четвртак, 26. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Марта Кос: Не долази у обзир подела Косова, на то није усмерена ни ЕУ, а ни ја
Хроника

Марта Кос: Не долази у обзир подела Косова, на то није усмерена ни ЕУ, а ни ја

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 13. новембар 2024.

 Европска унија ће у будућој спољној, безбедносној политици и проширивању главну подршку дати Украјини за одбрану од руске агресије, у политици проширивања на Западни Балкан ће наградити кандидате који спроведу реформе, помоћи помирењу и регионалној сарадњи, али одбацује решавање косовског проблема поделом територије.

То произилази из излагања предложене високе представнице за дипломатију и безбедност ЕУ Каје Калас и кандидаткиње за комесарку за проширивање Марте Кос, које су у Европском парламенту (ЕП) истакле да ће европска двадесетседморица помоћи Кијеву и да се припреми за учлањење у ЕУ, а кључни геополитички циљ је да Западни Балкан оствари опипљив напредак у оквиру постојећег поступка проширивања.

ЕП мора потврдити од Европске комисије предложене кандидате за високе дужности и Каја Калас је током саслушања посланицима парламента Уније подвукла да су у наредних пет година потребни јасни резултати када је реч о проширењу ЕУ јер то за Европљане има геостратегијски интерес.

Марта Кос је изјавила да „не долази у обзир подела Косова“ и рекла да на то није усмерена ни ЕУ ни она. Она је тиме одговорила на питање једног словеначког посланика да ли мисли да је „решење за проблем Косова, о чему се поново прича, подела територије са Србијом“, што је било у игри у време претходне власти Доналда Трампа који је сад поново изабран за председника Америке.

Досад се скоро ништа није сазнало о будућој политици Трампове администрације према Западном Балкану, а изабрани амерички председник је на једном предизборном скупу једино рекао, према извештајима америчких медија, да је досадашња власт Џоа Бајдена у Вашингтону „давала празна обећања Западном Балкану“.

Предложена комесарка за проширивање је посебно нагласила да владавина права представља темељно начело за ЕУ и кључни услов у свим споразумима о партнерству с кандидатима за чланство, а нагласила је и да без уврежења европских вредности и демократије нема уласка у Унију.

„Јер“, како је предочила, „уколико се реформе и преузете обавезе не спроводе неће бити средстава из фондова (ЕУ), како за Србију или Косово, тако и за сваког другог кандидата“.

Нема пречица, казала је Марта Кос, и само квалитет реформи ће одредити брзину учлањивања у Унију, а то се посебно односи на владавину закона, независност правосуђа и битку против корупције.

Они кандидати који спроведу реформе ће бити награђени и напредовати у поступку учлањења, укључени у секторе јединственог тржишта ЕУ, али ће, ставила је до знања, они који заостају или не спроводе услове бити враћени уназад.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер