство, као што сте поменули, Законом о слободи вероисповести и манипулацијама које је црква и званични Београд покренуо тим поводом и водио врло интезивно од децембра прошле године до данас. Могуће да су ти разлози превагнули у овом тренутку, да се то клатно замало, из једне недовољно јасне већине, пресели на страну неке друге већине. Али, као што сам вам већ рекао, клатно може да иде и лево и десно, црногорско друштво је ту где јесте.

Упитан да ли је за ових 15 године од стицања независности, пропустио да подељеност ублажи, Ђукановић је одговорио:

 “Врло је пажљиво била третирана. У 15 година се не да решити оно што је насложено вековима. Према томе, ту је потребна једна дужа, континуирана посвећеност, и потребни су мало бољи услови. Дакле, лакше је савладавати једно неповољно историјско наслеђе, уколико живите у условима благостања и уколико можете да људима, кроз економски развој и европски развој друштва, учините јаснијим, видљивијим, дохватљивијим, напредак који ће и сами осетити. Међутим, као што знате, у ових 15 гдоина ми практично живимо континуирано у кризи. Ми смо обновили независност 2006. године, 2008. је Европа ушла у тешку европску економску кризу, након тога је уследила она политичка криза која је у финалу резултирала затварањем европских врата за Западни Балкан током мандата претходне Европске комисије. Данас живимо неку корона кризу. Дакле, све скупа неповољни услови да бисте ви могли да изађете у сусрет ономе што су нереална, али свакако легитимна очекивања људи. Легитинмо је да људи желе да живе боље, али на другој страни постоји реалност која вас увек упозорава да се у десетак или 15 година не могу надоместити заостаци које сте остварили вековима. Ја мислим да је није право питање да ли је Црна Гора дошла до свог циља, јер се за 14 година не долази до циља, али је право питање да ли је Црна Гора на правом колосеку. Тај је одговор недвосмислено позитиван. Дакле, Црна Гора је у претходних 14 година удвостручила свој бруто производ, удвостручила своју просечну плату, више него удвостручила своју пензију. Она је у еx Југославији била најнеразвијенија република економски, данас је економски наразвијенија зенља Западног Балкана. Црна Гора је у међувремену ушла у НАТО, Црна Гора данас предњачи када је у питању чланство у Европској унији. Према томе одговор је врло очигледан, Црна Гора је направила прогрес, треба нам напредак на том путу, треба нам посвећеност, треба нам континуитет свеобухватних реформи, пре свега унапређење владавине права и унапређење демократије, томе треба бити посвећен у наредном периоду, а знате, илузија је веровати да ћете током тог читавог дугог процеса имати увек једну власт. Дакле, власти се морају мењати, али је јако важно да свака власт поштује оно што су учинци у претходном периоду и да покуша да на једном новом, оснаженом темељу државе и друштва, догради нешто што ће бити њен препознатљив учинак”.

Председник Црне Горе је оценио да од доношења Закона о слободи вероисповести, од децембра прошле године, постоји, како је рекао, јака медијско-политичка агресија из Београда према Црној Гори и то “од свих”.

 

“Говорим, када кажем сви, о мање-више свим медијима и свим значајним политичким актерима у Србији”, рекао је Ђукановић. На питање да ли мисли на Вучића, одговорио је – наравно.

Он је навео да је Вучић давао, како каже, подршку великосрпком национализму, кроз пријеме тих актера.

"Председник Вучић и актуелна политика Србије показали су две врло проблематичне интенције. Прва је да желе да се мешају у унутрашњи политички живот других држава, а други је да се мешају на начин да покушавају да ревитализују политику великосрпског национализма у региону. И једно и друго је веома погрешно и веома погубно", нагласио је Ђукановић.

Казао је и да је у свим јавним наступима и у разговорима са појединим људима са политичке сцене Србије упозоравао да је то "неодговорно поигравање са духом из боце". Томе сам лично сведочио деведесетих, када је тај исти дух пуштен из боце, и када је произвео једну неподношљиву мржњу и довео до трагичних ратова у којима је живот изгубило око 150 хиљада људи, навео је. Ђукановић каже да су затим носиоци тадашњих власти изгубили контролу над тим духом из боце, који су сами пустили.

"Понављати такву грешку непуних тридесет година касније и таргетирати Црну Гору на начин на који је деведесетих година таргетирана Хрватска или крајем деведесетих Косово, и претварати Црногорце у непријатеље - ја мислим да је то израз неодговорности. То сведочи о покушају да се обнови једна ретроградна политика. Та ретроградна политика је веома опасна, она је и у овом периоду, као и деведесетих, захваљујући непажњи одређених међународних центара, схватила да је добила легитимитет за те своје ретроградне националистичке тежње", навео је Ђукановић.

Актуелна политика Београда, прећутно подржана из одређених међународних центара - пре свега због потребе тих центара да буду актери решавања односа на релацији односа Београда и Приштине - та прећутна подршка "је у Београду схваћена је као прилика да се реактуелизује и коначно реши српско питање у региону", каже Ђукановић.

"Покушај решавања српског питања по мери Београда јесте покушај измене карактера државе Црне Горе. То је она понуда која се покушава наметнути свих ових година - да уместо грађанске државе и мултиетничког друштва буде српска држава, да се Црногорци "коначно освесте" да они нису никаква посебна нација, него да су комунистичка измишљотина, да је Црна Гора друга српска држава... То су теорије које видимо да живе затовљене дубоко у структурама балканског друштва, које сваку непажњу међународне заједнице користе да испливају на површину, наравно са тенденцијама које су опасне по стабилност региона", навео је Ђукановић.

"Официјелна политика Београда, то је ваљда и слепцу јасно, је била да покуша да променом власти створи атмосферу у којој би Црна Гора постала део планираног српског света у троуглу између Београда, Бањалуке и Подгорице", рекао је.
 

На констатацију да има тврдњи да је Вучић својим национализмом терао воду на његову (Ђукановићеву) воденицу, да му је заправо помагао, председник Црне Горе каже да то тврде људи којима је дата инструкција да тако нешто говоре, да би прикрили официјелну политику Београда.

"Официјелна политика Београда, то је ваљда и слепцу јасно, је била да покуша да променом власти створи атмосферу у којој би Црна Гора постала део планираног српског света у троуглу између Београда, Бањалуке и Подгорице", рекао је.

Ђукановић каже да се то неће догодити, да се изборни резултати мењају из једног у други изборни циклус.

Сматра да неких радикалних усвајања решења у која верује досадашња опозиција, неће бити, и да црногорско друштво неће уназад. 

(Нова С)

Видети још: Ана Брнабић о Ђукановићу: У питању покушај политичке обмане; Дачић: Србија и Вучић се никада нису умешали у унутрашња питања Црне Горе

Никола Селаковић: Ђукановић више пута у емисији напао Вучића, он увек кривца види споља, никада у себи

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер