четвртак, 28. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мило Ђукановић: Црна Гора треба да има своју православну цркву која ће окупити и Србе и Црногорце како би учврстила свој национални идентитет и супротставила се мешању из Србије
Хроника

Мило Ђукановић: Црна Гора треба да има своју православну цркву која ће окупити и Србе и Црногорце како би учврстила свој национални идентитет и супротставила се мешању из Србије

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 14. фебруар 2020.

 Црној Гори је потребно да има сопствену православну цркву како би учврстила свој национални идентитет и супротставила се мијешању из Србије, рекао је за Франс прес предсједник Црне Горе Мило Ђукановић.

СПЦ користи "вјешт облик манипулације како би се вјеровало да држава жели да им одузме свете реликвије", рекао је Ђукановић и додао да ће цркве и под контролом државе наставити да примају православне вјернике.

"То је уцјена. СПЦ покушава да користи вјернике као начин притиска на државу да би одустала од закона, односно да је присили на капитулацију. То је апсолутно неприхватљиво", оцијенио је црногорски предсједник.

Према његовима ријечима, Црна Гора треба да има сопствену цркву као начин потврђивања свог националног идентитета 14 година послије стицања независности.

"Вођени смо неспорном потребом да усавршимо духовну, друштвену и државну инфраструктуру како бисмо ојачали свијест грађана о сопственом идентитету", рекао је он и додао да би у Црној Гори требало да постоји аутономна Православна црква која би окупила све православне вјернике, "како припаднике српске тако и припаднике црногорске националности".

"Варају се моји противници ако мисле да ћемо им учинити услугу и омогућити им власт без избора", рекао је он и додао да ће Црна Гора, која је највише напредовала у преговорима о чланству у Европској унији, наставити пут реформе.

"Мислим да ћемо моћи да испунимо своје обавезе и да ће Црна Гора моћи да приступи ЕУ 2025. године", рекао је он и додао да питање датума пријема није приоритет, већ је приоритет успјети у европеизацији црногорског друштва.

(РТЦГ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер