петак, 15. новембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Мештани поплављеог села Грдица: Упозоравали смо две године, али нико са власти ништа није урадио, почели су да праве бедем пред изборе
Хроника

Мештани поплављеог села Грдица: Упозоравали смо две године, али нико са власти ништа није урадио, почели су да праве бедем пред изборе

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 08. март 2016.

Грдица је поново пала. Други пут за непуне две године, Западна Морава је поплавила читаво насеље, од око 300 кућа. Преко 400 људи је евакуисано, а чамци спасилачких служби непрекидно круже поплављеним улицама. Довозе до обале оне који то желе, док осталима допремају неопходне потрепштине, храну и воду.

Evakuacija stanovništva

- Рекли су нам да је све под контролом. Нисмо се надали да ћемо поново бити поплављени, мада смо овог пута били мало спремнији. Али, шта нам то вреди када је вода ушла у кућу. Подови и зидови су поново страдали. Још се нисмо опоравили од поплава 2014. године, а нове су нас погодиле. Мој муж је сам све радио на санацији, јер немамо новца да платимо раднике. Страшно, шта нам се дешава – прича Зорица Станковић из Грдице.

Иако је Зорицина кућа поприлично удаљена од Мораве, није успела да избегне поплавни талас. Милош Пајовић, који живи тик уз Мораву, и чија је кућа увек прва на удару, каже да су их сви уверавали да нема шансе да се понове поплаве из 2014. године.

- Све сам променио. Ставио нови ламинат, хидроизолацију у зидовима. Али, шта ми то сада вреди. Немам више ни дрва за грејање. Морава ми је све однела, ушла поново у кућу. И не знам шта и како све поново да санирамо – прича Милош.

Мештани Грдице су огорчени јер се потпуно идентична ситуација поновила као пре две године када је цело насеље било поплављено.

- Упозоравали смо две године, организовали протесте, али нико са власти ништа није урадио. Почели су да праве заштитни бедем пре недељу дана, пред изборе, јер су мислили да им то буде адут у кампањи. Погледајте шта се догодило. Тешко да ћемо се поново опоравити - рекао је Раде Ерац, председник МЗ Грдица.

Због поплава у Србији ванредна ситуација проглашена је у 15 општина. Током јучерашњег дана и ноћас евакуисано је стотине људи, а на терену се, уз представнике локлане самуправе и Сектора за ванредне ситуације налазе и припадници Војске Србије. Све воде у Србији су у опадању и временске прилике су стабилизоване. Међутим, од четвртка се очекују нове падавине, а посебна опасност прети од топљења снега које производи бујице.

Због пораста Западне Мораве, Ибра и осталих речица и потока, у Краљеву је уведена ванредну ситуацију за заштиту од елементарних непогода, поплава, клизишта, одрона и ерозије.

Из Штаба за ванредне ситуације кажу да данашњи топао дан сигурно може допринети да се вода повуче, као и да се насипи и бедеми који нису попустили, додатно ојачавају. Поред Грдице, страдала су и остала села у приобаљу Западне Мораве, Адрани, Мрсаћ, Обрва, Лађевци.

Ибар који је поприлично нарастао, али ипак није изашао из свог корита, а није ни угрозио бунаре, одакле се Краљевчани снабдевају пијаћом водом.

Видети још:

Александар Вучић: Ни Швајцарска не може да подигне насипе на свим рекама, грађани треба да осигурају своју имовину

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер