уторак, 26. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Милан Ћулибрк: Струја ће поскупети одмах после избора. Страхујем да Влада Србије нешто крије кад је у питању Рио Тинто
Хроника

Милан Ћулибрк: Струја ће поскупети одмах после избора. Страхујем да Влада Србије нешто крије кад је у питању Рио Тинто

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 19. децембар 2021.

 Главни и одговорни уредник НИН-а Милан Ћулибрк изјавио је да страхује да Влада Србије нешто крије кад је у питању Рио Тинто, подсећајући да су јој још у мају тројица чланова САНУ послала писмо у вези са том компанијом, али да им до сада нико није одговорио, нити их позвао на разговор да изнесу шта су све проблеми. Каже да ће струја поскупети, и то 4. априла, дакле одмах након избора, а да ће овог јануара пензионери, упркос најављеном "никад већем повећању пензија", моћи да купе мање него пре 12 месеци. Поскупеће струја привредницима од јануара, они ће повећати цене својих производа, а поскупеће и акцизни производи, гориво, цигарете и остало, наводи Ћулибрк. Каже да нас председник Александар Вучић убеђује да је обезбедио код Руса да цена договорене количине гаса остане 270 евра по кубном метру, али да је проблем што није договорио колико треба и да се због тога плаши и колико ће нас коштати набавка гаса.

Коментаришући изјаве председника Србије о енергетској ситуацији, Ћулибрк каже да „изгледа да нико ништа не зна осим њега у целом систему“, подсећајући да је Вучић рекао да сваког дана говори са људима из ЕПС-а и да је постао експерт. На то што је председник рекао „рачунајте да је Грчић већ поднео оставку“, подсетио је да је Вучић својевремено, након рушења у Савамали, исто рекао – рачунајте да Синиша Мали неће бити градоначелник, и због ноћног рушења оптужио „комплетне идиоте“ из врха градске власти. „Додуше испунио је реч, није више градоначелник већ министар финансија. Чекам да видим за Грчића“, каже Ћулибрк.

У овој земљи, каже Ћулибрк, навикли смо да речи политичара на власти не треба узимати здраво за готово, јер смо пре месец дана чули да је Србија енергетски стабилна, да нема никаквих проблема са снабдевањем ни гаса ни електричне енергије, да неће бити несташица, да ће цене за грађанство бити недирнуте шест месеци, „а сада имамо потпуни колапс када су дневне температуре изнад нуле, шта би било да је минус 20“. Проблем смо, подсећа, имали и у јануару 2018. године, а власт се тада вадила на страшну зиму, на лед на Дунаву. Ћулибрк констатује да код нас све зависи од Бога – и пољопривреда и енергетика – а ништа од нас и система. Морамо гледати у небо да знамо да ли ће бити хране и струје и светла, додао је.

Србија ће недостјуће количине гаса морати да плаћа 4,7 милиона долара дневно, по „астрономским берзанским ценама“, објавио је „Данас“. Ћулибрк страхује да ће цена бити и виша, после, како каже, оног што је чуо од председника Вучића у петак на Пинку, када је цртао по табли. „Он је, цртајући на оној табли, рекао отприлике да имамо договор да нам Русија испоручује шест  милиона кубних метара гаса дневно а да је наша потрошња 10, а да има дана када је чак и 12. Навео је да за то изнад договорених количина плаћамо берзанску цену, чини ми се да је навео 1700 евра“, рекао је. Наводећи да када се узме разлика у цени – 1.400 евра је разлика (јер плаћамо 270 евра по кубику), да је то када се све сабере готово девет милиона евра, а не 4,7. Председник Вучић нас убеђује да је обезбедио да цена остане 270 евра за гас који је договорен, али није договорио колико треба, наводи Ћулибрк, додајући да је ситуација генерално по питању гаса хаотична. Неко је, каже, морао да води рачуна о томе, на почетку сваке године утврђује се енергетски биланс – колико нам тртеба струје, нафте, гаса и мазута. Као што се усваја буџет, тако се усваја и тај енергетски биланс, а усваја га Влада и, каже гост Н1 – за то је одговорна премијерка.

Међутим, како наводи, премијерка сазива седницу, а прича председник, док министри ћуте као у првом разреду основне школе. „Да је најпаметнији, да све зна, па не може да буде паметнији од људи који воде своје области. Или онда треба распутуити владу и признати да у Србији не постоји влада и да се одлуке доносе само на једном месту. А ако је тако, ја се извињавамн, тај човек који доноси одлуке, треба да је одговоран“, каже гост Новог дана.

Влада не одговара тројици академика на писмо о Рио Тинту, нешто се крије

Осврћући се на ситуацију са Рио Тинтом, Ћулибрк примећује да од представника власти слушамо како о тој компанији причају безвезњаковићи, а истиче да су три члана САНУ у мају послала опширно писмо у Владу о тој теми и да нису добили одговор – ни од министарки, ни од премијерке. Власт се прави као да то не постоји, зашто Влада не позове те људе који сигурно знају више од њих, да седну за сто да кажу у чему је проблем и чега се плаше, јер то нису људи који немају појма и не знају о чему говоре, каже Ћулибрк. „Очито, ако Влада избегава да се сретне са њима, да им одговори на њихово писмо, да она покушава нешто да сакрије од јавности и то је мој страх“, рекао је.

Подсећајући да је у овом броју НИН-а изашао интервју са Луком Ерцегом, човеком нашег порекла који је у САД деценијама, и који је имао фирму за производњу литијума до 2013. године и напустио тај посао, пренео је да је он то урадио, како им је рекао, јер је схватио да је литијум јако опасан, иако је његова фирма била базирана на технологији која није толико загађивала животну средину. Тврди да данас не постоји технологија на свету која на еколошки безбедан и економски ефикасан и исплатив начин може из руде да произведе литијум а да то буде исплативо и да се сачува животна средина, пренео је Ћулибрк. „Не искључујем да то неће бити могуће за пет или десет година, али хајде да сачекамо. За сада, када бих се ја питао, то не долази у обзир“,  рекао је уредник НИН-а.

Каже да ако власти неће да причају о томе, поставља се питање о чему се ради, односно да ли је неко преузео већ неке обавезе. Подсетио је да се Брнабић у Лондону хвалила пре пар година да је била са представницима Рио Тинта и да је договорена стална комуникација, да је формирана радна група… Покушано је, додаје, да се провуче и закон о експропријацији и срећом је повучен због побуне грађане. „Нешто се крије – да ли је власт преузела неке обавезе ако не буде експлоатације, не знамо, као и што не знамо да ли ће држава плаћати пенале концесионару аеродрома ако после 2025. не буде годишњи промет од 15 милиона путника – ми то не знамо, јер ниједан уговор није доступан, а кад дође време да се плати цех – конобар дође код грађана, не код премијерке, министра или председника. А конобар увек дође“, додао је.

Струја ће поскупети одмах после избора

Сматра да ће доћи до поскупљења струје и то, како каже, 4. априла (одмах после избора). Држава је одлучила да замрзне цене неких намирница, то је последњи пут било за време Милошевића и социјализма, каже гост Н1. „Нема бесплатног ручка – неко ће то морати да плати. Да ли ће због тога ЕПС који сада увози струју по пет, шест пута већим ценама него што је продаје грађанима, исказати губитак, неко ће морати да га покрије – ако не буде пара на њиховом рачуну, покриће држава“, навео је. Како додаје, ми увозимо струју у најгорој ситуацији, када су цене на врхунцу. Да је све било добро, можда је ЕПС могао да извози, рекао је, додајући да је питање колика ће цена бити за привреду од јануара. Они ће те цене пребацити у трошкове, повећати цене својих производа и имаћемо нови талас инфлације, рекао је и додао: „Поскупеће и сви акцизни производи, јер ће инфлација на крају ове године бити 8, 9 посто, онај варијабилни део акцизе ће се повећати и поскупеће и гориво и цигарете и остало“.

Наводећи да смо до новембра имали укупан раст цена од 7,4 одсто, констатује да су цене више повећане него што ће запосленима у јавном сектору и пензионерима бити повећане плате и пензије. Они ће у јануару следеће године живети лошије него у јануару ове године, рекао је Ћулибрк, додајући да ће њихови приходи за пет одсто бити мањи него почетком ове године и да ће моћи ће да купе мање него пре 12 месеци. А министри, Синиша Мали и премијерка – сви причају, убеђују да следи никад веће повећање, каже Ћулибрк, додајући да ће ипак народ најбоље то видети у свом новчанику.

Сматра да представници власти вређају режисера Горана Марковића да би то било тема и да се о овоме свему не би причало, наводећи да таблоиди данас опет пишу о клану Вељка Беливука.

„Замислите у рукама оваквих људи нуклеарке“

Упитан о помињању нукеларне енергије и изградње нуклеарки, каже да се најежио прво кад је чуо генералног директора ЕПС-а Милорада Грчића да помиње нуклеарке четвте генерације. „Замислите да су у рукама оваквих људи нуклерке, ја не бих могао мирно да спавам“, рекао је, подсећајући да је још увек у Србији на снази закон о забрани нуклеарних електрана.

„Промени закон, па да видимо да ли ћеш опет имати људе на улици. Промени, немој да нам испод жита уваљујеш причу о томе, у тренутку када је енергетски систем пред пуцањем због нечије глупости, неспособности и некомпетентности, у земљи у којој не смете нацртану овцу да поверите неком од министара на чување, јер нисте сигурни да ли ће успети да је сачува… И да ли ико пита колико то кошта? Добићемо одговор да имамо пара… Па, да повећаћемо јавни дуг. Да ли је ико у овој држави свестан, осим неколико згубидана који гледају те папире, да се ова држава у последњих девет година задужила за више од 15 милијарди, да је актуелна власт задужила сваког грађанина ове земље за 2.000 евра и да ће са нуклерном енергијом да их задужи још за 2.000 евра“, рекао је.

Ћулибрк предвиђа да ће се на телевизијама са националним фреквенцијама у наредном периоду појављивати они који причају о нуклераној енергији у смислу колико је то добро. Видели смо у једној уређеној земљи каква је Јапан да се деси катастрофа, а замислите са овим кадровским селекцијама, са људима на кључним местима који су купили дипломе, а и када бисмо то хтели – ми немамо стручњаке за то – не смемо да се играмо, закључио је Милан Ћулибрк.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер