Početna strana > Hronika > Milan St. Protić: Srbija ne može da vodi samostalnu spoljnu politiku i potreban joj je staratelj. Milo Lompar: Postojeća vlast je učinila sve da za nas nema dobrih odgovora
Hronika

Milan St. Protić: Srbija ne može da vodi samostalnu spoljnu politiku i potreban joj je staratelj. Milo Lompar: Postojeća vlast je učinila sve da za nas nema dobrih odgovora

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 10. novembar 2022.

Predsednik Centra za međunarodnu saradnju i održivi razvoj (CIRSD) Vuk Jeremić izjavio je danas da je rat u Ukrajini „prvi oružani sukob u okviru strateškije konfrontacije, koja će trajati u narednim decenijama, a to je hladni rat SAD i Kine“.

Konfrontacija koja će u velikoj meri odrediti sudbinu našeg vremena je sučeljavanje Amerike i Kine kao dve najkonsekventnije sile u ekonomskom, naučno-tehnološkom, a uskoro i vojnom smislu, što Amerika već jeste, a Kina će to postati, u 21. veku, rekao je Jeremić u diskusiji „Povratak istorije – Srbija na raskrsnici“, održanoj u organizaciji CIRSD-a u Aeroklubu.

Istoričar Milan St. Protić, komentarišući mogućnosti određivanja Srbije po pitanju rata u Ukrajini, istakao je da srpski narod biološki više ne može da „nadoknadi krvoliptanje“, jer je u odnosu na pre 10 godina u našoj državi 850.000 građana manje, a najbolja deca „već su decenijama po belom svetu“.

Naveo je da su istočna i južna Srbija puste i da su se Albanci, „koje nazivamo vekovnim neprijateljima, izlili i na drugu stranu auto-puta ka Severnoj Makedoniji, sasvim prirodno, jer je taj deo napušten“.

– Intelektualno stanje nije bilo nikad gore. Mi smo srećni što nam se Univerzitet u Beogradu našao među 500 najboljih. Vukovci u srednjoj školi ne znaju Pitagorinu teoremu, Stojte galije carske, Simonidu. Na Trgu Republikr ljudi ne znaju ko je na Knezu, kažu konj. Jedina smo nacija kojoj Nova Godina dolazi pre Božića“ kazao je St. Protić i dodao da se moralno nalazimo na dnu.

Ukazao je da je 80 odsto dece u osnovnoj školi „vukovci“, a da polovina njih ne zna Pitagorinu teoremu, i predočio da „prosečan Srbin nikada nije čuo za Hajduk Stanka“ i ne zna čiji je stih „Stojte galije carske“.

Protić je rekao da su Srbi „jedini narod na zemaljskoj kugli kome Nova godina dođe pre Božića, a deci poklone donosi ona sovjetska nakaza od Deda Mraza“, jer nema Božić Bate i Svetog Nikole.

– Normalno je krasti. Uspeh ide onome ko se snašao, a ne za onog ko radi pošteno. Kakva nam je zemlja svedoči Parlament – to su većinski Srbi. U ovakvom stanju mi ne možemo voditi spoljnu politiku jer ne znamo ni da li ćemo opstati kao narod.

Po pitanju članstva Srbije u Evropskoj uniji, Protić je kazao da je nama potreban staratelj, zato što bismo mi i Rusiju i Nemačku.

– Srbiji je potreban staratelj. Ne umemo da se uredimo sami. Promenili smo toliko režima i nismo se uredili. Treba nam civilizovan staratelj, istakavši da nije uveren da je EU izlaz za nas.

– Nisam siguran da je EU izlaz za nas. Ona nije ideal, ali ideala nema, mada svako ko je član EU je prosperirao na neki način, neko više neko manje.

 Što se tiče Kosova i Metohije, istoričar Protić kaže da je Kosovo za Srbiju izgubljeno i Brozovom i Miloševićevom politikom.

– Kumanovski sporazum je akt o kapitulaciji, ne sporazum dve strane.

Na panelu je učestvovao i profesor Univerziteta u Beogradu Milo Lompar čije se mišljenje sa Protićevim često razmimoilazilo.

On je istakao da je vlast učinila sve da unutrašnji sadržaj države bude u deficitu kako u nacionalnom tako i u demokratskom smislu.

– Ova vlast može odvesti državu samo u krizu. Ali ne bih se složio sa Milanom St. Protićem da nam treba staratelj. Ukoliko nam treba staratelj mi ne zaslužujemo državu.

On je rekao da se Srbija kreće u pravcu koji ne obećava dobro rešenje.

„Taj pravac vidim kao izbor između pristanka na potpuni gubitak samopoštovanja i života u ropstvu, a bilo koji od tih izbora nosi sa sobom teške traumatske posledice“, ukazao je Lompar. Prema njegovim rečima, „bilo da pristane na diktat SAD, bilo da mu se odupre, ova vlast može zemlju da odvede samo u krizu“.

Po pitanju Kosova i Metohije, profesor Lompar pre svega ističe tradicionalni značaj.

– Kosovska tradicija definiše srpski nacionalni kulturni indetitet. Ukoliko bismo se odrekli KiM, mi bismo ugrozili i druge delove Srbije. Kulturno bismo poništili tradiciju na KiM, došlo bi do preimenovanja manastira koji bi postali hibridna nacija.

Lompar je rekao da je vlast unutrašnji sadržaj države učinila deficitarnim i u nacionalnom i u demokratskom smislu, odnosno „hipertofija nacionalnih sadržaja smenjena je hipertrofijom autoritarizma, pa onda obrnuto“.

(Fonet, Danas, Glas Šumadije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner