недеља, 22. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Марко Ђурић: Енергетски споразум са САД смањиће ослањање Србије на фосилна горива. Ово партнерство није само енергија. Ради се о јачању нашег односа са САД - непоколебљивим савезником
Хроника

Марко Ђурић: Енергетски споразум са САД смањиће ослањање Србије на фосилна горива. Ово партнерство није само енергија. Ради се о јачању нашег односа са САД - непоколебљивим савезником

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 21. септембар 2024.

Споразум о стратешкој сарадњи у области енергетике Србије и САД, потписан раније ове недеље у Вашингтону, смањиће ослањање Србије на фосилна горива и помоћи ће у транзицији на чистије изворе енергије, оценио је шеф српске дипломатије Марко Ђурић у ауторском тексту за ''Climate Global News''.

Он је истакао да ће споразум промовисати улагања САД у остваривање циљева Србије у вези са чистом енергијом, са циљем да помогне у проширењу капацитета Србије за обновљиву енергију, као и енергетских стандарда које Београд мора да испуни за чланство у ЕУ.

''Америчке компаније као што су Hyundai ENG America и UGT Renewables већ постављају темеље за соларне електране у Србији, које би требало да буду у функцији до 2028. Ова партнерства представљају опипљив напредак ка енергетској независности Србије и, што је најважније, зеленију будућност која ће користити генерацијама'', навео је министар.

Ђурић је напоменуо да, иако је камен темељац овог партнерства обновљива енергија, постоји и значајан потенцијал да Србија и САД развију додатна партнерства када је у питању природни гас.

Подсетио је да је Србија са САД већ договорила куповину 400 милиона кубних литара природног гаса годишње, а Београд сада истражује могућности за развој нове инфраструктуре за природни гас, изградњу гасовода и алтернативних извора гаса.

''Потпуно сам уверен да ће ови напори диверзификовати наш енергетски микс, ефективно унапредећи дугорочну енергетску безбедност Србије'', рекао је он.

Министар Ђурић се сложио са оценом подсекретара САД за економски раст, енергетику и животну средину Хозеа Фернандеза да су климатске промене један од најтежих изазова данашњице, али је истакао да оне такође представљају јединствену прилику за сарадњу.

''Ово партнерство није само енергија. Ради се о јачању нашег односа са САД непоколебљивим савезником док истовремено стварамо будућност у којој наши људи напредују, наша економија расте, а наша животна средина је заштићена кроз нашу непоколебљиву посвећеност енергетској диверсификацији и одрживости'', закључио је Ђурић.

Ђурић и Фернандез су у среду у Вашингтону потписали Споразум о стратешкој сарадњи у области енергетике, за који је шеф српске дипломатије рекао да пружа могућност да две земље ''заједно изграде чистију будућност'' за генерације које долазе.

(РТВ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер