понедељак, 23. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Михаил Мурашко: Руска вакцина "Спутњик" ефикасна око 83% против делта варијанте коронавируса, а преко 95% против тешког тока болести, тренутно је најоптималнија и најефикаснија у борби против коронавируса
Хроника

Михаил Мурашко: Руска вакцина "Спутњик" ефикасна око 83% против делта варијанте коронавируса, а преко 95% против тешког тока болести, тренутно је најоптималнија и најефикаснија у борби против коронавируса

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 11. август 2021.

Руска вакцина против ковид -19 Спутњик В ефикасна је око 83 одсто против делта варијанте вируса, што је ниже него што се раније мислило, потврдио је данас министар здравља Михаил Мурашко.

Произвођачи вакцине у јуну су саопштили да је Спутњик В око 90 одсто ефикасан у односу на делта сој, а руски министар је саопштио да најновији резултати показују да је та ефикасност око 83 одсто, преноси ТАСС.

Мурашко је рекао и да ефикасност вакцине Спутњик В против тешког тока болести, који захтева хоспитализацију, премашује 95 одсто.

Ефикасност вакцине Спутњик В против тешког тока болести, који захтева хоспитализацију, премашује 95 одсто

Директор Института Гамалеја Александар Гинцбург, који је развио вакцину, поручио је данас да је Спутњик В безбедна и ефикасна вакцина против свих познатих сојева корона вируса.

Руске власти сматрају да је делта варијанта одговорна за пораст случајева корона вируса у јуну и јулу, као и неспремност становништва на имунизацију упркос широкој доступности вакцина.

Годину дана од регистрације прве на свету вакцине против короне: „Спутњик Ве“ оправдао очекивања

Вакцина „Спутњик Ве“ (Sputnik V), која је пре тачно годину дана регистрована у Русији, потврдила је за то време свој квалитет и безбедност, изјавио је директор руског Националног истраживачког центра за епидемиологију и микробиологију „Гамалеја“ Александар Гинцбург.

Он је у интервјуу за лист „Известија“ рекао да су за то време укинута ограничења за вакцинацију онколошких болесника, као и да је препарат одобрен за вакцинацију трудница и старијих особа.

Према његовим речима, састав „Спутњика Ве“ је тренутно најоптималнији и најефикаснији у борби против ковида 19.

„Вакцинација са две векторске компоненте у потпуности је оправдала очекивања. Али овде се не ради о неком посебном предвиђању, већ једноставно постоји искуство добијено на претходној вакцини против еболе и вакцини против МЕРС-а (блискоисточног респираторног синдрома), које је имао наш тим. За годину дана 'Спутњик Ве' је у потпуности оправдао очекивања научника“, изјавио је један од твораца руске вакцине.

С тим у вези, истакао је да су се његове прогнозе у погледу „Спутњика Ве“ обистиниле.

„Невероватно је како се све обистињује. Све што смо говорили руском председнику Владимиру Путину – сва предвиђања се остварају. И претпоставке да ће састав вакцине данас бити најоптималнији и најефикаснији у потпуности се обистињују“, прецизирао је директор.

Објашњавајући зашто су друге векторске вакцине против ковида 19 биле мање ефикасне од „Спутњика Ве“, Гинцбург је приметио да „пре свега, нема појачивача“.

„Не бојим се да изнесем мишљење да степен пречишћавања компоненти које се у нашој земљи користе за 'Спутњик Ве' надмашује технологију пречишћавања коју користе други произвођачи који нису из наше земље и који производе векторске вакцине“, додао је академик.

Вакцина „Спутњик Ве“ коју производи Научно-истраживачки институт „Гамалеја“ у сарадњи са Руским фондом за директне инвестиције добила је 11. августа потврду о регистрацији од Министарства здравља Русије, поставши тако прва регистрована вакцина против вируса корона на свету.

Научни часопис „Лансет“ објавио је 5. фебруара резултате треће фазе клиничких испитивања вакцине против ковида „Спутњик Ве“, у којима се потврђује да „Спутњик Ве“ безбедна и ефикасна вакцина. Током треће фазе клиничких испитивања, вакцина је показала високу стопу ефикасности, имуногености и безбедности. Ефикасност вакцине је већа од 91,6 одсто. Вакцина пружа потпуну заштиту од тешких случајева ковида 19.

(Танјуг, Спутњик)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер