уторак, 23. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Метју Палмер: Визија САД за регион доследнија од амбиција које земље Западног Балкана имају саме за себе
Хроника

Метју Палмер: Визија САД за регион доследнија од амбиција које земље Западног Балкана имају саме за себе

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 27. октобар 2018.

"Ако би споразум о потпуној нормализацији између Београда и Приштине такође садржао споразум о разграничењу или корекцији границе између Србије и Косова, онда би то био споразум око којег су се заједно сагласиле две независне и суверене државе", рекао је у интервјуу за радиоким.нет заменик помоћника државног секретара САД Метју Палмер, додавши да "разуме забринутости оних који су јасно изразили ризике да би ово представљало преседан".

Да ли се по вашем мишљењу политика САД-а према Западном Балкану променила након што сте преузели функцију вршиоца дужности заменика помоћника државног секретара?

- Политика САД-а на Западном Балкану је већ годинама доследна. Подржавамо интеграцију земаља Западног Балкана у европске и евроатланстке институције. То за све земље на Западном Балкану значи коначно чланство у Европској унији, а за све оне земље које желе, практично све осим Србије, и чланство у НАТО. Подржавамо мир, просперитет и сарадњу међу народима и европску будућност региона.

Главна политичка тема у протеклом периоду била је и очигледно је још увек могућност територијалне размене или корекција границе између Србије и Косова. Под којим околностима Сједињене Америчке Државе могу узети у обзир овакву врсту територијалног споразума као прихватљиво решење?

- Наш циљ је да подржимо потпуну нормализацију односа између Београда и Приштине. Сваки такав споразум требало би да буде свеобухватан и подразумевао би политичка, безбедносна, економска, трговинска и културна питања. Сматрамо да споразум мора да буде у локалном власништву, треба да буде трајан, треба да буде прихватљив за обе стране тако да оно што чинимо је да охрабрујемо обе стране да раде заједно преко дијалога под окриљем Европске уније да дефинишу потпуну нормализацију и планирају процес да се стигне до тога.

Ако би споразум о нормализацији између Београда и Приштине садржао споразум о разграничењу или корекцији границе, онда би то био споразум око ког су се заједно сагласиле две независне и суверене државе

Многи људи су забринути да ако буде неке врсте територијалног споразума да то може да дестабилизује Косово и његову практичну политику мултиетичности, али такође и неке друге земље Западног Балкана на многе начине. Да ли делите ово мишљење?

- Ако би споразум о потпуној нормализацији између Београда и Приштине такође садржао споразум о разграничењу или корекцији границе између Србије и Косова, онда би то био споразум око којег су се заједно сагласиле две независне и суверене државе. Другачије од динамике унутар одређене једнонационалне државе, што сматрам да није преседан за друге ситуације на Балкану. Разумем забринутости оних који су јасно изразили ризике да би ово представљало преседан. Постоје ризици и са друге стране. Постоји ризик од неуспеха да се дође до споразума између Београда и Приштине о нормализацији, ризик од дугорочног замрзнутог конфликта у региону који би нарушио мир, стабилност и просперитет за све. Тако да сматрамо да је овде питање балансирања ризика и проналажење начина да се ублаже ти ризици уколико је то уистину део ширег пакета о нормализацији.

Ви сте лично нагласили неколико пута да је наставак Бриселског дијалога и спровођење договорених споразума од кључне важности. Који је ваш став када говоримо о Асоцијацији/Заједници српских општина?

- Сматрамо да је важно да се сви постигнути договори у процесу дијалога спроведу и сматрамо да је важно да две стране раде заједно на потпуној и свеобухватној нормализацији односа.

Такође сте рекли да САД и Русија имају веома различите амбиције на Балкану и изразили сте неке забринутости у погледу тога да Руси раде против споразума између Београда и Приштине. Да ли видите доказ тога у пракси?

- Сматрам да све време можемо да видимо доследну подршку Сједињених Америчких Држава европској будућности региона. Подршка интеграцији у европске и евроатлантске институције да се подржи систем на Западном Балкану који се заснива на поверењу, заснива на владавини права и који се заснива на нормама и вредностима. Русија широм региона доследно ради на томе да наруши напоре балканских земаља да крену напред ка европској будућности. То најјасније видите у подршци Русије у покушају државног удара у Црној Гори 2016. Видите то у сваком отвореном руском противљењу Преспанском споразуму у Македонију. И сматрам да можете то да видите на друштвеним медијима и медијима на руском језику у напорима на Балкану да се наруши напредак ка потпуној нормализацији односа између Београда и Приштине.

Тако да бих рекао да Сједињене Америчке Државе и Русија имају различите визије будућности овог региона. Сматрам да је сасвим јасно да је визија САД за овај регион знатније доследнија са амбицијама које земље Западног Балкана имају за себе саме.

Како ових дана видите Резолуцију Савета безбедности 1244 и улогу УНИМК-а на Косову? У свом писму оставке, одлазећа амбасадорка Сједињених Америчких Држава у Уједињеним нацијама Ники Хејли, позвала је Уједињене нације да повуку своју мисију са Косова наводећи да је она одавно испунила свој мандат.

- Сматрам да је писмо амбасадорке Хејли у потпуности у складу са ставом који су Сједињене Америчке Државе изразиле и имају већ неко време. УНМИК је у једном тренутку имао улогу на Косову—имао је значајну улогу - али то време је прошло. УНМИК као институција, УНМИК као мисија је испунила оно што смо тражили од ње. Нема никаквог значаја одржавати институције које су испуниле своју мисију или наџивеле време некада прикладно њима. Тако да сматрамо да је време да се настави даље без УНМИК-а. Сматрамо да би фокус сада требало да буде на томе да се подржи и подстакне пуна нормализација односа између Београда и Приштине и омогући овим двема земљама да крену даље као суседи.

Да ли је то могуће без нове резолуције Савета безбедности УН-а?

- Да ли је могуће за Београд и Приштину да дођу до споразума? Да, могуће је. Да ли ће у једном тренутку у овом процесу то бити укључено у Резолуцију Савета безбедности УН која то потврђује и подржава? Мислим да је то сасвим могуће.

Визија САД за регион доследнија од амбиција које земље Западног Балкана имају саме за себе

Хајде да се вратимо на Приштину. Изгледа да Косово полако клизи ка стварању војске без уставних промена, као што то видимо на терену.

- Сједињене Америчке Државе у потпуности подржавају постепену и транспарентну транзицију Косовских снага безбедности. Мислим да не треба журити с тиме. У ствари, доста законских прописа чека у Скупштини, укључујући и оне у области владавине права и мислим да би било лоше да Скупштина буде ометана овим питањем. Постоји разумевање између Сједињених Америчких Држава и Косова у погледу тога како би овај процес требало даље да се одвија. То је вишегодишње настојање и није нешто што ће се десити преко ноћи. Међутим, Косово је независна и суверена држава и то је у потпуности у складу са правима Косова као државе и сматрам да ће се одвијати на начин који подржава мир и безбедност у региону.

Последње питање, када говоримо о УНМИК-у и међународним мисијама на Косову, шта је са повратком интерно расељених лица? Да ли сте упознати са чињеницом да у последњих десет, петнаест година у граду Приштини живи мање од четрдесет Срба? Овде је пре 1999. године живело негде око 40 000 Срба. Па како онда да после рата Срби не живе у градовима на Косову, осим у малом делу Северне Митровице?

- Сједињене Америчке Државе снажно подржавају повратак интерно расељених лица својим домовима на Косову и сматрамо да је важно да власти на Косову учине све што је могуће да створе услове који повољно утичу на повратак. Дугорочно, сматрам да ће потпуна нормализација односа између Београда и Приштине подржати повратак. Да ће створити климу и окружење које је погодно за повратак расељених својим домовима. То је нешто што би стварно волели да видимо. Мултиетнички карактер Косова је срж снаге Косова као земље и срж снаге Косова као друштва. Посвећени смо томе. Посвећени смо томе да подржимо мултиетничко Косово и помогнемо мултиетичком Косову да иде напред ка просперитетнијој европској будућности.

(Радио КиМ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер