петак, 17. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мило Ђукановић: СПЦ претендује да управља Црном Гором и да је врати на позиције теократске државе из средњег века
Хроника

Мило Ђукановић: СПЦ претендује да управља Црном Гором и да је врати на позиције теократске државе из средњег века

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 25. јун 2020.

 Закон о слободи вероисповести иницијална је каписла за сукоб на релацији Српска православна црква - Црна Гора, који је у међувремену постао прилично острашћен, изјавио је председник Црне Горе Мило Ђукановић и оценио да СПЦ претендује да управља Црном Гором и да је врати на позиције теократске државе из средњег века.

У интервјуу Хрватској радио-телевизији, Ђукановић је рекао да је у питању политизација верског питања, као и да је СПЦ, која је, како је рекао, инструмент у рукама великосрпског национализма, успела да промовише све оно што су њени коначни циљеви.

Отварајући тај закон, наравно, дошли смо и до питања имовине, и интенција коју је показала Црна Гора је да део имовине којом се служи православна црква, онај део који је финансиран из јавних извора, треба да буде државна имовина.

"СПЦ се јако противи томе решењу, покренула је протесте широм Црне Горе са идејом да треба да брани светиње од државе Црне Горе. Те протестне литије које организује СПЦ и даље трају", навео је Ђукановић.

Он је оценио да је реч о једној непримереној политизацији једног верског питања, да је Закон послужио као повод, али да се временом недвосмислено показало, како каже, да је СПЦ инструмент у рукама великосрпског национализма.

"СПЦ је у међувремену успела да промовише све оно што су њени коначни циљеви. Није само да се тај закон укине, него смо у међувремену чули да би Црна Гора морала, уместо епитета грађанске, носити епитет српске државе. Друго, да је црногорску државу стварала СПЦ, што значи да овде постоји претензија да СПЦ управља овом државом, да нас врати на позиције теократске државе из средњег века. И наравно, чули смо да је НАТО фашистичка организација, а да је ЕУ пропала цивилизација и да је због тога за Црну Гору једино удобно да буде под безбедносно интересним кишобраном Русије", навео је Ђукановић.

Посету председника Хрватске Црној Гори Ђукановић види као "као гест пријатељства према Црној Гори, држави која је најдаље одмакла у преговарачком процесу са ЕУ, али не мање важно од тога и гест посвећености европској перспективи региона у којем Црна Гора живи".

"Западни Балкан постао је подручје на којем се сударају интереси крупних геополитичких играча, а наш интерес је да ту доминантну улогу управо има ЕУ као локомотива наше заједничке европске куће. Нова ЕК је послала више порука да је политика проширења жива и да жели да пружи стимулансе не само западном Балкану, него суседству у целини како би се остваривала нека квалитетнија партнерства, а у случају са западним Балканом то партнерство треба да резултира чланством земаља Западног Балкана у ЕУ, у догледној перспективи", рекао је он

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер