среда, 27. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Метју Палмер: Међусобно признање Србије и Косова САД виде као исход преговора; Апсолутно могуће да Вучић и Курти ове године ставе потпис на договор
Хроника

Метју Палмер: Међусобно признање Србије и Косова САД виде као исход преговора; Апсолутно могуће да Вучић и Курти ове године ставе потпис на договор

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 04. јун 2021.

 Специјални изасланик САД за Западни Балкан Метју Палмер рекао је да питање граница и територија не види као нешто око чега је Приштина спремна да се ангажује.

Он је истакао да мисли и да је ''апсолутно могуће'' да председник Србије Александар Вучић и премијер привремених приштинских институција Аљбин Курти ставе потпис на договор између Београда и Приштине ове године.

Палмер је у интервјуу за ''Блиц'' рекао да мисли да Приштина није спремна да преговара око граница и територија, истичући да верује да постоје много продуктивније области за разговор у овом моменту.

''То су, на пример, нестале особе, област око које обе стране могу да дођу до договора'', каже заменик помоћника америчког државног секретара.

Истовремено, он истиче да САД охрабрују, “као што су то и до сада радиле, пуну имплементацију Бриселског договора, и свих његових области, укључујући и ЗСО”. На питање да ли се може очекивати да 2021. године Вучић и Курти ставе потпис на договор између Београд и Приштине, Палмер одговара да ''мисли да је то апсолутно могуће''.

САД виде међусобно признање као исход који коначно оставља ову тему у прошлости, и ставља Србију и Косово у позицију да крену напред

''Али то је стварно на њима, а оно што бисмо ми волели је да их охрабримо да се укључе. И председник Вучић и премијер Курти имају јаку поличку подршку, у позицији су да се озбиљно ангажују у цео процеш, идентификују делове где може доћи до договора и помогну да читав процес крене унапред'', сматра амерички званичник. Он понавља да САД ''виде међусобно признање као исход који коначно оставља ову тему у прошлости, и ставља Србију и Косово у позицију да крену напред'', додајући да ће за то бити потребно још времена и напорног рада.

На констатацију београдског листа да Србија не признаје Косово, Палмер каже да то разуме и да то није нешто од чега се почиње.

''Поциње се од идентификовања кључних тема као што су нестале особе, слобода кретања'', каже Палмер.

На оцену ''Блица'' да је ''много штапа и мало шаргарепе на путу ка ЕУ, и да се од Србије тражи да да нешто за ништа'', Палмер каже да се отварање и затварање поглавља се дешава током времена, а да је, када се говори о подстицајима, ''дијалог централни део пута Србије ка ЕУ''.

''Потребно је да Србија и Косово нормализују односе како би Европи били привлацни партнери и перспективни цланови. Уверен сад да ће се кроз дијалог којем посредује ЕУ врата Европе шире отворити, да ће пут бити јаснији, а Србија бити у позицији да унапреди тежњу ка ЕУ и напредује ка чцланству. А САД це бити ту да је подржи на сваком кораку тог процеса'', додаје он.

''Блиц'' подсећа да Палмер сутра завршава дводневну посету Србији коју је започео не би ли заједно са представником ЕУ Мирославом Лајцаком покренуо дијалог Београда и Приштине са мртве тачке.

''Свакако има још посла да се уради, али ми бисмо хтели да видимо да се обе стране поново озбиљно ангажују у процесу који ће водити ка договору и нормализацији односа, и отворе пут ка Европи. САД није страна у преговорима, али смо актери и партнери укључени у процес. Блиско сарадујем са специјалним представником ЕУ Мирославом Лајчаком, а обојица тесно сарадујемо са Београдом и Приштином, да им помогнемо да идентификују области на којима треба да раде и покушају да дођу до договора'', каже Палмер.

Палмер о "нон-пејперима"

На питање шта мисли о бројним нон пејперима који су се појавили у последње време, амерички званичник каже да 'нон пејпери не значе ништа'' ''Много је ствари и тема око којих се може расправљати, одбацујем те насумичне нон пејпере за које нико не прихвата одговорност'', додаје Палмер.

Границе Босне и Херцеговине и Северне Македоније су фиксиране. Нико не говори о промени граница БиХ, нико не говори ни о промени граница Северне Македоније. То није питање. Оно што овде јесте питање је дефинисање нормалног односа између Србије и Косова, и оно око чега Београд и Приштина могу да се договоре

На питање има ли страха да би прекрајање граница могло да се прошири даље на Балкан, Палмер каже да су ''границе Босне и Херцеговине и Северне Македоније фиксиране''. ''Нико не говори о промени граница БиХ, нико не говори ни о промени граница Северне Македоније. То није питање. Оно што овде јесте питање је дефинисање нормалног односа између Србије и Косова, и оно око чега Београд и Приштина могу да се договоре....'', рекао је, поред осталог, Метју Палмер.

На констатацију београдског листа да је једна од тема преговора Београда и Приштине свакако СПЦ и на питање да ли СПЦ треба да буде на агенди дијалога у Бриселу, Палмер каже да је СПЦ и позиција СПЦ на Косову нешто око чега је нормално да се Србија интересује.

''Мислим да је веома важно да је положај српске етничке заједнице на Косову чврст и снажан, и да Срби на Косову виде Косово као свој дом, као место на којем могу да подижу своје породице, где њихова деца могу да имају сигурне и просперитетне, безбедне животе, а обезбеђивање заштите црквене имовине на Косову је важан део тога. Био сам у Дечанима, срео сам се са владиком Теодосијем, са оцем Савом. Манастир у Дечанима није музејски објекат, то је жива манастирска заједница и веома је важно и за Србију и Косово да то тако и остане'', каже Палмер.

На подсећање ''Блица'' да је важна тема и ЗСО и да Курти одбија њено формирање, Палмер каже да ''мисли да је оно што се сада дешава додавање детаља на договор'' о ЗСО из Брисела.

''Договор који је постигнут у Бриселу је уопштен, питање је шта су специфичности, надлежности, механизми ЗСО. То треба да се дискутује и реши кроз дијалог...САД неће доносити одреднице шта је ЗСО и како би требало да функционише. Разумемо да је то за Србију приоритет и да је нешто о чему Србија мора да разговара са Косовом у оквиру дијалога са партнерима из ЕУ'', наводи Палмер.

(Блиц-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер