четвртак, 23. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Масовни протести против ископавања литијума у Новом Саду, Крагујевцу, Обреновцу и Бајиној Башти: „Рио Тинто, нећеш копати“. Студент Бане Ђорђевић: Дали смо рок власти – донеће се закон о забрани ископавања литијума и Рио Тинто више неће пословати у Србији
Хроника

Масовни протести против ископавања литијума у Новом Саду, Крагујевцу, Обреновцу и Бајиној Башти: „Рио Тинто, нећеш копати“. Студент Бане Ђорђевић: Дали смо рок власти – донеће се закон о забрани ископавања литијума и Рио Тинто више неће пословати у Србији

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 07. август 2024.

У Крагујевцу, Новом Саду, Бајиној Башти и Обреновцу вечерас се настављају протести против ископавања литијума и бора у Србији, као део серије протеста који се одржавају широм државе.

Како јавља репортерка Н1 из Новог Сада, где је протест назаван „Рио Тинто, нећеш копати“, у овом граду је најављено пет говорника, а потом шетња од Трга Слободе до Варадинског моста.

Грађани су, додаје, почели да се окупљају око 18.30, а у 19 часова и даље су пристизали. Они у рукама носе заставе Србије, транспаренте са порукама против компаније Рио Тинто, док страначких обележја нема, пошто је и више пута истицано да је ово грађански, а не страначки скуп.

Један од организатора Миленко Вујић из Удружења грађана „Мост солидарности“, три дана истека пре рока који су активисти дали власти, каже да се искрено нада да ће власт чути своје грађане и смирити „ову сулуду ситуацију и зауставити копање“.

„Ја се искрено надам да власт мора да чује поруку ових грађана данас у Новом Саду, али и поруку грађана широм Србије који су протестовали свих ових дана и да ће смирити ситуацију, да ће одустати од тог сулудог пројекта Рио Тинта и ископавања литијума. Људи у Јадру немају избора, они су сатерани уза зид, њихови животи су у питању, а ми морамо показати солидарност и заштити њихове животе. Нико нема право да уништава нечије животе због свог бизнис плана, своје користи. Надам се да неће доћи до ескалације, а да ли ће – зависи од данашње власти“, рекао је Вујић за Н1.

Нови Сад је, додаје, као други град по величини у Србији, морао је да пошаље поруку да су животи грађана Србије и будућих генерација важнији од било чијих пословних планова.

Најављени говорници у Новом Саду су социолог Јово Бакић, глумица Бојана Новаковић, инжењер геологије Аца Удицки. Говориће још неколико активиста, потом ће окупљени поћи и у протестну шетњу ка Позоришном тргу, Булеваром Михајла Пупина, до Варадинског моста, где ће овај скуп бити и завршен.

Протести су почели песмом „Востани Сербие“, настављени минутом тишине, а како је студенткиња и активисткиња Мила Пајић рекла:

„Минут тишине је за Шодрош, за Танурџићеву палату, за Ису и Бису“.

Она је најавила да су се грађани окупили како би гласно рекли да више неће ћутати.

Студент Бане Ђорђевић: Крив је само један човек који седи на Андрићевом венцу

„Будемо ли се плашили и сакривали, Пројекат Јадар и Рио Тинто ће свакоме у кућу да дође и нико неће бити сигуран. и све ће заједно да нас поједе напредњачки мрак. И као што будемо одбранили Јадар, тако ћемо да одбранимо и Фрушку гору, и Стару планину, и Бегеш, и Тамиш, и Хомољ и све што треба да се брани. После овога данас у Новом Саду неће више бити шетње и нико вас више неће шетати. Биће искључиво конкретне акције“, поручио је студент и члан организације СТАВ Бане Ђорђевић, један од студената који су уочи Видовдана пешке ишли у Лозницу.

Нама нису криви ни Шолц, ни Хилл ни Европа, ни Немачка, ни Русија и Кина, рекао је.

„Крив је само један човек који седи на Андрићевом венцу. Њему није било доста што је ’90-их од људи правио ратне избеглице него је одлучио да у 21. веку прави од људи еколошке избеглице. И још се баца бројке од 110.000 до 170.000 људи. Када је то само нека бројка, а не жив човек из долине Јадра. Рок који смо 28. јуна да ли је овој власти је био јасан – донеће се закон о забрани ископавања литијума и бора и Рио Тинто више неће пословати у Србији“, рекао је он и позвао грађане да се 10. августа окупе у Београду.

Бојана Новаковић, глумица и активисткиња, обећала је да ће у овој борби до краја, до победе.

„Рио Тинто, марш са Дрине“, поручила је она, додавши да самоодбрана није насиље.

Нешто пре 20 часова у Новом Саду је кренула протестна шетња, репортерка Н1 каже да број људи импозантан и да Трг слободе није овај пут био мали да прими велики борј људи.

Како додаје, много је скупова пратила са овог места, али никада се раније није десило да јој телефон остане без сигнала.

Током обраћања говорника чули су се узвини „Побуна“ и „Рио Тинто, марш из Србије“.

Обреновац: „Прави борац за бољу Србију мора бити упоран“

Обраћања говорника нису почела, а грађани се полако окупљају у централном парку у Обреновцу. И стари и млади желе да искажу протест и пруже подршку људима у долини Јадра, наводи репортерка Н1.

„Србије је прљава и запуштена земља и ја сам дошао да помогнем онима који желе да учине Србију чистијом и бољом. Србији загађаења стижу са свих страна. Чини ми се да је мржња један од најопаснијих отрова. Људи су дошли да станемо на пут свим отровима“, рекао је за Н1 Воја Лукић, активиста,.

На питање ли да ће уродити плодом протести, одговара.

„Било је пуно покушаја до сада, али прави борац за бољу Србију мора бити упоран. Ја нисам против рударења, у Србији треба да има пуно рудника, али рудника разума и љубави. Само не знам да ли има довољно рудара за такве руднике.“

Након говора биће и протестне шетње која ће се завршити испред Општине. Порука је да се неће копати и да Рио Тинто треба да напусти земљу.

Жаклина Живковић: Кад год смо били сложни, победили смо

Жаклина Живковић испред Удружења “Право на воду” у Обреновцу послала је поруку да је победа могућа.

„Има људи који желе да нас убедете да је немогуће, да су људи до нас људи од неповерења… Ми смо једини који смо остали, морамо се борити. Кад год смо били сложни, кад смо пустили разлике на страну, победили смо… У питању је више десетине рудника, не само литијума, већ и злата, бакра… Причамо о томе да Србија постаје рударска колонија. Рудници се планирају и код наших сабораца у БиХ, у Португалу, широм света. Ти људи гледају у нас јер смо ми на првој линији одбране. Морамо ово да победимо. Желимо да дишемо чист ваздух и пијемо чисту воду. Ако ово допустимо, нећемо имати зелену будућност“, навела је Живковић.

Шетња у Обреновцу: „Дајте Мићи Рио Тинто“, „Зар опет Церска битка“

Како јавља репортерка Н1 из Обреновца, протестна шетња почела је у Обреновцу. На почетку дуге колоне налази се транспарент „Неће бити рудника“.

У једном трену кола Хитне помоћи прошла су поред колоне. Кола су зауставила, медицинари су изашли и аплаудирали својим суграђанима.

Главне поруке које су поласте јесте да „грађани морају бити сложни“, да „нико не сме да их дели“, те да „ако падне Јадар, пашће и Ваљево, а затим и Обреновац, па самим тим и Београд“.

На транспарентима у Обреновцу пише „Дајте Мићи Рио Тинто“, „Нашој деци рудници, вашој милиони“, „Зар опет Церска битка“ и други.

Крагујевац: „Одговор и градоначелнику – овде се неће копати“

Протест се одржава и у Крагујевцу. Са разгласа се чује музика, а и пре изласка говорника на бину се скупио прилично велики број грађана, каже репортерка Н1.

Како су грађани рекли за Н1, ово је “одговор, па и градоначелнику Дашићу, који је рекао да не види сврху протестног скупа у Крагујевцу, јер се ту неће копати”.

Ово је, каже репортерка Н1, солидарност са осталим грађанима који се боре против литијума.

У Крагујевцу ће се грађанима обратити Љиљана Браловић и Иван Милосављевић.

Репортерка Н1 наводи да ће одавде грађани послати поруку “не рударењу, не литијуму”.

Окупљен је, навела је она, велики број грађана Крагујевца, носе транспаренте и поруке које недвосмислено говоре да “копања литијума у Србији неће бити, када се и ако се питају грађани Крагујевца”.

Бајина Башта: „Ми нећемо паре, хоћемо здраву храну“

У Бајиној Башти вечерас је одржан протест против ископавања литијума у Србији.

Иако Бајине Баште нема на мапи ископавања литијума, грађани у овом граду су забринути јер је Западна Србија на тој мапи.

Страхују да би евентуално рударење, и хемијски процес добијања литијума, могао да се „прелије“ и овај крај, познат по Националном парку „Тара“ и реци Дрини.

Окупљенима су се обратили Бранимир Јованчићевић, професор Хемијског факултета у Београду и Зоран Филиповић, активиста и пољопривредник из Ужица.

„Ми штитимо целу Србију, а не само Западну. Сведоци смо да се држава опредилила да стратегија развоја буде рударење. У процесу раскопавања смо“, каже Јованчевић.

„Радили смо некада давно једно истраживање и питали се да ли би значајно богатство нафте и гаса значило за државу. Не, јер ми немамо државу“, каже Јованчићевић.

„2006. године је пронађен Јадарит. Онда је наступио празан период до пре пар година. И онда смо чули да је Рио Тинто компанија која ће се бавити рударењем. Нико ништа није знао. Ако то зна свега пар људи из Вучићеве владе, нетраспаренрни, онда то не доноси срећу људима. Можда овима што знају о томе“, каже Јованчићевић.

„Јаловоште је посебна прича. Сав отров се ту слаже. Шта ће онда бити са шжпихачом водом. А подземне би имале највећи удар и онда би се то одразило на површинске реке, односно Дрину“, каже професор.

Зоран Филиповић каже да је Рио Тинто само последица оних који владају Србијом.

„У Србији се воде битке за спашавање одређених локалитета. Али, не знате пуно тога шта се дешава у градовима. Морају владати људи који поштују законе и морају бити смењиви“, каже Филиповић.

„Ми смо на терену политике. Мора да буде политизован“, каже Филиповић.

„Зауставити експлоатицију и рударење. Не само за Рио Тинто. Нема рударења“, рекао је Филиповић окупљенима.

Окупљени на Тргу у Бајиној Башти су кренули у протестну шетњу централним улицама.

(Н1, агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер