недеља, 12. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мило Ђукановић: Данашњим неизгласавањем одлуке о увођењу санкција Русији, ова Влада је наставила да урушава међународни углед Црне Горе. СПЦ је последњи адут руског хибридног рата и освајачке политике
Хроника

Мило Ђукановић: Данашњим неизгласавањем одлуке о увођењу санкција Русији, ова Влада је наставила да урушава међународни углед Црне Горе. СПЦ је последњи адут руског хибридног рата и освајачке политике

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 18. март 2022.

Предсједник државе и лидер Демократске партије социјалиста (ДПС) Мило Ђукановић, казао је да Црној Гори ургентно треба нова Влада, али и да даље вјерује да је у односу на мањинску боље рјешење политичка Влада.

"Ако има разума, доћи ћемо до консензуса да направимо политичку владу, ако нема разума, доћи ћемо до тога да направимо владу ону какву можемо, и учинило нам се у претходном периоду да се најлакши консензус може остварити око мањинске Владе", рекао је Ђукановић у интервјуу за РТЦГ.

Рекао је да је дао мандат за састав владе предсједнику Грађанског покрета УРА Дритану Абазовићу јер је "био једини иницијативан", као лидер партије која је "одлучила да стане на страну грађанске и проевропске опозиције" и да обезбиједи већину грађанској и проевропској политици у Црној Гори.

"Он је сада у преговорима који очигледно нису једноставни. Искрено желим да дође до избора Владе Црне Горе, макар и мањинске. Да ли ће до тога доћи, вјерујем да ћемо имати одговор у сљедећа два, три дана."

Тај процес мора се завршити што прије, јер је, упозорава Ђукановић, Црна Гора у институционалној блокади и застоју у преговорима са ЕУ. На питање да ли ће дати бланко подршку влади у којој је СНП, казао је да партија на чијем је челу неће дати бланко подршку било којој влади или партији, док год све недоумице не ставе на папир.

"Као резултат тога је настао један документ у кругу актуелне опозиције 40 посланика опозиције, који је понуђен и мандатару и УРИ и није ме изненадило да је то УРИ потпуно прихватљиво. Било је упитно да ли ће неке одредбе тог документа бити прихватљиве СНП-у. Јуче нам је мандатар рекао да је СНП потписао тај документ", казао је Ђукановић, преноси портал РТЦГ.

Не говори се, како је додао, више о бланко подршци, већ о подршци утемељеној на одређеним вриједностима.

Ђукановић је рекао да је оптимиста да ће се "сузбити искључивости" између партија које би требало да буду актери владе.

"То бих сматрао веома драгоцјеним, јер Црној Гори насушно треба влада. 'Јуче' јој треба влада, да би могла да обезбјеђује све што су најважнији интереси државе и грађана, да чува интегритет мукотрпно стицан у међународној јавности... Ако до тога не дође, наравно да ћемо убрзо имати ванредне изборе", казао је он.

О повлачењу

Ђукановић је, на питање да ли ће се повући из политичког живота и са чела партије, казао да ће то учинити када за то дође вријеме, водећи рачуна о томе шта су интереси Црне Горе и ДПС-а.

"Кад ће за то доћи вријеме, процјењиваћу сам и са људима са којима сам преузео одговорност за будућност партије коју предводим, и са људима до чијег мишљења држим."

"Природно гледам на важност промјена у партији и у држави. Генерално мислим да све најбоље што сам могао да дам и ДПС-у и Црној Гори сам мање-више дао", додао је.

Поручио је да Црна Гора једино може опстати као грађанска држава, а да се ниједна партија није толико реформисала као ДПС, подсјетивши да се ради о странци која има континуитет још из једнопартијског система. "ДПС се озбиљно и набоље мијењао и побјеђивао", додао је.

Казао је да мора бити сумњиво ако конкуренција некоме сугерише како да се реформише.

"Врло им је чудно да ми не прихватамо њихове савјете. Ми се покушавамо понашати политички културно и не улазимо у то како ће се они реформисати. Чујемо, а као да не чујемо њихове препоруке како би требало да изгледа реформисани ДПС. Свакако неће изгледати како они желе - да будемо на 15, 20 одсто подршке."

Влада "наставила да урушава" углед Црне Горе

Данашња сједница Владе прекинута је због неслагања у процедури усвајања одлуке о примјени санкција Русији.

Влада је, каже Ђукановић, данашњом сједницом наставила да урушава међународни углед Црне Горе.

"Данашњи дан је заправо показао да ова Влада наставља да брука нашу државу. Она није била у стању да се сагласи о овом питању које је много важније од политике. Ово је питање моралног става сваког појединца, па и оних људи који су данас били на сједници Владе да осуде нешто што се дешава једном пријатељском народу недалеко од нас", рекао је Ђукановић.

Није се одустало од уговора са СПЦ и пописа

Ђукановић је казао да се није одустало од Темељног уговора са СПЦ.

"Уговор није никакав императив СНП-а, то је интерес сваке одговорне власти укључујући и ДПС, као ранију власт. само је императив да тај уговор мора бити у складу са уставно-правним системом Црне Горе, а не у складу са митоманским интерпретацијама историје од стране челника СПЦ како њима припадају нека посебна права. Не припадају им никаква посебна права", истакао је Ђукановић.

Он је рекао да је сигуран да државе неће потписати уговоре о каквим машта СПЦ.

"Са тезом да докаже да је Црна Гора српска, теократска држава којом би требало да управља СПЦ, за шта су потпору добили и избором владе у Острогу", додао је предсједник државе.

Такође је казао да је попис законска обавеза.

"Закон о попису треба да дефинише све укључујући и тачан датум његовог одржавања. Ту прилику смо пропустили прошле године јер се пописи одржавају сваке 10 године. Та прилика се пропустила због потпуно једне нездраве атмосфере у којој су србијански медији говорили о најважнијем националном интересу Србије да буде актер пописа у Црној Гори", нагласио је Ђукановић.

Он је рекао да Закон о попису који је усвојила ова Влада треба допунити јер нису садржани сви неопходни елементи.

"Нећемо бити сигурна лука за руске олигархе"

Предсједник је казао да не може да се догоди да Црна Гора постане сигурна лука за имовину неких руских олигарха.

"То не може да се договди јер ће Црна Гора добити владу која ће водити рачуна о њеним стратешким националним интересима. Најважнији интерес Црне Горе је да оствари своју перспективу чланства у ЕУ. Све што смо радили од обнове независности је било срачунато да нас доведе до тог циља", истакао је Ђукановић и поручио да је Црна Гора и даље не европском путу и поуздан фактор регионалне сарадње.

Онај ко би се усудио да напусти политику пуне сагласности са европском политиком, како је рекао, преузео би на себе тешко бреме да уништи реалну шансу да Црна Гора након обнове независности постане дио савремене европске цивилизације.

Не требају нам пречице на путу ка ЕУ

Ђукановић је казао да је увјерен да ће наша држава остати сагласна са вањском и безбједносном политиком ЕУ.

Не вјерује да ће због ситуације у Украјини бити пречица у приступању Црне Горе Европској унији.

"Догађања у Украјини ће ојачати визију даљег уједињења Европе, која је посљедњих година била озбиљно доведена у питање. Само уједињена Европа ће бити у стању да брани свој систем вриједности и снажи своју геополитичку позицију на свјетској сцени", навео је Ђукановић.

Највећи бенифит кризе у Украјини, како је оцијенио, биће оснажено јединство Европе и одлучност да Европа заштити свој систем вриједности.

"Не вјерујем да ће то евентуално релативизовати строге и захтјевне критеријуме за чланство у ЕУ и не прижељкујем то. Не мислим да Црној Гори, а ни једној држави Западног Балкана, требају пречице и уступци олакшаног приступа. Треба да успоставимо све тражене стандарде и усвојимо комплетан систем вриједности ЕУ", нагласио је Ђукановић, додајући да нам је неопходно да унаприједимо саобраћајну, енергетску и дигиталну инфраструктуру.

Чланство у ЕУ треба да дође као посљедица усвојених реформи, истакао је. "Црна Гора је апсолутно спремна на та правила игре".

"Црна Гора није непријатељ Русије"

Ђукановић је оцијенио да је одлука Русије да стави Црну Гору на листу непријатељских земаља антиисторијска.

"Црна Гора није никад била непријатељ Русије, а није ни данас. Подсјетићу да смо 2011. прославили три вијека успостављања односа Црне Горе и Русије", рекао је Ђукановић.

Нажалост, како је казао, погрешном политиком Кремља, прешли смо пут од највећег и јединог пријатеља до једне од земаља која је стављена на листу непријатеља.

"То се догодило јер је Црна Гора, са правом, против идеје која баштини данашња руска политика, да управља будућности других држава. Са поносом ћемо бити у друштву оних које таква Русија види као непријатеље", казао је Ђукановић.

Говорећи о случају "државни удар", односно наводном покушају тероризма на дан парламентарних избора 2016, казао је да је то био покушај Русије да осујети намјеру Црне Горе да постане чланице ЕУ и НАТО-а.

"Данас је много јасније да све што се догађало дио једне ретроградне, али конзистентне политке, којом Русија покушава да врати точак историје унатраг. Рекао бих да Русија жали за временом хладноратровског геополитчког распореда, када су сва кључна питања рјешавана договорм Вашингтона и Москве", навео је Ђукановић.

Преко Црне Горе жељели да пошаљу поруку Западу

Западни Балкан је увијек био интересантан руским интересима, за одмјеравање снаге са Западом.

"Не вјерујем да је Русија стратешки заинтересована за Црну Гору, него да је имала потребу да пошаље поруку ЕУ и НАТО-у да се не могу ширити на Западни Балкан без њихове сагласности", навео је предсједник.

Како је рекао, Русија је вјеровала да ће смјеном државног руководства путем државног удара осујетити план Црне Горе да уђе у НАТО.

"Ми смо се одбранили тада, иако Русија у тој операцијиј није била сама. Платформа за реализацију тих руских планова била је држава Србија", рекао је Ђукановић.

Он је казао да је 2020. злоупотријебљен посљедни адут руског хибридног рата - Српска православна црква (СПЦ).

"СПЦ је, као што данас читамо у резолуцији Европског парламента, продужена рука Руске православне цркве, која је инструмент руске освајачке политике у Европи", истакао је Ђукановић.

Казао је да је московски патријарх Кирил оправдао руску агресију у Украјини, а да је митрополит црногорско-приморски Јоаникије недавним изјавама "призивао неку врсту невоље" и у Црној Гори.

Од агресије нас брани чланству у НАТО-у

Коментаришући укидање пресуде, којом је 13 оптужених за покушај тероризма на дан парламентарних избора 2016. године осуђено на скоро 70 година затвора, Ђукановић је казао да су поступци пред Вишим судом и Апелационим судом били под притиском плаћених интереса са стране.

"Не улазећи у вредноси став оба суђења, волио бих да кажем да су судови одољели том притиску, али плашим се да нису", рекао је црногорски предсједник.

Он је истакао да не треба доказивати да Црну Гору од агресије Русије брани чланство у НАТО.

Разговори са Београдом када прхвате независност и идентитет Црне Горе

Ђукановић је рекао да нема никакве односе са српским колегом Александром Вучићем.

"Односа нема из разлога који су свима разумљиви, укључујући Александра Вучића. Не знам о чему би требало да разговарамо након оног што је Србија у посљедње двије године радила против Црне Горе. Не знам о чему да причамо ако не о томе шта су високи спрски званичници причали о Црној Гори, легитимности 'српског света', о природној припадности том "српском свету", рекао је Ђукановић.

Он је поручио да нема вјечитих непријатеља, посебно у политици.

"Увијек сам спреман да разговарам са свима, али ти разговори могу доћи тек након што добијемо јасно декларисану намјеру да се безусловно поштује црногорска независност, национални, државни, културни и вјерски идентитет и када пређено на терен разговора о сарадњи која треба да нас води ка проспертиету и остваривању заједничких европских интереса", навео је Ђукановић и додао да је "српски свет" само други назив за "Велику Србију".

"То је реплика 'руског света' који је лансиран након распада Совјетског савеза", додао је.

"Запад није препознао пријетњу хибридног утицаја Русије"

Ђукановић је казао да је више разлога довело до промјене власти 2020. године.

"Никада он мене нисте чули осуду промјене власти. Власт је ту да би обављалала посао, али и да би се мијењала. Само неразумног човјека би изненадила промјена власти послије 30 година континуитета", навео је Ђукановић.

Поновио је став да власт квари људе. "Власт је показала одређене слабости и то је најважнији проблем који је довео до промјене власти", навео је предсједник.

Други разлог, како је оцијенио, је пандемија коронавируса , а трећи је проблем који се догодио на релацији држава - црква.

"Држава није искреирала тај проблем, донијела је закон који мора бити дио правног система, а СПЦ је злоупотријебила то и манипулишући вјерским осјећањима људи али и манипулишући одређеним међународнм круговима, успјела да изгради слику да је држава недовољно сензибилна према вјерским слободама, да угрожава имовину и постојање вјерских заједница", навео је Ђукановић.

Он је рекао да промјена власти није проблематична, али да је због будућности важно анализирати разлоге за смјену које је навео, да се можда не би остварао простор за понављање манипулиција.

Ђукановић је рекао да нико у Црној Гори није угрожавао вјерске слободе и имовину.

Сматра да је Српска православна црква послужила као манипулативни инструмент руских интереса у Црној Гори и на Балкану.

"СПЦ је инструмент великосрпског национализма. Осим што служи њему, служи и руским империјалним интересима. Она слиједи интересе Руске православне цркве, која је инструмент у рукама освајачких ратова Владимира Путина."

Казао је да Запад није препознао пријетњу тог хибридног утицаја током 2019. и 2020. године, али и да се у одређеним центрима то није жељело примијетити.

"Став Запада да је најважније да дође до промјене власти је погодовао руском интересу", додао је.

Корупција реалан проблем, али га је опасно преувеличавати

Ђукановић је рекао да нема државе у којој нема корупције, да корупцију није добро превиђати, али и казао да није мање опасно преувеличавати тај проблем.

"У недостатку аргумената да освојите власт кренете да преувеличавате један проблем, онда обавезно дођете до тезе - важна је промјена, па било каква. Е, онда добијете ово сад. Ово је већи проблем од било какве корупције, јер имате институционално руинирану државу, коју Влада компромитује у међународној јавности."

То не значи, истиче, да треба заборавити на корупцију као реалан проблем.

"Биће интригантно то што за годину и по дана 'ослободилачке владе' која се упустила у тешку борбу са корупцијом - покушајте да ме подсјетите на неку значајну оптужницу или пресуду. Нећемо побјећи са тог терена, нити имамо намјеру да бјежимо из Црне Горе. Остаћемо овдје да живимо врло поносно и да бранимо што су тековине наше политике и да одговарамо за оно за шта треба да одговарамо", додао је.

Лидер ДПС-а казао је да неће пристати на етикете да су сви корумпирани, да је ДПС корумпирана партија, организована криминална група, да је Црна Гора земља корупције...

"Неће бити. ДПС је одговорна партија која је била стуб свих најважнијих вриједности које је Црна Гора усвојила и наставиће да буде фактор одговорне политике, а ако је неко у ДПС-у злоупотријебио своју позицију, одговараће као што је и досад одговарао."

"Штитили себе компромитујући Катнића"

Ђукановић је казао да не стоје тврдње да је бивши главни специјални тужилац Миливоје Катнић био кочница у борби против организованог криминала и корупције и да су два разлога таквог односа актуелне владајуће коалиције према Катнићу.

"Први је његова улога у процесуирању 'државног удара'. Он је дотакао најосјетљиви дио нервног система оне политике која је политика издаје црногорских националних интереса. Потпуно је јасно од првог дана, да сви који су се нашли на удару оптужнице су покушавали на све могуће начине да заштите себе тиме што би компромитовали Катнића", истакао је Ђукановић.

Други разлог је, како је навео, што је нова власт "веома нервозно тражила тренутак да на позицију главног специјалног тужиоца инсталира свог представника и истомишљеника".

"Нити је Црна Гора корумпурана држава, нити ДПС организована криминална група, па све да челнике ДФ-а доведу на мјесто главног специјалног тужиоца. То је немогуће доказати јер то није истина", поручио је Ђукановић.

"Савршено сам миран"

Ђукановић је казао да нема страх да ће завршити на оптуженичкој клупи.

"Не зато што је овај тужилац а не онај, већ зато што сам обављајући свој посао то увијек радио водећи рачуна да поштујем законе и Устав и водећи рачуна о несрећном балканском искуству", напоменуо је предсједник.

Истакао је да је "савршено миран".

"Водио сам рачуна да кад на власт послије мене дође и најзлонамјернији не може да каже да је прекршен закон или Устав", истакао је Ђукановић.

Такође је поручио да зна како све завршава.

"Тако што ће се на оптуженичкој клупи, прије или касније, наћи они који мисле да им је побједа 30. августа дала за право да могу да се бахате, да крше законе да би доказли своју неодрживу тезу како живот прије њих није постојао", нагласио је Ђукановић.

(Вијести)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер