петак, 10. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Марко Ђурић: На састанцима у Вашингтону говорим о литијуму, информишем да Србија има литијум - од тога не можемо одустати
Хроника

Марко Ђурић: На састанцима у Вашингтону говорим о литијуму, информишем да Србија има литијум - од тога не можемо одустати

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 10. април 2023.

Амбасадор Србије у САД Марко Ђурић изјавио је да Београд не може да одустане од могућности коришћења оних ресурса који могу да Србији помогну да направи стратешку разлику у економији, као што је ископавање литијума.

„Ја на састанцима у Вашингтону говорим о литијуму, информишем да Србија има литијум, она има 11 одсто од укупних светски истражених резерви литијума“, изјавио је Ђурић у емисији „Прав угао“ на РТВ-у.

Ђурић је рекао да је Србији, због њене повећане потрошње енергената изградњом великог броја фабрика али и глобалне кризе, однос са САД у области енергетике важан јер Америка поседује ресурсе и подстиче обновљиве видове енергије.

„Наша је воља и наша жеља је да осигурамо самостални и независни енергетски систем и то нема везе са нашом спољном политиком. Србија није одустала од својих електрана на угаљ и то је амерички сенатор из Монтане Стивен Дејнс описао храбрим“, рекао је српски амбасадор.

Он је рекао да је фокус Србије да у односу са САД изолује питања око којих се две државе не слажу и тражи она око којих имају заједничке интересе а то су, како је навео, регионална стабилност и улазак у Европску унију као и Отворени Балкан.

„Имамо различит став по питању Косова, САД на Косово гледају као на независну државу, али имамо и заједнички интерес а то је очување српског народа и стабилност. У очима САД Србија је много више од тог проблема са Приштином“, рекао је Ђурић.

Он је рекао да Србија жели да одржи стабилност док је косовски премијер Аљбин Курти нарушава, а како је додао за то је потребно да се повуку специјалне снаге са севера, да престану терор и произвољна хапшења Срба, и да буде формирана ЗСО.

„САД не жели да се Балкан запали и да се скрене пажња са онога што се дешава на истоку Европе. Ја за Куртија у Вашингтону тражим санкције јер крши споразуме. Постоје људи који размишлају о томе да подршка Приштини није дала резултате“, рекао је Ђурић.

Он је рекао да је будућност Косова у дугорочној борби и филантропском раду, да то за њега није улазак Косова у УН и да то говори и у Вашингтону.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер